Kod nas postoje samo kombinovane hormonske kontraceptivne tablete, sa dva hormona koji odgovaraju ženskim hormonima estrogenu i Progesteronu , dok u nekim zemljama postoje i pilule samo sa homonom progestinom ("mini pilule"). One su skoro 100% sigurna zaštita od trudnoće (ali ne i od polno prenosivih bolesti), ako se pravilno uzimaju. Kod nas postoje velike predrasude i otpor prema uzimanju ovih tableta (govorimo o kombinovanim tabletama), zbog straha od "hormona i mogućih posledica - brade, gojenja, raka i drugih". Istina je drugačija. Danas se proizvode tablete sa minimalnim dozama novijih vrsta hormona koji vrlo retko imaju nuspojave, ali zato imaju mnoga blagotvorna dejstva osim kontraceptivnih- menstrualna krvarenja nisu obilna, nema bolnih menstruacija ni predmenstrualnog sindroma (PMS), često nestaju bubuljice sa lica ako ih ima, one "čuvaju" jajnike i matericu od cista i raka, a dobro deluju i na dobroćudne promene u grudima, naročito kada su one posledica neravnomernog dejstva hormona. Preporučuju se mladim devojkama i ženama do 40 godine (u svetu se ženama preporučuje njihovo korišćenje čak i do 50-te godine). Nema potrebe praviti pauze prilikom uzimanja ovih tableta, nego se mogu stalno koristiti čak i do ukupno 15 godina. Ne utiču negativno na plodnost žene. Postoji malo stanja u kojima žene ne smeju uzimati kontraceptivne tablete - bolesti jetre i bolesti krvnih sudova i srca, pojačano zgrušavanje krvi sa infarktom ili "šlogom" i još neka o kojima će ginekolog ispitati ženu pre prepisivanja ove vrste kontracepcije. Ne smeju ih uzimati žene koje puše, jer se u tom slučaju povećava zgrušavanje krvi i može doći do komplikacija začepljenja krvnih sudova. Važno je da se uzimaju redovno, po 1 svaki dan, tokom 21 dana, a zatim 7 dana pauze, pa se opet počinje sa novom kutijom. One sprečavaju ovulaciju, tj razvoj jajne ćelije samo u tom ciklusu u kojem se uzimaju, a nakon prestanka uzimanja tableta, jajne ćelije će se ponovo razvijati.
izvor
Zablude o pilulama za kontracepciju
1. Pilule su štetne za zdravlje žene
Hormonska kontracepcija višestruko djeluje na organizam. Uostalom, hormonski preparati se ne prepisuju ženama samo radi sprecavanja trudnoce, vec i kao terapija za odredena stanja. Iste hormonske tablete kod jednih žena izazivaju velike tegobe, dok drugima nimalo ne smetaju. Drugim rijecima, u svakom konkretnom slucaju treba staviti na jedan tas eventualni rizik od neželjenog dejstva, a na drugi prakticno stoprocentnu zaštitu od neželjene trudnoce. Ovaj drugi gotovo uvek odnese prevagu.
2. Hormonske pilule ne smiju da piju devojke mlade od 20 godina
Pilule mogu da koriste i sasvim mlade devojke.
3. Poslije primjene pilula dugo ne može da se zatrudni
Upravo suprotno. Vec prvog mjeseca poslije prestanka uzimanja pilula vjerovatnoca da ce žena da zatrudni naglo raste. Statistika cak pokazuje da se za jedan i po do dva puta povecava vjerovatnoca da ce se roditi dvojke ili trojke. Odredene forme neplodnosti upravo se i lijece tako što se ženi prepisuju hormonske pilule na tri do cetiri mjeseca da bi poslije lakše ostala u drugom stanju.
4. Na svakih šest meseci uzimanja pilula treba praviti pauzu od mesec dana
Pogrešno. Pauza u uzimanju pilula ne utice na ucestalost komplikacija, niti na kasniju sposobnost radanja. Ukoliko ljekar ustanovi da ne postoje smetnje za uzimanje pilula, žena može da ih pije dugi niz godina.
5. Pilule goje
Kod nekih žena koje pocnu da piju pilule dolazi do pojacanog, a kod nekih do smanjenog apetita. Unaprijed se ne zna kako ce vaš organizam reagovati. Za povecanje tjelesne mase „odgovorni“ su gestageni, koji ulaze u sastav kontraceptivnih tableta. U slucaju da se žena goji, ljekar ce joj prepisati pilule s niskom koncentracijom tog sastojka.
6. Od hormonske kontracepcije nastaju bubuljice
Naprotiv: neke kontraceptivne pilule se koriste upravo za lijecenje akni.
7. Kontraceptivne pilule izazivaju maljavost po telu
Taj nedostatak su zaista imali preparati prve dvije generacije. Sadašnje kontraceptivne pilule ne samo što ne doprinose rastu malja po tijelu nego ga usporavaju i istanjuju dlaku.
8. Kontraceptivne pilule povecavaju rizik od nastanka raka dojke i jajnika
Istraživanja kanadskih naucnika pokazala su da redovno uzimanje oralnih kontraceptivnih pilula smanjuje rizik od nastanka raka jajnika za 40 do 60 odsto. Na ucestalost raka dojke kontraceptivne pilule ni na koji nacin ne uticu.
9. Kao rezultat uzimanja pilula, menstruacije postaju neredovne, a ponekad mogu potpuno da prestanu
To nije tacno. Strucnjaci isticu da hormonska kontracepcija reguliše neredovan menstrualni ciklus, smanjuje obilna krvarenja i otklanjaju bolove. Nakon prekida uzimanja oralnih kontraceptivnih sredstava, kod dva odsto žena dolazi do poremecaja menstrualnog ciklusa. Ali, po pravilu, to je posljedica problema koji je postojao prije uzimanja pilula, a ne rezultat oralne hormonske kontracepcije.
10. Kontraceptivne pilule štite od seksualno prenosivih bolesti
Nažalost, nikakva potvrda za tako nešto ne postoji. Pilule mogu samo da smanje rizik od upale organa karlice, vjerovatno zato što doprinose zgušnjavanju sluzokože grlica materice, a time se usporava prodor infekcije. Ali vas pilule ni u kom slucaju nece zaštiti od polnih bolesti.
Vesna Kerkez
i jos informacija na
http://www.femalelife.rs/scripts/basic_facts/the_pill/index.php
Bitna stvar je da pilule ne bi trebalo uzimati "na svoju ruku", jer organizam i reproduktivni organi moraju biti zdravi, pa je potrebno prokontrolisati svoje zdravlje.
|