Pritisak vode u zatvorenoj posudi

1

Pritisak vode u zatvorenoj posudi

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1833

Како се рачуна притисак воде у затвореној посуди зависно од температуре?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Jul 2012
  • Poruke: 51

Ако течност не испуњава комплетну запремину суда, онда се може притисак засићене паре рачунати из Клаузијус-Клапејронове једначине.



offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1833

Ради се о кућном бојлеру гдје се подразумијева да је пун воде.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2012
  • Poruke: 51

Извесно је да се течност са порастом температуре запремински шири - ово је топлотно ширење облика
dV = V0 β (t1 - t0) и на пример за 100 литара воде са повишењем температуре од 20 до 80 степени целзијуса промена запремине је 1,28 литара. (Постоји и онлајн калкулатор за ово: Online Thermal Cubic Expansion Calculator)
Али исто тако са порастом температуре ствара се водена пара која повећава притисак на зидове суда. Њен притисак се одређује Клаузијус-Клапејроновом једначином (детаљније на страници The Clausius-Clapeyron Equation на web.mit.edu)

Што се конструкције бојлера тиче, мали бојлери нису херметички затворени судови па притисак у њима одговара атмосферском притиску (~1 bar), док је резервоар великих бојлера директно спојен са водоводном мрежом, па је номинално притисак у њима исти као у водоводној мрежи (~4 bar).
О исправности бојлера постоји интересантан чланак - Зашто експлодира бојлер (mojaradionica.com).

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

vladasimovic ::
О исправности бојлера постоји интересантан чланак - Зашто експлодира бојлер (mojaradionica.com).


Dobar tekst. Bojleri imaju jos jedan vid zastie. Naime na vrhu kazana postoji, nisam siguran kako ga nazvati, ali neka bude sigurnosni cep. On se odpusta kada pritisak u kazanu predje njegovu definisanu meru. Kada on procuri nema popravke.

Kada sam bio mali komsij je eksplodirao bojler. Razneo je dva zida od kupatila.

Elem, ovo racunjanje pritiska vode u zatvorenom sudu; pitam bez veze, nisam citao propratne linkove, da li je u formuli zadata elesticnost suda? I da li uopste utice?

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2012
  • Poruke: 51

И мени се свиђа тај текст. Сведен је и јасан.
Да, и то сам негде прочитао, горњи део резервоара је намерно ослабљен из сигурносних разлога.

Мислим да би еластичност суда донекле амортизовала унутрашњи притисак. То би се морало додатно анализирати.

Претпостављам да у горњој зони резервоара - изнад одводне цеви (доводна је скроз доле), постоји слој ваздуха - односно водене паре, тако да се запреминско ширење воде амортизује сабијањем ваздуха. Али зато притисак ове паре повећава притисак у суду. Клаузијус-Клапејронова једначина омогућава одређивање линеарне зависности логаритма притиска паре ln(P) од 1/Т.
ln(P) = -H/RT + ln(C)

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

Da, postoji sloj vazduha/vodene pare.

Mislim da bi se najlakse dalo utvrditi montazom manometra. Wink

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1833

Да будем конкретан.
Притисак у водоводној мрежи ми је до 5,2 бара. Гријањем воде у бојлеру (50 литара) притисак расте до 9,2 бара када проради сигурносни вентил. Занима ме зашто долази до толиког притиска. Количина водене паре у бојлеру не би требало да је толика да она услијед загријавања толико повећа притисак. Формула dV = V0 х β(t1 - t0) за 50 литара и загријавању са 15 на 80 степени даје повећање запремине за 0,7 литара. Или у најчешћем случају, када укључим бојлер у којем већ има топле воде, рецимо на 30 степени, и грије се до положаја II (60 степени) повећање запремине је око 0,32 литра. Да ли толика промјена запремине може изазвати повећање притиска за 4 бара (80%)?
Напомињем да су и бојлер и сигурносни вентил нови и да постоји уграђен манометар који мјери притисак у бојлеру. Термостат је исправан. Ово се дешава СВАКИ ПУТ када је бојлер укључен.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2012
  • Poruke: 51

micoboj ::Или у најчешћем случају, када укључим бојлер у којем већ има топле воде, рецимо на 30 степени, и грије се до положаја II (60 степени) повећање запремине је око 0,32 литра. Да ли толика промјена запремине може изазвати повећање притиска за 4 бара (80%)?

