Osnovno znacenje reci preemptive bi bilo preventiva, odnosno u svetu software-a to bilo blize reci prekid. Odnosno cesto se ovaj pojam, znatno cesce bolje bi bilo reci , upotrebljava u pojmu preemptive multitasking odnosno obrada sa prekidima, kako je taj pojam kod nas preveden i prihvacen.
To konkretno znaci da jedan proces moze biti zaustavljen u bilo kom trenutku i umesto njega pokrenuti izvrsavanje nekog drugog procesa, stim da se onom procesu uvek mozemo vratiti, odnosno svaki proces se meri po tome koliko je prioritetan, sto sam po sebi ( stanje u kojem s izvrsava ), sto u datom trenutku. Ovo takodje omogucava izvrsavane mnostva I/O funkcija, zastitu memorije, onemogucavanje beskonacnih petlji ( bar teorijski ), blokiranja drajvera, onda sporog izvsavanja nekog procesa u user mod stanju ( za to vreme se izvrasva mnostvo drugih i slicno ) i mnostva drugih stvari po analogiji ...
Znaci kerneli koji su sposobni da izvrsavaju ovakve procese ( mada bi bilo bolje reci radnje, da se ne mesaju pojmovi ) se zovu preemptive kernels i to su prakticno svi moderni kerneli, samo stari, ali bas stari kerneli su nonpreemptive.
Kako prevesti taj pojam? On se jednostavno ne moze prevesti tako jednoznacno . Jer to nije konkretna vrsta kernela ( posto su danas svi takvi ), nego mogucnost, jedna od mogucnosti, ali vrlo, vrlo vazna. Kod nas je to poznato u literaturi kao jezgro sa mehanizmom prekida i tako bi ga i trebalo zvati .
|