Na međunarodnom skupu u Luxembourgu obilježeno je puštanje u rad dosad najbrže europske računalne mreže za znanstvenu i istraživačku zajednicu
Skup koji se održavao 14. i 15. lipnja okupio je predstavnike znanstvene zajednice, proizvođače mrežne opreme i političare, a prisustvovao mu je i ravnatelj Hrvatske akademske i istraživačke mreže (CARNet) Zvonimir Stanić. CARNet je u razvoju mreže sudjelovao kao ravnopravan partner, zajedno sa sličnim istraživačkim mrežama koje čine kičmu brojnih znanstvenih istraživanja. Mreža GÉANT2 povezat će 34 europske zemlje, 24 istraživačke mreže, 3.500 akademskih institucija i čak tri milijuna korisnika, a održavat će i veze s akademskim zajednicama u Sjevernoj Americi, Japanu, Latinskoj Americi, Africi i Aziji.
Nova se mreža, za razliku od stare, velikim dijelom temelji na optičkim kablovima koji nude brzinu od maksimalno 320 gigabita u sekundi. Radi se o takozvanoj 'tamnoj optici', što znači da se u ovom trenutku njeni kapaciteti ne koriste, ali mogu se iskoristiti čim se spoji s uređajima na obje strane. Tamna optika kombinira se s tradicionalnim širokopojasnim tehnikama.
Projekt GÉANT2 traje od 1. rujna 2004, a cilj mu je stvoriti najveću mrežu ikad sagrađenu za potrebe europske akademske zajednice. Jednu polovicu troškova, 93 milijuna eura, platila je Europska komisija, a ostatak je bio raspodijeljen između nacionalnih istraživačko-akademskih mreža kakva je CARNet.
www.geant2.net/launch
|