Drevna Golubačka tvrđava prvi put se otvara za znatiželjne turiste
Grad golubova i lepe Jelene
Već narednog leta, drevni Golubački grad, monumentalna tvrđava stara mnogo vekova, koja krije mnoge tajne i misterije srednjeg veka, biće otvorena prvi put za turiste i znatiželjnike. U opštinskoj turističkoj organizaciji preuzeli su sve da se gradski bedemi urede i zaštite, urađene su turističke brošure i čeka se samo zvanična dozvola da mogu da počnu prve turističke posete.
Grad - tvrđava vekovima je bila zapušten i o njemu niko nije brinuo. Pristup većini kula grada otežan je zbog dotrajalosti stepenica, dok se sa spoljašnje strane radi na saniranju staza. U planu je i potpuno osvetljavanje drevnih zidina grada, koji ponosno stoji na samom ulazu u Đerdapsku klisuru i odoleva zubu vremena i ljudima i čeka neka neka bolja vremena.
Golubačka tvrđava je podignuta na nepristupačnoj steni, na visokim liticama i čine je devet kamenih kula visine do 25 metara, a stepenište je izgrađeno od drveta. Do grada se stizalo mostom, preko vodenog rova.
O postanku imena Golubac, prema jednoj legendi, u glavnoj Šešir kuli, koja dominira gradom, bila je zarobljena vizantijska princeza Jelena, koja je, da bi svoju tugu i samoću ublažila, gajila golubove, po čemu je kasnije grad dobio ime. Prema drugoj legendi, u mestu je živela lepa devojka po imenu Golubana. Priče o njenoj lepoti stigle su i do turskog paše. Donosio joj je svilu, bisere, ne bi li se udala za njega. Sve darove je devojka Golubana odbijala, pa je paša naredio da se kazni, tako što ju je vezao za stenu koja je bila u Dunavu. Mučili su je i ostavili pticama koje su unakazile njeno telo. Postoje i priče da je grad dobio naziv po izgledu kula na liticama koje deluju kao golubovi na steni. Ima i onih koji tvrde da su se na liticama nastanili divlji golubovi i da je zbog toga grad dobio današnji naziv.
- Ni danas se ne zna koliko je tačno stara tvrđava i ko je počeo da je zida. Pouzdano se jedino može reći da su prvo utvrđenje u Golupcu kraj Dunava, izgradili Rimljani, u prvom veku nove ere. U tvrđavi je boravio rimski car Dioklecijan oko 299 godine nove ere, grad su kasnije uništili Huni, da bi ga Justinijan ponovo obnovio. U pisanim istorijskim dokumentima, tvrđava se prvi put pominje 1335. godine, a od pisaca ga pominje nešto kasnije i Konstantin Filozof. Posle Kosovskog boja, 1389. godine, Golubački grad je pao u turske ruke, a oko njega su se dugo sporili i ratovali Ugari i Turci - priča Biljana Ilić, profesor istorije.
Golubac je oslobođen 1867. godine, među poslednjim gradovima u Srbiji. Austrijski putopisac Franc Kanic zabeležio je 1895. godine da je mesto imalo 293 kuća, 1.533 stanovnika, a pominje se i crkva Svetog Nikole, koja je sagrađena 1843. godine.
U arheološkim istraživanjima, pronađeno je preko stotinu predmeta od keramike, gvozdenih alatki, sekira, maklja, budaka, reza za zatvaranje vrata, koplja koje svedoče o bogatoj prošlosti Golubačke tvrđave.
www.glas-javnosti.rs
|