Softver za "starenje"

Softver za "starenje"

offline
  • Pridružio: 26 Jul 2007
  • Poruke: 1080
  • Gde živiš: u blizini

Softveri koji menjaju izgled lica sve savršeniji

Emocije i staračke crte
Vizuelne poruke: Softver za starosne promene na licu (skroz gore) i za virtuelne emocije

Programeri su se u poslednje vreme latili da virtuelnim putem evociraju emocije, kao i da kompjuterski deformišu crte lica dočaravajući njihov izgled u raznim fazama starenja. Prvi rezultati nagoveštavaju da će ovi softveri imati I te kako praktičnu primenu.
Tako bi softver koji iskrivljuje crte lica uskoro mogao da obogati sadržaje u čet-sobama na internetu. Njegovi pronalazači tvrde da on može da se primenjuje da dočara brz preobražaj lica koje je u čet-rumu predstavljenoo fotografijom, kako bi se na njemu vizuelno dočatala svaka od šest osnovnih emocija, od besa do radosti.
Korisnik najpre daunlouduje sliku svog lica sa neutralnim izrazom. Zatim upotrebljava miša da bi označio krajeve svojih obrva, uglove usana i spoljašnje konture očiju i usana.
Softver za emocije zatim koristi te tačke da bi oblikovao lice tako da ono izražava različite emocije: radost, tugu, strah, bes, iznenađenje i gađenje. Korisnik može da izabere jednu od tih emocija i jedan od tri nivoa njene jačine, a potom može da koristi ovaj sistem do mile volje.
"Mislimo da će to biti značajno poboljšanje u odnosu na sadašnje prikazivanje grubih emotikona instant mesidžing programa kakvi se danas koriste", kaže Antoni Bukuvalas sa Barnmut univerziteta u Velikoj Britaniji a piše Nju sajentist. "Nije savršen ali prenosi poruku i vrlo je ubedljiv.".
Softveri koriste bazu podataka sa slikama lica da bi odredili prostorni odnos između različitih karakteristika lica kod različitih emocija. Oni iskrivljuju tačke i oblasti koje korisnik markira da bi ih promenio i usklađuju ih sa vizuelnim ekvivalentom tražene emocije.
Na prvim testovima, grupa od 35 ispitanika mogla je u 60 odsto slučajeva tačno da prepozna emocije koje je ovaj softver iscrtao na slikama. Bukuvalas veruje da je to dovoljno da bi sesoftver koristio u internet-četu, gde tekst kojim je slika praćena pomaže da se smanji mogućnost eventualnih nesporazuma. Ubuduće bi istraživači mogli da softver za oblikovanje lica integrišu sa programom koji koristi rečnik od preko 18.000 reči i osnovnih programskih fraza kako bi se identifikovao emotivni sadržaj poruke. Ovakav softver pomogao bi da čet-forumi na internetu funkcionišu više nalik na konverzacijske grupe u stvarnom životu, kaže Bukuvalas. "Kad uđem u onlajn okruženje, nemam pojma u kom ste raspoloženju. Ovakav softer omogućuje mi da steknem predstavu o tome na osnovu onog što ste izjavili u trentuku kada sam se ja uključio", kaže Bukuvalas.
Još jeden softver treba da pomogne u razrešavanju misterija ljudskog lica, podržavajući majku prirodu i njene procese. To je program koji veštački može da "postara" lice neke osobe koristeći niz parametara. On bi pre svega mogao da pomogne u pronalaženju i identifikovanju mnogih nestalih osoba, nadaju se istraživači.
Ovaj softver pokušava da odgonetne kako se lice menja uz pomoć kako foto-svedočanstva lične prošlosti osobe koja se obrađuje tim programom, tako i porodičnh crta njegovih najbližih, kao i populacijske trendove u promenama fizionomije tokom starenja. Softver koji može veštački da postara lik već postoji, ali prikazuje samo grube fizičke promene.
Agencije koje su uključene u praćenje nestalih lica pokušavaju rutinski da simuliraju starenje i predvide kako će neka osoba izgledati mnogo godina nakon svog nestanka. Ali oni za to danas još uvek koriste umetnike - vešte slikare kojima se daje poslednja raspoloživa slika te osobe, kao i slike članova njegove porodice. A takva ručna izrada slika oduzima mnogo vremena i vrlo je skupa, kažu stručnjaci za forenzičko snimanje, jer je za obradu jednog lica potrebno od 20 do 40 sati, što znači da nije moguće da se napravi više tih mogućih staračkih slika jedne osobe, što bi bilo idealno.
Na Univerzitetu Kent u Britaniji, ovaj softver je unapređen do te mere da automatski simulira proces starenja. On uzima u obzir način na koji se osoba menjala u prošlosti, ukoliko raspolaže tim podacima, i ispituje proces starenja u njegovoj porodici kao i kod šire populacije. Sistem najpre pretvara lice u niz brojeva zasnovanih na lokaciji i veličini svake crte lica. Zatim koristi bazu podataka u koju su uneta druga lica obrađena na sličan način, a onda proračunava moguće preobražaje koje treba uneti u datu sliku. U toj bazi su i prethodne slike osobe čija se slika preobražava, slike njegovih rođaka i drugih pojedinaca sa tipičnim dostrozijama starenja, svojstvenim širem broju stanovništva. Time se stvaraju brojčani ekvivalenti tipičnih modulacija lika u starosti.
Softver koji predviđa starosne promene na licu, treba da obezbedi da svaka projektovana promena bude slična onim promenama koje već postoje na licu blizanaca, braće i sestara i druge rodbine osobe čiji se lik preobražava u lice starije osobe.
U agenciji za traženje nestalih lica u Velikoj Britaniji smatraju da bi ovaj softver mogao da bude dragocen za pronalazak nestalih jer može da uhvati neke opšte karakteristike menjanja ljudskog lica koje umetnik ne može da zapazi. Međutim, najveća korist, dodaju, svakako je ta što ovaj softver može da ponudi daleko veći broj virtuelnih verzija postaranog lica osobe koja je nestala. Već danas, slike koje nacrtaju umetnici, pomažu, u proseku, u sedam od deset slučajeva pronalaženja nestalih osoba.
Isto tako, dodaju istraživači, ovaj softver mogao bi da se koristi i u manje ozbiljnim situacijama. Recimo, da nekom pošaljete rođendansku čestitku sa slikama koje pokazuju kako će on izgledati kroz pet, deset, ili petnaest godina? V. R.
izvor: list Danas
http://64.233.183.104/search?q=cache:5Huw7Oy1P7IJ:.....&gl=ba


Nigdje u tekstu se ne pominje kako se zove softver i da li nakon dvije godine ima napretka. Zna li neko o ovome nešto konkretnije?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 952 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 7 sakrivenih i 910 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., babaroga, Bane san, dok80, draganca, Georgius, HogarStrashni, Istman, ivan1973, Kubovac, Kujo Kriještorac, ladro, Marko Marković, Mi lao shu, milanovic, Mirage 2000N, nebidrag, Nemanja.M, ozzy, Pretender, prle122, procesor, raketaš, royst33, ruma, ruso, simazr, srbijaiznadsvega, Srle993, stegonosa, styg, VladaKG1980, voja64, yrraf