Драги будући колега.
Није ми знан формално правни статус и могућност, али практично- тешко, и то буквално.
Пријатељи мајке су вероватно тако студирали у предболоњском земану. Мислим да, ако и може сада, други факултет не може бити на буџету.
По "Болоњи", настава је обавезна, тј присуство, тако да и на овом једном буде мука са изборним предметима. Попут, баш вам се слуша нешто, али се термин поклапа са обавезним на матичној групи. Резервни термини су апсолутни SF, срећом нисам секретар, али кад се скупе и крену да се "отимљу о Царство!", тј учионице иоле довољно велике, а у нормалном термину- хаос.
Филолошки су давно назвали "мастодонт" само по броју група (десетине) и предмета (хиљаде, буквално! ), ради се од 8 до 22, а неке баксузе закачи и радна субота.
За многа предавања постоје силне отежавајуће околности, предност имају студенти са матичне групе, број спољних се условљава предзнањем (конкретног језика, нпр ) или просто физичким капацитетом учионице.
Ако сте данас радили тестове, на Филолошком ће по објављивању резултата скупити ЈКК екипу у Салу хероја. Мислим да на ово "пуцате", занемарујем лингвистику, библиотекарство...
Рангирање и упис су и без ковида трајали пар дана, сада верватно и дуже ("социјалистичка дистанца", што рече Ђорђе Чварков ).
Зависно од скупљених поена, имате могућност да се упишете (или не!) на жељену Групу.
Наиме, они који су заблистали просеком и на тесту, могу да бирају широко, а што је број поена нижи, смањује се и могућност уписа.
Просто, као када на пијацу дођете пред затварање- не можете да купите шта сте хтели, већ шта је остало.
За Синологију је неки "минималац" у просеку био 80+, и то не гарантује буџет.
За Хунгарологију, нем тудом, нисам се интересовао, можда траже мање, али и то зависи ...
Како год, срећно!
Нисам хтео да мрачим, само сам довољно дуго на Филолошком, прво са индексом а сада са радном књижицом.
Класичари су тек прича за себе, познајем пар колега, али без икаквог знања о раду Институције.
|