Danas je rođendan prvog personalnog računara

Danas je rođendan prvog personalnog računara

offline
  • Aco  Male
  • Moderator foruma
  • Aleksandar
  • Pridružio: 12 Maj 2006
  • Poruke: 16823
  • Gde živiš: /home/aco

Kompanija IBM pustila je 12. avgusta 1981. godine u prodaju prvi personalni računar (PC) koji je po ceni od 1.565 dolara postao pristupačan za kuću upotrebu u ekonomski razvijenim zemljama, čime je i počela njegova masovnija upotreba.

Model 5150 je karakterisao Intelov procesor 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i monohromatski monitor od 12 inča.

IBM PC je u to vreme bio najmanji i najjeftiniji računar koji je kompanija do tada predstavila, a postao je osnova za daljnji razvoj personalnih računara. Poredeći kapacitete tadašnjeg PC-a sa savremenim pametnim telefonima, bilo bi potrebno 419.000 tih uređaja da bi dostigli memoriju Samsung Galaxy S5 telefona.

Takođe, prosečna pesma, koja ima oko 3,5 MB zahtevala bi memoriju 90 PC iz 1981. godine. Kako kažu u kompaniji Samsung, od predstavljanja prvog PC 1981. godine, tehnologija se razvijala dramatičnim koracima.

Sada možemo raditi sa mobilnim uređajima sve ono što je pre 33 godine bilo nezamislivo, kao što je mobilno bankarstvo, gledanje video sadržaja ili kupovina hrane. Iz te perspektive, bilo bi potrebno gotovo pola miliona PC-jeva iz 1981. da bi korisnici dobili količinu memorije koju danas nose u uređajima u džepovima.

"Putovanje na kome smo bili prethodnih 30 godina bilo je zapanjujuće - i izuzetno smo uzbuđeni zbog onoga što će nam doneti nardnih 30 godina", poručuju iz ove kompanije.

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2014&mm=08&nav_id=887238



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12524
  • Gde živiš: Južni pol

IBM PC nije bio ni prvi, ni najjeftiniji, ni najbolji lični računar u vreme kad se pojavio. Ali ipak je bio značajan. Ulazak IBM-a na tržište do tada nazivanih "kućnih računara" označio je novu eru koja je dala legitimitet upotrebi malih ličnih računara u poslovnim procesima. Ovo je značajno zato što je veliki broj poslovnih ljudi kućne računare video samo kao neprofesionalne igračke. Ovo je Apple uspeo malo da promeni 1978 sa svojim Apple II i prvim spreadsheet programom (Visicalc), ali tek je ulaskom IBM-a lični računar postao ozbiljan alat i kad su velike firme u pitanju. Iako je IBM-u bilo potrebno nekoliko godina da PC postane popularan.

IBM PC je bio sastavljen od već postojećih delova na tržištu. Jedina prepreka kloniranju je bio BIOS. Ali 1983. godine Compaq objavljuje prvi klon sa BIOSom koji je bio kompatibilan sa IBM PC-em i ostatak je istorija. IBM je izgubio monopol, a klonovi su preplavili tržište. IBM je imao još jedan neuspeo pokušaj da preuzme monopol sa PS/2 arhitekturom, ali su se drugi proizvođači organizovali u ISA udruženje koje je razvilo svoje otvorene standardne da konkurišu zaštićenim tehnologijama PS/2 arhitekture. I to je to. IBM je ostao samo u "IBM PC klon" ili "IBM PC kompatibilan" oznakama.

Danas "PC" predstavlja generički termin za sve računare koji koriste Intelove ili kompatibilne desktop procesore. Ponekad se "PC" nepravilno koristi da označi Wintel računare - računare bazirane na Intel kompatibilnim procesorima sa Windows operativnim sistemom. Ali "PC" je primarno hardverska platforma i na nju se mogu instalirati razni operativni sistemi, bilo paralelno ili jedan umesto drugog.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 815 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 2 sakrivenih i 793 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ben Roj, bigfoot, BRATORIII, Djokislav, DPera, Faki-Valjevo, Ibar, ivica976, Koridor, Kriglord, kybonacci, mkukoleca, nextyamb, pein, sombrero, tubular, VJ, wizzardone, šumar bk2, 1107