Citat:Вести
29.01.2008.
Ректор даје џепарац
Факултети Универзитета у Београду требало би ускоро да направе листу конкурентских високошколских установа. Иако је прошле године Ректорату БУ већ достављен један списак, због многобројних нелогичности на састанку Сената договорено је да се направи нова листа.
Сенат БУ се на тај корак одлучио како би се увео ред у српску академску заједницу. Раније је било довољно да професор добије "зелено светло" наставно-научног већа матичног факултета и да се нађе на списку предавача на некој другој, углавном приватној високошколској установи.
Ограничења није било ни у броју часова нити предмета које ће предавати. Због малих плата универзитетских професора гледало се "кроз прсте" чак и онима који су "џепарац" зарађивали и на више факултета.
- Да би професор могао да предаје на неком другом факултету мора да има одобрење матичног факултета, декана и ректора БУ-а - објашњава проф. др Живослав Тешић, декан Хемијског факултета.
- Такође, сада постоји ограничење да предавач може држати само један предмет на једном факултету, и то у једном семестру, с тим што укупно ангажовање професора може бити шест часова недељно.
Ипак, кад су Ректорату БУ-а факултети доставили спискове ко им је све конкуренција, ситуација је постала - апсурдна. Осим приватних високошколских установа, државни факултети су конкуренцију видели и у онима који се такође финансирају из државне касе. Како би се то избегло, одлучено је да се листа преиспита и направи нова.
- Та листа је била потпупуно нелогична и исхитрена - сматра Тешић. - Машинском факултету су, рецимо, били конкуренти сви државни машински факултети у земљи.
Како може државни факултет да буде конкуренција?
По логици ствари, то би требало да буде неки приватни факултет. Међутим, ја на то не гледам тако, јер је то монополизам. Битно је да постоји позитивна конкуренција.
Највише конкуренције, судећи по списку који су доставили, има Факултет организационих наука - чак 54 факултета и више школе, а најмање по једног - Факултет ветеринарске медицине, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију и Грађевински факултет. Медицински и Стоматолошки факултет имају заједничке конкуренте - приватни Стоматолошки факултет и Медицинску академију.
Најстрожи Машински
Машински факултет је на листи конкурентских факултета навео чак 44 факултета и више школе. Поред приватних факултета, на списку су се нашли и машински факултети у Крагујевцу, Краљеву и Нишу, Факултет техничких наука у Новом Саду...
Како истичу на Машинском факултету, листа је усвојена зато што то закон налаже, али је она само начелна и не забрањује сарадњу с колегама са других државних факултета.
Извор: Вечерње новости
Tako se shvata trzisna utakmica vo serbija
|