То зависи од запремине ваздуха у суду. Вода је нестишљива, ако нема довољно простора - направиће притисак.
Ако нисте прочитали, прочитајте молим вас чланак који говори о могућим кваровима бојлера.
Citat:Prvi stepen zaštite je termoregulator. Na njemu možete podešavati temperaturu u rasponu od 35 do 85 stepeni.
Citat:Ukoliko se pokvari termoregulator tako da se nastavi napajanje strujom grejača temperatura raste sve do 90°C. Tada napajanje grejača prekida termo-osigurač. Ovo je drugi stepen zaštite. Jednom razdvojeni njegovi kontakti mogu se spojiti samo ručno, što znači da bojler neće raditi ni kada se voda u njemu ohladi sve dok se termo-osigurač ručno ponovo ne aktivira. Kada vam se ovo dogodi obavezno promenite termoregulator jer je on verovatno pokvaren.
Citat:Ukoliko i on otkaže iz nekog razloga, ostaje poslednji stepen osiguranja a to je nepovratni ventil. On ne može da vrati vodu u mrežu ali može da izbaci višak vode napolje. Usled povećanja temperature pritisak vode će savladati oprugu ventila koji počinje da ispušta vodu iz bojlera.
Ако је температура подешена на 60 степени, прво би на тој температури требало да реагује терморегулатор, али он очито није реаговао. Затим би на температури од 90 степени требало да реагује термо-осигурач, али ни он није реаговао. И тек на крају реаговао је вентил на притиску 9,2 бара. Ако је радни притисак вашег бојлера 6 bar-а, вентил је требао да реагује много раније.
(Које марке је ваш бојлер и колики је његов радни притисак? На пример за Горење нашао сам податак 6 bar-а, за Металац 0,6 MPa = 6 bar, за Ariston 8 bar-а...)
Ако јесте радни притисак бојлера 6 bar-а, прочитајте и ово упутство.
Citat:- Prilikom zagrevanja vode u bojleru dolazi do povećanja pritiska. Ukoliko je u dovodu hladne vode pritisak veći od 4 bara, može doći do prevelikog pritiska u samom bojleru ( radni pritisak bojlera je max. 6 bar-a ). Utvrditi da li se voda nalazi ispod sigurnosnog ventila. Sigurnosni ventil je obavezan element u instalaciji bojlera jer je njegova funkcija da, kroz ispuštanje određene količine vode iz bojlera, oslobodi bojler prevelikog pritiska. Jako je važno da sigurnosni ventil bude izbaždaren na 6 bar-a!
OBAVEZNO je ugraditi regulator pritiska ukoliko je pritisak u dovodu hladne vode veći od 4 bar-a!

Теоријски - проблем би могао да буде у томе што је запремина ваздуха у бојлеру мала. Нема шта да компензује ширење воде. Зар нису стари бојлери били гломазнији баш зато што се није калкулисало са додатним простором? Па је притисак у њима био нижи. И наравно, додатно би могао да буде у томе што је притисак у водоводној мрежи висок 5,2 bar (ако је тачно да треба да буде 3 - 3,5 bar-а максимално 4 bar-а). Можда све ово доводи до тога да вентил реагује пре термостата. (Ако је на пример радни притисак бојлера 8 bar-a при доводу од 3 bar-a.)

Али плашим се могућности да на бојлеру не раде ни терморегулатор, ни термо-осигурач, а можда ни вентил није баждарен да реагује на одговарајући притисак (6 bar-a ако је радни притисак до 6 bar-а).
У том случају имате неконтролисано грејање у бојлеру:
Citat:Zujanje i ključanje vode koje se čuje iz bojlera su pouzdan znak da se nešto opasno dešava u njemu. Kada to čujete (a verovatno ćete i na termometru videti previsoku temperaturu, pod uslovom da je i on tačan) prvo što treba da uradite je da prekinete dovod struje.
Drugi korak je da smanjite pritisak u bojleru ispuštanjem viška vode. Pažnja: Nikako ne puštajte vruću vodu na česmi. Time ćete omogućiti da hladna voda prodre u bojler a ona u kombinaciji sa parom daje reakciju ravnu eksploziji koja može da razori bojler. Pravilno ćete postupiti ako zatvorite ventil za dovod hladne vode u bojler.
A zatim odvrnete kapicu nepovratnog ventila i omogućite oticanje vrele vode. Može da se desi da kamenac zapekne ventil, tada se poslužite kleštima. Pri ovome budite jako oprezni jer će voda zagrejana na 100°C pod velikim pritiskom izlaziti na malu rupu nepovratnog ventila.

У сваком случају мислим да треба да се обратите мајстору.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1833

Прочитао сам чланак о неисправности бојлера. Све ми је то и раније било познато.
Термостат (терморегулатор) је исправан. Увијек искључује на одређеној температури према термометру на бојлеру (који, нажалост нема скалу у степенима). Приликом окретања његовог дугмета пали се и гаси сигнална сијалица и чује се звук укључења/искључења контакта. Уколико би био неисправан и дозвољавао да се вода прекомјерно загријава, приликом отварања славине топле воде најприје би излазила пара. У мом случају топла вода нормално излази. Нема паре.
Чим се отвори топла вода притисак на манометру тренутно падне на око 4 бара што говори да нема паре у бојлеру.
Бојлер је Терморад из Пожеге.
Напомињем да ми у ЈП Водовод нису знали да објасне ову појаву. Само су рекли да је водовод гравитациони и да би се ова појава требало да дешава у читавом комшилуку, а нико се још није жалио.
По информацији од увозника сигурносног вентила (произведен у Словенији) баждарен је на 9 бара. Према манометру, то је од прилике тачно.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 962 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 4 sakrivenih i 926 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, Apok, babaroga, bojcistv, comi_pfc, dankisha, darkangel, ddjxxi, dekan.m, Georgius, HogarStrashni, ILGromovnik, ivica976, laurusri, loon123, mackenzie, Milometer, MiroslavD, moldway, ozzy, Panter, royst33, Sirius, skvara, SlaKoj, stegonosa, stokssone, theNedjeljko, vladulns, zdrebac, zziko