Tekuća godina će biti druga ili treća najtoplija od davne 1861. godine - pokazala je statistika Britanskog Meteorološkog zavoda. Prosečna temperatura bila je najviša 1998, a naredna četiri mesta zauzimaju 2002, 2003, 2004, i 2001. godina. 'Ova godina će biti druga ili treća, u zavisnosti od situacije u Sibiru od sada do kraja godine', izjavio je portparol Meteorološkog zavoda Vejn Eliot.
Britanski Meteorološki zavod podatke dobija merenjem temperature vode i tla. Ovi podaci su dodatno zabrinuli veliki broj naučnika koji smatraju da se naša planeta zagreva i da ljudska delatnost, pre svega spaljivanje fosilnih goriva i emitovanje gasova sa efektom staklene bašte iz industrijskih postrojenja, imaju ključnu ulogu u ovom procesu.
Dva snažna uragana koja su se obrušila na Sjedinjene Američke Države, opustošila gradove i odnela veliki broj života, ostavila su tu zemlju bez uobičajenih zaliha goriva. Zemlje Evropske unije se ove godine takođe bore sa nepogodama - Portugal i Španija su se suočile sa najgorim sušama koje su ikada zabeležene, a poplave i obilne kiše su natopile Švajcarsku, Nemačku i Austriju, kao i zemlje kandidate za pristupanje ovom bloku - Bugarsku i Rumuniju.
'Većina naučnika se slaže sa tim da je uticaj ljudske delatnosti na životnu sredinu, ključan', smatra rukovodilac projekta instituta 'Geo data' pri Univerzitetu u Sautemptonu, Kreg Haton. Univerzitet u Sautemptonu sarađuje s kompanijom IBM na izradi sistema koji bi omogućio rano upozorenje na naodlazeća nevremena i plime koje bi mogle da izazovu poplave.
Ovde
|