Mp3 uopšte nije mrtav, samo su istekli svi patenti. Zato ga i Fraunhofer napušta, više ne mogu da zarađuju na patentnim pravima. Sada svako može da implementira mp3 enkoder i/ili dekoder bez plaćanja ikakvih taksi po osnovu patenata.
Sa druge strane, među običnim korisnicima LAME je bio najzastupljeniji ekoder pa to što FH napušta dalji razvoj NJIHOVOG mp3 dekodera i enkodera ne utiče mnogo na obične korisnike.
U tekstu stoji da će ga AAC zameniti. Fora je što AAC postoji već celu deceniju a mp3 je i dalje najzastupljeniji i najpodržaniji format.
Sa moje strane, ja već 4-5 godina unazad koristim AAC format za kompresiju muzike koju čuvam ili prebacujem u telefon, a sve preko Apple AAC enkodera, QAAC i foobar2000 kao frontend. Čak i pesme koje skidam sa YT su u AAC formatu ali neke starije stvari su još uvek u mp3 koji i dan-danas daje prilično dobar kvalitet zvuka u odnosu na original.
AAC jeste daleko bolji kod nižeg bitrejta ali pri velikim bitrejtovima (za mp3 i AAC) razlika je vrlo mala a većina je i ne može čuti.
P.S. Trenutno guraju Opus kao lossy audio kodek koji bi trebalo da da bolji kvalitet zvuka pri nižem bitrejtu čak i u odnosu na AAC. Koliko će postati zastupljen tek ćemo da vidimo. Brzine internet protoka i kapacitet skladišnog prostora stalno rastu pa se postavlja pitanje kolika je vrednost kodeka koji može da "smanji" bitrejt sa 128kbs na 96kbs a da se ne primeti razlika u kvalitetu.
|