Nisam bio siguran gde da stavim ovu vest, da li u 'Zanimljive vesti', Zabavu, ali nije toliko zabavno bas, zato sam i postavio ovde...
Izvor: Blic
Bivša atletičarka postala muškarac
Kako je Hajdi dobila brkove
Istočna Nemačka ne postoji još od 1989. godine i pada Berlinskog zida, ali negativne posledice njenog postojanja još su vidljive, naročito u oblasti sporta. Doping afere koje su potresle planetu još uvek su tema brojnih foruma.
Veliki broj nekada istaknutih sportista te zemlje i danas pokušava da se izbori za pravdu i iza rešetaka pošalje one koji su ih svesno trovali steroidima i drugim drogama. Medalje koje su osvojili odbačene su u prašnjave vreće, bolest i muke koje sada imaju ne mogu se pokriti odličjima koja su osvojena u ime „steroidne nacije“.
Drastičan primer je atletičarka Hajdi Kriger. Šampionka u bacanju kugle na EP 1986. godine plaća surovu cenu tome što su je njeni treneri konstantno trovali steroidima. Zbog hormonalnih poremećaja, Hajdi je postala muškarac i danas se zove Andreas, i nema nameru da odustane od toga da kazni svoje bivše učitelje. On i još 137 sportista, koji su osamdesetih bili deca, traže obeštećenje od države i Nacionalnog olimpijskog komiteta Nemačke u visini od 1,5 miliona evra.
- Slikovito rečeno, sve te plave pilule ubile su Hajdi. Uticale su na to da dođe do hormonalnih poremećaja, što je moralo da rezultira promenom pola 1997. godine. Sve te medalje koje sam osvojio više mi ništa ne znače. Uništili su moj život i živote mnogih u mojoj generaciji. Bili smo glineni golubovi od kojih su pokušavali da stvore one koji će zemlju prikazivati boljom nego što je bila. Oni su jednako zli kao nacisti. Nema novca koji mi može vratiti zdravlje - kaže Andreas (40) koji je poluinvalid i može da radi samo dva dana nedeljno.
Članovi NOK-a se brane da su sportisti znali šta im se daje, baš kao i njihovi roditelji, ali istina je da svi bivši osvajači medalja kažu da im je rečeno da piju bezopasne vitamine.
Bivša šampionka u plivanju Karen Kenig prva je presavila tabak i napisala tužbu. Ona je tek 1990. godine shvatila šta joj je rađeno.
- Počeli su da me dopinguju u 11. godini. Uzimala sam pet belih pilula, nemajući pojma šta su u stvari. U 14. sam počela da dobijam plave pilule (anaboličke steroide) za koje su mi rekli da pomažu da se telo što pre oporavi posle treninga. Nisam ni pomišljala da me drogiraju. Sada ću ići do kraja i isterati na čistac ne samo doktore i trenere nego i one koji su tada upravljali oblašću sporta - odlučna je Karen koja sada ima 36 godina.
Istočna Nemačka je od 1972. do 1988. osvojila 384 olimpijske medalje. Cena su stotine uništenih života. I kuglašica Birgit Bese je očajna:
- Moj glas je postao dublji. Kada se javljam na telefonski poziv, sagovornici misle da pričaju sa mojim bratom - kaže Birgit koja sada ima konstantne bolove u leđima, dijabetes i probleme sa jetrom i bubrezima, što je posledica uzimanja oral-turinabola.
Ništa bolje nije prošao ni dizač tegova Roland Šmit. On je uzimao toliko mnogo pilula da je njegovo telo prestalo da proizvodi muške hormone. Izrasle su mu ogromne grudi, koje je kasnije zahvatio i kancer.
- Možete misliti kako sam se osećao, takva momčina, a odjednom dobijem ženske grudi! Sada imam probleme sa jetrom i stalne košmare. Pravda mora biti dostižna kako za mene, tako i za druge - kaže Šmit koji sada radi kao čuvar.
Nemački sud je poslednjih meseci preplavljen tužbama ove vrste. Sudeći po sintagmi da zločin nikada ne zastareva, nekadašnje perjanice istočnonemačkog sporta očekuju da sada, kada im je zdravlje ugroženo, država reaguje i koliko-toliko im olakša ostatak uništenih života.
|