Koronarografija i kateterizacija srca

1

Koronarografija i kateterizacija srca

offline
  • judex 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 13 Jul 2010
  • Poruke: 13

Pozdrav znalcu.
Molim da mi se pojasni je li to dvoje isto?naime moj drug 54god.treba po preporuci ljecnika da uradi kateterizciju,posto je pretpio laksi srcani infarkt.Moze li kod te radnje doci do komplikacija i kakvih?Sto se dobiva sa tm ako se to uradi,a sto se gubi ako se ne uradi,da li je sto ono kazu opasniji ljek nego bolest? Crying or Very sad



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Napisano: 08 Avg 2010 0:01

Pitanje koje si postavio je zanimljivo i aktuelno, obzirom da sve mlađa populacija dolazi sa simptomima koji kasnije zahtijevaju koronarografiju - kateterizaciju srca.

Pokušaću nekim svojim riječima, sa što manje medicinskih izraza, da objasnim o čemu se ovdje radi.

Kateterizacija srca ili koronarografija je jedna invazivna dijagnostičko-terapijska metoda, kojom je moguće vizualizovati krvne sudove samog srca - uz pomoć kontrasta i rtg snimanja i tako otkriti da li postoje smetnje protoku krvi u smislu suženja, začepljenja, anomalija ili spazma (grčenja) krvnih sudova koji ishranjuju srce.
Kako su svi krvni sudovi u organizmu čovjeka povezani, moguće je putem nekih arterija koje su pristupačne (da ne kažem površinske), doći do krvnih sudova koji ishranjuju srce. Obično se pristupa preko femoralne (butne) arterije, koja je površini tijela najbliža u predjelu prepona ili radijalne arterije - u području zgloba ruke, malo iznad šake. Procedura se izvodi tako što se u jednu od tih arterija uvede kraća žica - vodilica, preko nje navuče šuplja cjevčica. Kroz tu cjevčicu se uvodi kateter i ide kroz arterije do krvnih sudova srca. Potom se, kroz tu cjevčicu, u arteriju ubrizgava i kontrast koji ispuni krvne sudove, pa se tako pomoću rtg aparata, na ekranu vide krvni sudovi i uoči da li postoje i kolika su suženja krvnih sudova i kojih. Sve se snimi i pohranjuje u elektronsku arhivu, a obično pacijent dobije u CD sa snimkom procedure.
To je taj dijagnostički dio.
Kažem da je ovo i terapijska metoda, jer se u istom aktu može uraditi tzv PCI ili balon dilatacija - širenje krvnog suda ili PTCA - ugradnja stenta u krvni sud, ukoliko doktori procijene da je indikovano.

Balon dilatacija se radi pomoću specijalnih katetera, koji se mogu naduvati u obliku balončića i tako proširiti suženi krvni sud. Stentovi su valjkastog oblika, od specijalnih metala, napravljeni u vidu mrežice i skupljeni, a kad se kateterom dovedu na mjesto suženja, rašire se i odmah fiksiraju na tom mjestu, te tako održe krvni sud otvorenim i omogućavaju normalan protok krvi.

Priprema za kateterizaciju nije komplikovana. Potrebno je uraditi obimniji set laboratorijskih nalaza, ergometrijski test (test opterećenja srca na biciklu ili pokretnoj traci) i ultrazvuk srca. Koliko mi je poznato, većina ustanova koje rade kateterizaciju srca traže sličan set nalaza (naravno, osim ako se ne radi o hitnoj kateterizaciji, kad je u pitanju akutan infarkt miokarda). Prethodno je potrebno neke lijekove iz terapije privremeno isključiti, a nekima povećati dozu, ali pacijenti uglavnom te upute dobiju u pisanoj formi.
Sama kateterizacija nije bolna metoda, obzirom da je bolan samo ubod u arteriju, a obično se na tom mjestu primijeni lokalna anestezija, tako da bola praktično i nema. Pacijent je sve vrijeme budan i svjestan, može da razgovara sa doktorom i da na ekranu vidi šta se dešava tokom procedure.
Posle intervencije, potrebno je mirovanje u ležećem stavu, a na ubodno mjesto se obično postavi vrećica sa hladnim pijeskom, kako bi se krvarenje iz arterije što prije zaustavilo i spriječilo nastajanje krvnog ugruška. Ako se radilo samo o kateterizaciji, pacijent odlazi kući posle 24 sata, a ako je rađena neka od intervencija, ostaje u bolnici dva ili više dana.

