Zagrebačka multimedijalna umetnica Helena Bulaja, uz pomoć međunarodne ekipe, snima interaktivni film o čuvenom pronalazaču i naučniku Nikoli Tesli (1856-1943) koji će, povodom 150-godišnjice njegovog rođenja, biti objavljen i na DVD-ju i u verziji za Sony Playstation.
Slavni naučnik srpskog porekla, rođen u Smiljanu u Hrvatskoj, nadahnuo je tu umetnicu za devet priča o kreativnosti u filmu koji je istovremeno dokumentarni, eksperimentalni i animirani.
Autorka se u Njujorku susrela s mnogim umetnicima na koje je Teslin rad direktno ili indirektno uticao, a projekat je započela kadrovima sa čuvenom Laurie Anderson.
Helena Bulaja rekla je “Jutarnjem listu” da je Laurie Anderson prilikom gostovanja u Zagrebu, pre 28 godina, zapazila Teslinu fotografiju iz laboratorije u Kolorado Springsu, što ju je inspirisalo da 1978. godine komponuje “Like A Stream”.
U ovom projektu učestvovali su američki snimatelj Josh Sternlicht, kompozitor Christian Biegai, dizajnerka Sabina Hehn, fotografkinja Mare Milin, te kostimografkinje Josipa i Marijana Bronić, koje su i protagonistkinje filma, kao i šminkerka Simona Antolović.
Osim njujorških umetnika, rediteljka je snimila i mnoge delove grada u kojem je Tesla proveo najveći deo života. Provela je dosta vremena i u hotelu New Yorker, u kojem je Tesla živeo poslednju deceniju pred smrt 1943. godine.
Prema njenim rečima, direktor tog hotela Joseph Kinney, dva puta sedmično, prima radoznalce, ali i poznavaoce Teslinih otkrića i delatnosti, koje deli u tri grupe - naučnike, nacionalističke zanesenjake i čudake.
Deo filma snimljen je i na plaži na Long Ajlendu, gde se nalazila poslednja Teslina laboratorija, Kula Wardenclyffe u Shorehamu, u kojoj je vršio eksperimente u vezi sa bežičnim prenosom električne energije.
Budući da je Tesla živeo u Njujorku od 1884. do 1943. godine, njegovi tragovi nalaze se posvuda.
U film je uključen i "Lite Brite Neon studio", najpoznatiji svetski proizvođač neonskih i reklamnih svetala, koji deluje pod “zaštitom” Tesle, oca neona. Biće prikazan i Klub na Menhetnu, gde se nalazi najveća Teslina zavojnica.
Projekat Helene Bulaja osvrće se i na priču o Samanthi Hunt, koja upravo završava roman o Teslinih poslednjih deset dana.
Film o Tesli, koji je hrvatsko Ministarstvo kulture podržalo sa 30.000 kuna, završava se pričom sa Novog Zelanda, o zavojnici kao umetničkom delu, instaliranoj na livadi na kraju sveta.
Projekat “Nikola Tesla”, osim filma, predviđa i performans, kao i poseban sajt, pod radnim naslovom “Tesla_Visionary_Thoughts”.
Helena Bulaja poznata je i po “Bulaja nakladi” koju vodi sa suprugom Zvonimirom, kao i po animiranom projektu “Priče iz davnine” Ivane Brlić-Mažuranić.
www.b92.net
|