PUTNIKE KOJI SE ZATEKNU NA AMERIČKIM aerodromima čekaju neizbežne provere tamošnje Administracije za bezbednost prevoza (Transportation Security Administration, TSA), koje podrazumevaju obavezno pokazivanje elektronskih uređaja pri prolasku kroz kontrolni punkt, a znaju da potraju jer uključuju i skidanje cipela i druge procedure, zbog kojih se stvaraju redovi. Nije onda ni čudno što ljudi posle toga moraju da požure kako bi se ukrcali u avion, ali kad u toku leta posegnu u torbu mnogi shvate da im računar ili telefon nije u njoj.
Najnovije istraživanje koje je sprovela teksaska kompanija Kredant teknolodžis (Credant Technologies), specijalizovana za zaštitu podataka, pokazalo je da je prošle godine na sedam najvećih američkih aerodroma ostavljeno čak 8.000 mobilnih uređaja. U njenom izveštaju se kaže da su podatke prikupili na tamošnjim međunarodnim aerodromima u Čikagu, Denveru, San Francisku, Šarlotu, Majamiju, Orlandu i Mineapolisu.
Ukupno je evidentirano 3.444 izgubljenih telefona i tabličnih računara (43%), 3.576 prenosivih računara (44,6%) i 996 USB memorija (12,4%). Većina je ostavljena na kontrolnim punktovima i u toaletima. Ispostavilo se da je 52% vraćeno pravim vlasnicima, dok su ostali dobili nove vlasnike. Pošto su time ozbiljno ugroženi lični ili poslovni podaci koji su se na njima nalazili, u kompanijama se sve češće pojavljuje nova kategorija poslova – upravljanje mobilnim uređajima na način koji će zaštiti podatke i u takvim slučajevima.
Potražnja za odgovarajućim rešenjima raste, baš kao i broj onih koji žure da nazuju cipele i uvuku kaiš ne bi li se što brže udaljili od kontrolnog punkta. (M.V.)
Izvor: http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=16711
|