Što se tiče komplikacija kateterizacije, ima ih, naravno, ali su dosta rijetke i uglavnom se uspješno zbrinjavaju, ako već do njih dođe. To mogu biti: pojava anginoznog bola, razvoj srčanog udara, moždanog udara, poremećaj srčanog ritma, čak i zastoj srca, zatim produženo krvarenje na mjestu uboda, alergija na kontrast. Zvuči zastrašujuće, ali zaista rijetko dolazi do komplikacija. Moj veoma blizak prijatelj i kolega radi koronarografije i iz prve ruke znam da je ovako kako sam napisala. I sama sam prisustvovala većem broju ovih intervencija i ni jednom nisam vidjela neku od komplikacija (ali zato, prva koronarografija kojoj sam prisustvovala je bila na pacijentu koji je imao srce na desnoj strani...rijetkost čak i za ljude koji rade ovaj posao svakodnevno Very Happy).

Iz ovog mog podužeg odgovora se može zaključiti da se pristankom na intervenciju mnogo dobije, a nepristankom isto tako može mnogo izgubiti.

Zavisno od rezultata koronarografije=kateterizacije, pacijentu se može dalje predložiti:
- medikamentozna terapija - dakle, samo lijekovi i redovne kontrole,
- PCI - balon dilatacija
- PTCA - stent
- hirurška revaskularizacija ili tzv bajpas, ali to je već klasična operacija sa otvaranjem grudnog koša i pravljenje premoštenja krvnih sudova.

Dopuna: 08 Avg 2010 10:48

Evo i slikovitog prikaza:



offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 1

Napisano: 10 Feb 2012 15:06

Sta posle izvedene koranorografije - postavljen jedan stent. Dijeta, t.j. sta se sme jesti, sta ne sme. Dvizenje od kad i koliko

Dopuna: 26 Feb 2012 21:51

Ovo gore napisano i objasnjeno sve mi je jasno. Moje pitanje se najvise odnosi oko pravilne ishrane i fizicke aktivnosti posle ugradjivanja stenta. hvala

offline
  • Pridružio: 10 Jul 2012
  • Poruke: 1

Molim da mi odgovorite:Sta je razlika izmedju kateterizacije srca i scintigrafije srca.Hvala na odgovor.

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Scintigrafija srca se obavlja u Zavodima za nuklearnu medicinu i njom se bave specijalisti nuklearne medicine. To je metoda pregleda srca koja može dati validne podatke o npr. protoku krvi kroz krvne sudove srca, postojanju infarkta miokarda, o sposobnosti lijeve komore da istiskuje krv u cirkulaciju i niz drugih važnih podataka.
Pacijentu se daje u venu neki radioaktivni element (zavisno šta se pregledom želi otkriti) ... tehnecijum, jod i sl. Zatim se, u određenim vremenskim intervalima i pod određenim uglovima, vrši snimanje gama kamerom.
U zavisnosti od nakupljanja i raspodjele tog radioaktivnog elementa u srcu, specijalisti nuklearne medicine pišu nalaz, na osnovu kojeg kardiolozi i kardiohirurzi odlučuju o daljim dijagnostičkim i terapijskim procedurama.


Koronarografija=kateterizacija srca je invazivna dijagnostička metoda. Radi se u Klinikama i institutima za kardiologiju. To je metoda pri kojoj se kroz venu u preponi ili na ruci uvodi žičani vodič, pa preko njega specijalni kateter, koji ide sve do srca. Zatim se kroz kateter ubrizgava kontrast u krvne sudove srca, potom rendgenskim aparatom posmatra protok kroz krvne sudove srca i na taj način uoče suženja i začepljenja krvnih sudova.
Tokom kateterizacije srca, moguće je uraditi tzv. balon dilataciju krvnog suda ili staviti stent (mrežicu koja širi krvni sud), tako da je to istovremeno i dijagnostička i terapijska metoda.

