Akutna trovanja

Akutna trovanja

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 2908

Svetska zdravstvena organizacija ukazuje da je smrtnost od akutnih trovanja na drugom mestu

BEOGRAD - Iako je smrtnost od akutnih trovanja u svetu (a deo tog sveta smo valjda i mi) od pre nekoliko godina treću poziciju zamenila drugom, kako ističe Svetska zdravstvena organizacija, po broju zainteresovanih na okruglom stolu posvećenom ovoj temi, u okviru tek završenog Kongresa lekara otadžbine i dijaspore, moglo bi se zaključiti da je apsolutno reč o minornom problemu.

Bez obzira što, kako rekoše dobri poznavaoci ove problematike, ulazimo u 21. vek, "vek još agresivnije hemije". Koliko će ona biti agresivna možda najbolje pokazuje iznet podatak SZO da danas postoji devet miliona različitih hemijskih materija.

Njihova primena je izuzetno raširena, a "nesumnjiva korist koju one nose u sebi uvek krije potencijalnu realnu opasnost".

"Truli" Zapad je za razliku od sporohodnog Istoka (gde se hteli da priznamo ili ne svrstavamo i mi) još sredinom poslednjeg ovomilenijumskog veka shvatio svu opasnost "hemijskih materija koje u nekom trenutku mogu postati otrov" i nasušnu potrebu otvaranja Centara za zbrinjavanje trovanja i putem telefona davanje neophodnih informacija.

Pre četiri godine i naša zemlja je dobila Nacionalni centar za kontrolu trovanja pri Vojnomedicinskoj akademiji, koji je pre dve godine apsolutno opravdao svoje postojanje. Na ovaj, u svesti ljudi još nezaboravljeni incident kada se u Krnjači kraj Beograda na zrenjaninskom putu prevrnula cisterna sa pet tona amonijaka, na okruglom stolu podsetio je dr Veljko Todorović, načelnik Klinike za toksikologiju i kliničku farmakologiju VMA.

Tada su u dva dana pregledane 153 zatrovane osobe, pri čemu su samo dobrom organizacijom i pravovremenim lečenjem izbegnute žrtve. Umrla su dva čoveka, od kojih jedan odmah na mestu nesreće, a drugi u bolnici.

Ovaj detalj govori sam za sebe o neophodnosti postojanja jednog ovakvog centra sa svim pratećim jedinicama. O tome kako Centar radi, prisutnima je govorio načelnik pukovnik profesor dr Dragan Joksović.

- Nacionalni centar za kontrolu trovanja dostupan je građanima svih 24 sata, svakoga dana. Raspolaže sa jedinicom intenzivne nege, toksikološkom ambulantom, toksikološko informativnim odeljenjem (poseduje obimnu bazu podataka o svim hemijskim materijama i njihovoj toksičnosti u mogućim akcidentnim situacijama, sa prostora bivše i sadašnje Jugoslavije), odeljenjem za toksikološku hemiju gde od 20 raspoloživih toksikologa Jugoslavije radi njih 12, odeljenjem za eksperimentalnu toksikologiju i farmakologiju, kao i mobilnom toksikološkom hemijskom ekipom, spremnom da krene u svakom momentu.

No, bez obzira na ovako dobru organizovanost i stručnost zaposlenih, još u zemlji, kako se čulo, nije uspostavljena zavidna saradnja među zdravstvenim ustanovama u zbrinjavanjima otrovanih bilo kojom hemijskom materijom.

"Šalju nam pacijente za koje je bilo dovoljno samo okrenuti telefon i dobiti informaciju kako ih zbrinuti, a nekada sami pokušavaju, i na žalost pogrešno, zbrinjavaju teška trovanja. A za pravilno lečenje je, početni momenat kada otrovani stiže - ključan", čulo se.

Zbog svega ovoga danas u Jugoslaviji i ne postoji kompletan uvid o kretanju akutnih trovanja. Da nešto mora da se u ovoj oblasti promeni svakome od prisutnih postalo je jasno, a naročito zbog rizika od hemijskih akcidenata, koji su stalno prisutni, nepredvidivi, kako reče dr Veljko Todorović.

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/05/31/srpski/D00053004.shtm

Postavicu Vam i adresu centara gde se mozete obratiti i informisati o svemu sto Vas interesuje u slucaju da neko od vasih bliznjih ili neko za koga pouzdano znate da se otrovao, bilo slucajno ili namerno, mozete da dodjete do najbrze informacije kako ukazati prvu pomoc i dalje delovati da bi se zivot pacijenta spasao.

INFORMACIONI CENTRI ZA DOBIJANJE OBAVEŠTENJA O LEKOVIMA I TROVANJIMA

Posredstvom ovih centara pruža se telefonska informacija o lekovima, neželjenim dejstvima i toksičnosti različitih supstanci i daju saveti o lekovima, neželjenim dejstvima i dijagnostikama i lečenju trovanja pre svega lekarima, ali i ostalim zainteresovanim licima.

