CKI?

CKI?

offline
  • -Nina- 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 12 Jul 2011
  • Poruke: 20

Moj suprug je imao pre oko godinu i po dana srcani udar koji bi sto bi rekli "na nogama" prosao da nije otisao na redovnu kontrolu.
Uradjena mu je kateterizacija, stavljen stent i doktori kazu da je udar bio bas malog intenziteta, na svu srecu. Prezadovoljni stanjem.
Danas je dobio rezulate krvi i ono sto mene brine je sto mu je CKI povisen 343 (21-232)
Da li to sto je povisen znaci da se zna da je prelezao infarkt ili bez obzira sto je prelezao ne bi trebalo da bude povisen?
Da napomenem da je 6 meseci nakon infarkta CKI bio 1268, a u isto vreme RCRP-1.7 (0.0-3.0).
Doktor nije uopste uzeo u obzir ovu veliku vrednost i trazio je da se ponovi analiza i ponavljanjem je bila nesto malo visa od normalne vrednosti.

Da li je normalno sto je povisen CKI uvek? Zasto je povisen, ako nebi trebalo da bude jer je imao infarkt? Sta sve moze da utice i sta da uradi da ga smanji? Postoje li jos neke analize koje bi detaljnije "dale sliku"?
Da se nismo snasli ne bi mu ovde ni KKS uradili tako da bi odgovor mnogo znacio o predlogu za neke detaljnije analize.
Ostali parametri sem triglicerida koji su 3.29 (0.80-1.70) su odlicne. Sve. Sedimentacija 2, npr.
Nema holesterol, krv odlicna.
Nije pusac, ugojio se, to je jedino onako sto nije dobro...

Hvala



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

-Nina- :: Da li je normalno sto je povisen CKI uvek? Zasto je povisen, ako nebi trebalo da bude jer je imao infarkt? Sta sve moze da utice i sta da uradi da ga smanji? Postoje li jos neke analize koje bi detaljnije "dale sliku"?
Da se nismo snasli ne bi mu ovde ni KKS uradili tako da bi odgovor mnogo znacio o predlogu za neke detaljnije analize.


Razumijem vašu nedoumicu, ali ovo su pitanja na koja bi trebalo da odgovori kardiolog na redovnoj kontroli pacijenta. Mislim, tu biste dobili najpotpunije i najjasnije odgovore, obzirom da kardiolog ima pred sobom i pacijenta i novi EKG i raniju med. dokumentaciju - kompletan uvid.

Meni nije najjasnije zašto uopšte i traže kontrolni nalaz baš tog CKI, kad on nije specifičan marker oštećenja srčanog mišića. CK je enzim koji se otpušta u krv pri oštećenju: srčanog mišića, mozga, a najviše "obične" poprečnoprugaste muskulature.
Znači, može biti povišen i kod prethodne fizičke aktivnosti (hodanje, vježbanje...), davanja intramuskularnih injekcija, povišene ili snižene tjelesne temperature. U tim slučajevima obično i bude povišen nešto malo iznad gornje referentne vrijednosti.
Ako se već uzima kao neki marker, onda je u većini laboratorija važno kad je povišen duplo jer može ukazati na nestabilnu anginu pektoris, a tri puta i više je povišen kod akutnog infarkta miokarda.

Samo, opet kažem, mnogo specifičnija za srce je njegova frakcija tj. izoenzim CK-MB i po meni, bolje je određivati taj enzim nego ukupni CKI.

Povišene vrijednosti CK se posle aktunog infarkta miokarda na normalu dovedu uglavnom nakon 3-5-7 dana, tako da sadašnja vrijednost ovog enzima kod tvog muža može eventulano ukazati na pojačanu aktivnost mišića, a sasvim mala vjerovatnoća da je u pitanju nestabilna angina pektoris. Mislim, imao bi tegobe, da je to u pitanju...

Pretpostavljam da kardiolog još nije vidio te nalaze, a kad vidi, vjerujem da će vas rasteretiti i objasniti da nije ništa zabrinjavajuće.

Još nešto mi je palo na pamet... Pacijenti posle infarkta i stentiranja, obično uzimaju statine u terapiji. Statini nekad mogu uzrokovati tzv. rabdomiolizu - propadanje mišića ... i tada se javljaju bolovi u mišićima nogu i ruku, a vrijednosti CK budu visoke. To bude razlog za neodložno javljanje ljekaru, ali pretpostavljam da vam je o tome već rečeno ... a, na kraju krajeva, pacijent i nema takve tegobe.

Što se tiče savjeta za "detaljnije analize", o tome najkompetentnije odlučuje nadležni kardiolog i mislim da nema potrebe raditi analize "na svoju ruku".

Po meni, od izuzetnog je značaja da pacijent poštuje higijensko-dijetetski režim života posle IM i stentiranja, da uzima terapiju, odlazi na kontrole redovno, ali i da sam prati svoje stanje tj. da obrati pažnju na eventualnu pojavu tegoba u mirovanju i pri fizičkoj aktivnosti, promjeni spoljašnje temperature (izlazak na toplo ili hladno).
Stari dobri EKG je još uvijek veoma pouzdana metoda praćenja pacijenta i zato su važne redovne kontrole.



offline
  • -Nina- 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 12 Jul 2011
  • Poruke: 20

Nije trazen CKI, nego CRP, a uradjen je CKI, kod nas u laboratoriji. S. Kamenica je trazila CRP.
Ne bi ni KKS dobio da, kako sam napisala se nismo snasli.
Ide na kontrole, nema tegobe nikakve, terapiju pije redovno.
Nekako mi je bilo vec mucno sto je stalno povisen, a mislila sam da je vezan samo za srce, pa sam htela da vidim kako bi mozda eliminacijom mogli (dodatnim analizama) resiti dilemu, tj. naci uzrok.
Hvala posebna najlepse na detaljnom objasnjenju!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 911 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 3 sakrivenih i 898 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Areal84, Bubimir, Dimitrije Paunovic, Istman, Mendonca, ruso, SlaKoj, Stanlio, strelac07, vukovi