offline
- Pridružio: 18 Apr 2003
- Poruke: 1819
- Gde živiš: Beograd
|
www.glas-javnosti.rs
Svi putevi vode u Rim
Pored Koloseuma, ruševina Rimskog foruma gde se i danas mogu videti ostaci bazilika, spomenika i hramova, preporučuje se i obilazak Španskog trga i Fontane di Trevi
Maj je pravo vreme da krenete u večni grad gde turistička sezona počinje pred Vaskrs i traje do oktobra. Svake godine milioni turista hrle u "Kaput Mundi", ili prestonicu sveta, epitet koji se još od davnina vezuje za glavni i najveći grad Italije. Odakle krenuti sa razgledanjem i obilaskom kada se nađete u Rimu, gradu koji važi za kolevku zapadne civilizacije, istorijski, kulturni i duhovni centar. I naravno modni.
Rim leži na sedam brežuljaka, a kroz grad prolazi reka Tibar. Grad obiluje antičkim ruševinama, baroknim trgovima, renesansnim palatama i bazilikama. Na građevinama i spomenicima možete videti ispisano ime papa naručilaca, pa neki kažu da su pape i izgradile Rim.
Možda je najbolje da polazna tačka bude Koloseum, jedna od značajnijih monumentalnih građevina u Rimu. Amfiteatar je mogao da primi više od 50.000 gledalaca koji su dolazili da prate borbe gladijatora i divljih životinja. Ispred koloseuma nalazi se Konstantinova trovrata kapija. Ako odatle krenete ka Pjaca Venecija ulicom Sakra proći ćete kroz ruševine Rimskog foruma koji je u prošlosti bio centar društvenog života. I danas se mogu videti ostaci bazilika, spomenika, hramova koji svedoče o bogatom političkom i duhovnom životu u doba antike. Na Pjaca Veneciji nalazi se spomenik Vitoriju Emanuelu Drugom i od tog mesta počinje jedna od dužih ulica u Rimu - Vija dei Korzo. Šetajući sporednim ulicama najbolje ćete doživeti Rim. Uskim prolazima od kaldrme, dolazi se do brojnih restorana sa tradicionalnom italijanskom kuhinjom i kafića, gde obavezno morate popiti espreso. Tu su i kuće u boji terakote, mediteransko rastinje po balkonima, ulični svirači, ali i preprodavci koji vas neće ostaviti na miru dok vas ne ubede da kupite falš Luj Viton i Dolče i Gabana. Ko bi rekao, zar u Rimu ?
Jedno od mesta koje će vas osvojiti lepotom, šarmom i opuštenom atmosferom je Španski trg, sa čuvenim stepenicama prepunim cveća koje vode do crkve Trinita dei Monti odakle se pruža pogled na uži centar grada. Turisti vole da sede na stepenicama i jednostavno uživaju u prizoru. Od Španskog trga nastavljaju se ulice sa radnjama najzvučnijih imena u svetu mode kao što su Armani, Dior, Eskada, Prada, Guči...
Sledeća tačka na kojoj bi trebalo da se zaustavite je Fontana di Trevi najlepša barokna fontana u Rimu, koju je izgrađena u 18. veku po nalogu pape Klementa Dvanaestog. Iz fontane izranja bog mora Neptun sa kočijama koje vuku dva konja Tritona. Velik broj turista pokušava da priđe što bliže fontani. Ne smete zaboraviti da pomislite želju i bacite novčić preko glave u fontanu, kako biste, prema verovanju, ponovo došli u Rim. Fontanu je dobro posetiti i uveče jer je, smatraju neki, još lepša zbog osvetljenja. Voda iz Fontane di Trevi može da se pije.
Jedan od lepših i raskošnijih trgova je Pjaca Navona, sa svoje tri fontane, gde ćete videti slikare i svirače ali treba obići i Pjaca di Popolo, gde je pre dve nedelje svratio Tom Kruz kako bi promovisao najnoviji film.
Treba posetiti i Panteon gde je sahranjen slikar Rafaelo i pojedini vladari. Od muzeja preporučuje se muzej Kapitolini, najstariji u Evropi, gde je pored stalnih postavki trenutno aktuelna izložba u čast glumice Sofije Loren.
Jedan dan dok boravite u Rimu treba izdvojiti za posetu Vatikanu. Ne preporučuje se da idete ako nemate iskusnog vodiča, dobrog poznavaoca istorije umetnosti koji će vas provesti kroz Vatikanski muzej, Rafaelove i Borgijine sobe, Sikstinsku kapelu i Baziliku svetog Petra, vatikanske vrtove. Sikstinsku kapelu oslikao je renesansni umetnik Mikelanđelo, a taj posao trajao je pune četiri godine. Kažu da Mikelanđelo za to vreme gotovo nije napuštao kapelu, malo jeo, a tavanicu je oslikavao ležeći na skelama i uz svetlost sveća. Na više mesta u Rimu možete videti njegovu umetnost i genijalnost, ali i drugih renesansnih umetnika. NJegova čuvena skulptura Mojsija nalazi se u crkvi Svetog Petra. Dok stojite ispred Mojsija, imate utisak da će se svakog trenutka pomeriti. Isto se desilo i Mikelanđelu pošto je završio skulpturu, počeo je Mojsija da udara čekićem po kolenu uzvikujući: "Dao sam ti telo, sada progovori !".
Vreme svakako treba izdvojiti za šoping jer je Rim jedan od svetskih centara koji diktira modu. Kod poznatih kreatora pogledajte šta se nosi ove sezone, a onda slične takve krpice možete kupiti u buticima ne tako zvučnih imena, ali sa robom dobrog kvaliteta i po znatno nižim cenama. Nemojte propustiti da u Italiji probate picu i specijalitete od testenina, vina, sladoled...
Za vreme ne brinite, sunce u Rim stiže pre nego kod nas, zbog blizine Mediterana. Gužve u saobraćaju će vas na momente izluđivati, pa se ne usuđujte da vozite. U zatvorenim prostorima, pa čak i klubovima, da napomenemo, zabranjeno je pušenje. Rimljani su se, ipak, pobrinuli da boravak u njihovom gradu svakom posetiocu bude prijatan. Skoro da su svaki kamen svoga grada pretvorili u turističku atrakciju i to naplaćuju uz ljubaznost i osmeh.
Boravak u prestonici Italije svakako će vas uveriti da nije bez razloga izrečena i toliko puta ponavljana rečenica: "Svi putevi vode u Rim".
|