. Arktik je ove godine izgubio više ledene površine nego ikada pre…
Prema Nasinim izveštajima, letnje otapanje polarnog leda je dostiglo svoj neslavni rekord. Promene koje se satelitski prate od 1979. gode, prvi put su ozbiljno zabrinule naučnike 1997. godine kada se kriva značajno spustila na dole, dok je ove godine taj minimum prevaziđen. Još više zabrinjava činjenica da topljenje leda svoj vrhunac dostiže tek u septembru, pa se je verovatno da će se smanjivanje površine glečera nastaviti.
Jedan broj naučnika koji su radili na merenju polarnog leda predvideli su još pre nekoliko godina da će se povlačenje leda sve više ubrzavati i da će do 2015. ili 2016. godine led početi potpuno da se povlači tokom leta. Ono što je tada izgledalo kao previše mračno predskazanje, sada se zapravo događa.
Posledice koje potpuno otapanje leda tokom leta može da ima su brojne. Dok poneki u tome vide i benefite – kraće morske rute između Rusije i Amerike, eksploatisanje rudnih bogatstva Arktika – brojne su pretnje po životnu sredinu koje ova promena nosi.
Arktički divlji svet će trpeti, nivo mora će se povećati što će uticati i na globalnu klimu; promeniće se salinitet mora.
''Једногодишњи утрошак струје за расхладне уређаје у САД износи 35.000.000.000 $ (словима: тридесет и пет милијарди долара). Овом приликом не спомињемо фреон у тим уређајима и расхладне уређаје у десетинама милиона аутомобила.
Извор: Бил Брасон: ''Мade in America''.
Једна вештачка творевина, саздана на прогонима, геноциду, отимачини и најгрубљој могућој сили, хедонистички устројена до самоуништења, успела је да за само два и по века од Дивљег Запада стигне на Месец...и уништи еколошку слику Земље. Ладно.
Čitao sam negde da ovo nije prvi put da Zemlja ostaje bez leda na polovima, a tome svedoče i ostaci skeleta dinosaurusa. Takođe i da se globalna zagrevanja javljaju periodično, isto kao i ledena doba
Mašala.
Ledena santa teška bilion tona se odvojila od Antarktika
Ledena ploča velika kao četvrtina Velsa i jedna od 10 najvećih ikada zabeleženih zvanično se odlomila od Antraktika.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=1282015&fs=1
Nije Arktik al jeste Grenland
U junu mesecu gigantaska ledena santa, dugačka 6 km i teška 10 milijardi tona, odlomila se na Grenlandu i pala u okean, piše Dejli mejl.
Led veličine Menhetna se odlamao pola sata, prvo su počeli komadi leda da se razdvajaju a potom i deblji deo koji se dizao iznad površine mora, a potom pao u vodu. Tako je u vodi završilo 10 milijardi tona leda.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=1417491&fs=1
Severna polarna kapa naše planete ovog leta se istanjila više nego ikada otkako je 1979. počelo satelitsko praćenje. Na Arktiku led trenutno pokriva 4,1 milion kvadratnih kilometara, što je za oko 70.000 kvadratnih kilometara manje od prethodnog neslavnog rekorda zabeleženog 2007. Budući da led dostiže najniži nivo u septembru, veruje se da će sredinom sledećeg meseca biti zabeležen novi minimum, saopštili su američka svemirska agencija NASA i Nacionalni centar za praćenje snega i leda.(NSIDC)
Temperature na Arktiku ovog leta nisu bile neuobičajeno visoke. Rekordno topljenje posledica je zbirne štete nanete prethodnih godina, jer se istanjio večiti led, permafrost.
Arktička bela kapa povećava se zimi, a smanjuje kad temperature počnu da rastu. Međutim, za poslednje tri decenije sateliti su zabeležili da je svakih deset godina bivala za 13 odsto manja, preneo je Bi-Bi-Si. Istovremeno opada i debljina leda, ali nije precizirano za koliko. Topljenje nije izazvalo porast nivoa mora, jer se radi o morskom ledu koji je samo dobio drugi oblik. Međutim, ubrzano globalno zagrevanje povećava opasnost od topljenja kopnenog leda, posebno na Grenlandu, a to bi podiglo globalni nivo mora.
Profesor sa Kembridža Piter Vadams bio je u grupi naučnika koji su pre nekoliko godina predviđali da će Arktik leti, već 2015. ili 2016. godine, ostajati bez leda,
„Ismevali su me zbog katastrofičnih prognoza, ali se nažalost ispostavlja da su predviđanja tačna i da će led postati toliko tanak da će neizbežno nestati. Merenja iz podmornica pokazuju da je izgubio 40 odsto debljine od osamdesetih godina. Ako uzmemo u obzir smanjenje površine, to znači da je letnji led sada samo 30 odsto onog iz osamdesetih”, rekao je Vadams za Bi-Bi-Si.
Britanski profesor jedan je od najglasnijih klimatskih katastrofičara, naučnika koji predviđaju stravične posledice ukoliko se odmah ne preduzmu potrebne mere, u prvom redu smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. Oni upozoravaju na opasnost od još bržeg globalnog zagrevanja. Umesto da led reflektuje 85 odsto sunčeve toplote, more bi je upijalo. Topljenjem večitog leda takođe bi se oslobodile velike količine metana koji bi dodatno zagrejao atmosferu.
Na drugoj strani su klimatski skeptici koji tvrde da na globalno zagrevanje ne utiče čovek već prirodni ciklusi.
Nedavna studija Univerziteta u Redingu pokazala je da je pet do 30 odsto gubitka leda posledica prirodnog klimatskog ciklusa koji se ponavlja svakih 65 do 80 godina (poslednja topla faza počela je sedamdesetih godina). Ostalo je posledica ljudskih aktivnosti – zagađenja i krčenja šuma.
--------------------------------
Vodenim topovima na „Grinpis”
Topljenje arktičkog leta nekima je već donelo korist. Brodovi skraćuju put ploveći nekad neprohodnim pravcima severno od Rusije i ubrzala se trka za eksploataciju nafte i rudnog bogatstva.
Aktivisti ekoloških organizacija paralelno vode bitku za spasavanje Arktika. Članovi „Grinpisa” su juče bili prinuđeni da okončaju petodnevni protest protiv „Gasproma” pošto su ih mornari na ruskom brodu napali vodenim topovima. „Grinpis” kritikuje rusku kompaniju da nema plan za slučaj da tokom operacija na Arktiku dođe do izlivanja nafte.