Nazovite samo za informacije o lekovima, neželjenim dejstvima i trovanjima i nakon uspostavljanja veze, recite sledeće:
svoje ime i prezime, zanimanje,
odakle zovete (mesto, ulica, broj, ili ime područja, poljoprivrednog dobra, gradilišta, ambulante, bolnice itd.),
ime leka ili otrova - imajte pri ruci pakovanje zbog toga da bi dali dodatne podatke,
starost, pol pacijenta, a u slučaju trovanja što tačnije vreme kada je otrovani bio izložen otrovu,
gde je trovanje nastupilo i gde je otrovani nađen,
koji su znaci trovanja,
šta je od prve pomoći ukazano i da li je lečen i kako.


1. NACIONALNI CENTAR ZA KONTROLU TROVANJA
Informacioni centar
Klinika za toksikologiju i kliničku farmakologiju
Toksikološko-hemijska laboratorija
Mobilna toksikološka ekipa

VOJNOMEDICINSKA AKADEMIJA, Beograd, Crnotravska 17
Telefoni: 011/662-381, 661-122, lok. 26-156, 26-146, 31-897
Jedina ustanova u SRJ koja 24 sata dnevno, 365 dana u godini, telefonski i neposredno pruža neophodne informacije i leĺi od svih vrsta akutnih trovanja. Školuje visoko specijalizovani kadar u oblasti kliničke toksikologije.
Organizuje popularna predavanja i edukaciju zdravstvenog kadra u zbrinjavanju akutnih trovanja.

2. REGIONALNI CENTAR ZA LEKOVE I OTROVE U NOVOM SADU
Telefon: 021/22-172


http://www.medicinainfo.net/atc/trovanja.php


Znamo vec da deca najcesce bivaju zrtve slucajnih trovanja raznim supstancama, pocev od hemikalija koje sluze za ciscenje kuce, preko lekova koje roditelji koriste do biljaka koje imaju strasno toksicne alkaloide u sebi (primer Djurdjevak ili neka pecurka). Odrasli mogu takodje da se nenamerno otruju, najcesce je to trovanje lekovima zatim pecurkama, metil-alkoholom (mozda se secate masovnog trovanja rakijom "Zozovacom" kucne proizvodnje , za koju je proizvodjac upotrebio metil-alkohol umesto etil alkohola da bi proizveo rakiju- 1998.god. i usmrtio 43 osobe), zatim trovanje arsenikom, zivom i ostal;im neorganskim i organskim otrovima.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • LENY 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2007
  • Poruke: 2

šta ako dete popije varekinu?



offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 2908

Uglavnom trovanje rastopinom NaOCL , kod dece, zahteva hitnu medicinsku pomoc. Mleko dati odmah, u vecoj kolicini, deca srecom po statistickim podatcima ne popiju velike kolicine izbeljivaca ( ukus, miris ), dok odrasli to rade najcesce sa suicidalnom namerom.

U svakom slucaju, dete hitno odneti da mu se ukaze prva medicinska pomoc., i dalji tretman.

offline
  • LENY 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2007
  • Poruke: 2

od srca hvala! bila je u pitanju sumlja. u svakom slucaju cu zapamtiti vas savet. sve najlepse

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2007
  • Poruke: 1

Molim odgovor na moj problem! Mama mi se rasekla tj otrovala ruku koju nikako nije smela da povredi jer joj je s te strane amputirana dojka i zlezde. Primila je prnicilin i tetanus ali je ruka boli, celo telo joj je bolno i nemozemo da joj normalizujemo povisenu telesnu temperaturu. Kako da joj pomognem?

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 2908

Jasna, za to nema boljeg saveta nego da bude pod budnim nadzorom lekara, mada vakcina protiv tetanusa moze da izazove povisenu telesnu temperaturu i bol, malaksalost. To je prolaznog karaktera. U svakom slucaju, to sto se njoj dogodilo ne spada u akutna trovanja.

Posto je limfni sistem te ruke problematican, infekcija rane moze da izazove komplikacije , ali to spada u domen infektivnih bolesti, hirurgije i traumatologije.

mislim da bi jasnino pitanje trebalo da bude poseban topik...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1154 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 3 sakrivenih i 1105 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bbogdan, bojan_t, bojankrstc, BORUTUS, BraneS, darcaud, darkstar101, Denaya, goxin, Ibar, ikan, ivan1973, Koridor, Kubovac, kuntalo, kybonacci, Miškić, Motocar, nemkea71, nenad81, Nikolaa11, nikoladim, novator, Parker, pein, Povratak1912, procesor, sasovsky, Sirius, srbijaiznadsvega, Suva planina, theNedjeljko, Udvar, vathra, Vatreni Zmaj, Vlajman1957, voja64, vukovi, Wrangler, zdrebac, zziko, Žrnov, šumar bk2, Čivi