offline
- offman
- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Avg 2003
- Poruke: 3525
|
Na pitanje člana "mdec2004" u forumu "Dokumentacija, tutorijali ..." o Corel tutorijalima pokrećem ovu temu kao Corel "Tips & trics".
Važno je napomenuti da između Corela 10 (a možda i 9) i novijih verzija (11, 12) nema skoro nikakve razlike.
Ono što CorelDraw odvaja od drugih programa jeste jednostavnost interfejsa, skoro savršenog za rad sa vektorskom grafikom (za razliku od užasnog Freehand-a), te zbog toga i nema tutorijala (na engleskom nisam ni pogledao) za Corel.
Mana Corela je očajni Color Management, što znači EPS, pa štampa iz Photoshopa.
Kratko objašnjenje palete ikonica.
- kursor,
- alatke za korekciju nacrtanih oblika (pomjeranje čvorova, sječenje, itd.),
- lupa (zumiranje) i šaka za pomjeranje dokumenta,
- ikonica najvažnijih alatki, tj. alatki za crtanje oblika i to redom: Freehand Tool, Bezier Tool, Artistic Media Tool, Pen Tool, Polyline Tool, 3Point Curve Tool, Interactiv connector Tool, Dimension Tool, sv služe za kreiranje oblika
- smart Drawing Tool (Corel 12),
- kvadrat,
- kružnica,
- mreža, poligon, spirala,
- Basic shapes,
- Tekst,
- Efekti za nacrtane elemente i tekstove,
- Pipeta za uzimanje boje, i kanta za bojenje bojom odabranom pomoću pipete,
- alat za definisanje linija
- kantica sa bojom
- Alatka za interaktivno bojenje,
Najzogdnije je isprobati sve te alatke, zatim ih koristiti, za Corel je bitna rutina, jer nema nikakvih spektakularnih opcija izvan ovoga.
Dobro je imati uvjek aktivan prozor Properties, do kojeg se dolazi desnik klikom na radnu površinu, ili neki objekt na sceni, jer se u njemu sadržane sve osnovne opcije za definisanje oblika.
- Da bi se na tekst mogli primjeniti efekti potrebno ga je konvertovati u Artistic text (za razliku od Format teksta, koji se dobije kucanjem u markiranom prozoru), i to tako što se odabere kurzor, a zatim klikne desnim tasterom na tekst i odabere opcija "Convert To Artistic Text" ili Ctrl+F8.
- Za preciznije crtanje mogu se koristiti pomoćne linije, do kojih se dolazi tako što se klikne na lenjir (ruler) i prevuče se na scenu isprekidana linija, koja se kasnije ne štampa. Dvostrukim klikom na liniju dobijaju se vođice za rotiranje, i premještanje centra rotacije po želji.
- Najlakše je raditi korišćenjem desnog tastera, kako bi se došlo do menija, koji je osjetljiv na kontekst, pri čemu izbacuje neophodne opcije karakteristične za datu operaciju (odnosno objekt na sceni).
- U padajućem meniju Effects nalaze se opcije: Blend, Contour, Envelope, Extrude, Lens, Add Perspective. Postoji i opcija Rollover image, za kreiranje interaktivnih dugmića sa tri stanja (kao u Flashu), ali i zato postoje bolji progami te ovo i nije neka ekstra opcija.Lakše ih je isprobati, nego da ja sada o tome pišem romane.
- Corel luduje sa ispravkama malih i velikih slova, ali postoji opcija Change Case, u padajućem meniju Text, da se to promjeni.
- Meni Layout se tiče dokumenta generalno. Insert Page služi za dodavanje nove stranice dokumentu. Page Setup se tiče preformatiranja stranice, gdje postoje veće gotovi izbori (A4, A5 itd.), ali se mogu kreirati i snimiti formati dokumenta (Custom, pa Save Custom Page)
- Meni Bitmaps se tiče ubačenih bitmapiranih objekata, ili kreiranih konvertovanjem vektorskih u bitmapirane, ali ovo ne bi trebalo koristiti, jer postoje programi za tako nešto poput Photoshopa, ili u krajnjem slučaju Corelovog Photo painta.
Ovo je za početak (možda sam zaboravio nešto), ako ima još nešto da nije jasno pitajte.
|