Ove dvije metode pregleda srca jedna drugu ne isključuju, tj. moguće je da se kod istog pacijenta urade obe, ako za tim ima potrebe.

offline
  • Branko
  • elektrotehnicar
  • Pridružio: 21 Sep 2012
  • Poruke: 8
  • Gde živiš: nis

Ljupco Spasenoski ::Napisano: 10 Feb 2012 15:06

Sta posle izvedene koranorografije - postavljen jedan stent. Dijeta, t.j. sta se sme jesti, sta ne sme. Dvizenje od kad i koliko

Dopuna: 26 Feb 2012 21:51

Ovo gore napisano i objasnjeno sve mi je jasno. Moje pitanje se najvise odnosi oko pravilne ishrane i fizicke aktivnosti posle ugradjivanja stenta. hvala


Kao lice kome je stent ugradjen 2008 godine mogu dati neke odgovore vezane za moje licno iskustvo posle cetiri godine od ugradnje stenta .
dakle na koronarografiju sam upucen posle konsultacije konzilijuma kardiologa a razlog je bio "stenoza krvnih sudova srca zbog angine pektoris". To je receno laicki posto se ne secam bas kako se medicinski naziva Very Happy .Cep je bio 95% i ja sam trpeo strasne bolove u grudima, rukama, i vilici.jedini privremeni spas mi je tada bio nitroglicerin pod jezik.U toku koronarografije ugradjen mi je stent marke "cunami" (interesantno ime).Nakon nekoliko dana vec sam mogao sve isto da radim kao i pre naravno uz koriscenje nekoliko lekova koje i danas koristim.Pre toga sam prestao da pusim, alkohol sam izbacio iz upotrebe.Od ishrane sve isto samo umereno.Sport hodanje, hodanje kasnije bicikla.Gledao sam da izbacim "sekiracije" ljutnju jer to jako smeta srcu.Sada posle cetiri godine nemam nikakve tegobe.Krvni pritisak je regulisan na 110/70 pa i nize.puls 65-70.
Bitno je da se lekovi striktno uzimaju a kontrola da se praktikuje na sest meseci.Inace ja sam odmah bio radno sposoban doduse za recimo sve poslove osim fizickih jer je jasno da covek koji dozivi samu intervenciju na srcu nije bas sasvim zdrav i to treba postovati kao cinjenicu. smešak

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2013
  • Poruke: 1

molim Vas da mi odgovorite na pitanje u vezi kateterizacije tj. kada se nađe mesto suženja arterije pa se naduva balon i raširi stent , u tom trenutku kad je stent namješten ,dali postoji mogućnost da se on opet stisne i nastavi da luta po srcu ? i još jedno pitanje, dali se može da dogodi kada se pumpa balon da se negde nekom tvorničkom greškom probije i sav vazduh uđe u krvotok !

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2013
  • Poruke: 1

Molim vas da mi odgovorite, koliko košta kateterizacija srca za pacijenta iz drugog kantona. U Kantonu Sarajevo lista čekanja je duga (trenutno se obrađuju pacijenti iz augusta mjeseca 2012.g.), i moj suprug bi mogao to uraditi, ovakvim tempom, tek oko Nove godine, a njemu se zdravstveno stanje iz dana u dan pogoršava. Znam da cijena nije fiksna, jer se ne zna šta će se kateterizacijom pronaći i tog momenta morati dodatno uraditi, ali vas molim da mi orjentaciono navedete, koji je to iznos. S poštovanjem, unaprijed zahvaljujem

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2013
  • Poruke: 1

dali je kateterizacija i kornografija isto?ako nisu u cemu je razlika

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1

Interesujeme posto je kateterizacija na vma

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 994 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 2 sakrivenih i 969 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: arsa, ddjxxi, dolinalima, kenny74, kuntalo, kybonacci, m0nstrum_, Marko Marković, MiG-29M2, milenko crazy north, nebojsag, nemkea71, Panter, royst33, sabros, sasa87, SR-3m, t84dar, tubular, Tvrtko I, vukovi, zodiac94, šumar bk2