Znači da je provereno.
Kada se redukuje dnevni unos ugljenih hidrata ispod neke granice, telo mora da nađe sekundarne izvore energije, i nalazi ih u mastima, tad krenu da se stvaraju ketoni u jetri. Ono što je problematično je taj proces prelaza, koji uglavnom traje nekoliko dana, kada opada energija itd. Ništa opasno i dugotrajno. Svakako, to obuhvata krajnji slučaj, u umerenom low carb režimu neće doći do toga, nikad.
Nema pravila za količinu UH. Najniže što možeš da dobaciš je nekih 20-30g ugljenih hidrata dnevno, toliko ćeš da uneseš samo iz povrća, koje (u većini slučajeva) ima malo ugljenih hidrata, ali se nakupi. Znači nije poenta da se izbace UH, to je nemoguće, nego da se redukuju, i to po potrebi.
Recimo da je neka granica do koje se kaže da je low carb 100g UH dnevno. Mada se ide čak i od 5% do 45% dnevnog unosa kalorija iz UH po nekim pisanjima... Ko zna, nije ni bitno.
Nije zabranjeno ništa, možeš da jedeš slatko, hleb, razna testa, ali je poenta da se smanji unos ugljenih hidrata, ako ništa drugo ispod tih 100g dnevno, a možeš da ih uneseš i tako što sisaš šećer, i to nije, kako neki misle, visokoproteinska ishrana.
Ni slatkiši ni voće nisu zabranjeni, samo treba korigovati količinu. Ni žitarice.
Poenta je samo izbaciti pola kg bureka za doručak.
Low carb više dođe kao zdravija ishrana, ništa drugo, svakako treba redukovati kalorije kako bi se mršalo.
Ako si smanjio hleb i žitarice, smanjio slatko, verovatno si već na nekoj vrsti low carb ishrane.
Nijedan režim ishrane ne podrazumeva vežbe ili fizičku aktivnost, stil života treba da ih podrazumeva. Svakako su dobar bonus...
|