Napisano: 09 Dec 2012 20:50
Имао сам срећу да по позиву организатора будем члан стручног жирија међународног филмског фестивала савременог ратног и патриотског филма ''Волоколамски рубеж'', у Подмосковљу. Ево и уникатне фотографије. О чему је реч? Пошто је фестивал посвећен 200. годишњици битке, крај самог манастира Јосифа Волоцког , откривена је велика спомен-плоча којом се обележава овај грандиозни јубилеј, али и подсећа да су управо ту снимане секвенце Москве у филму ''Рат и мир''. Детаље са снимања, као и паљење кулиса за потребе филма објаснила нам је нико други но Ирена Скобцова Константинова Бондарчук, удовица редитеља, и сама глумица у том филму . Наравно, она је почасни председник фестивалског одбора.
У току фестивала одржан је дводневни семинар на тему српско-руских односа и улоге козаштва у историји Русије. Том приликом ја сам образлагао рад ''Руска интелигенција у Србији. Друштва српско-руског пријатељства данас.''. Ето, онај одозго је хтео да будем сведок и учесник ових сјајних догађаја.
Dopuna: 10 Dec 2012 16:59
Ево још допуна, из прве руке. Мало је познато да су Руси снимили филм ''Рат и мир'' још 1912. године ! Био сам стварно срећник да погледам то уникатно црно-бело остварење са оним чувеним написима између секвенци. Филм је, наравно, снимљен за потребе обележавања стогодишњице битке. Ето, и у то време је било људи који су бринули о јубилејима.
Из филма сам запамтио итересантан детаљ - Наполеон је у Москву ушао трећег септембра, а већ седмог октобра морао је назад...без заустављања. Датуми су по старом календару.
Бородинска битка је била битка у сусретању и пристизању. Главни крак руске војске је из покрета препречио пут Наполеону. Мора се, такође, рећи да је ефекат пада Москве био више симболички него војнички јер су сви стратешки ефективи (војска, резере, народ), били на довољној удаљености од Наполеона. Дрвена Москва није била оно што је сада. ''Питер'' је за њу тада био појам лепоте и организованости.
Ево још две лепе фотке које сам направио пре две године. Са колегом са симпозијума (Претраживачка кретања у земљама учесницама Другог св. рата) . Колега је, као што видите, Индус. Преко њихове територије ишао је ''Ленд-лиз'' и чак су и тамо гинули совјетски војници.
Улаз у тај фамозни руски архив (Централни архив Мининстарства одбране РФ) који је обећана земља за све истраживаче и историчаре света. У њему смо имали један радни дан.
Друга фотка је драгоценост сама за себе. Зумирајте и добро погледајте овај документ. Нисте погрешили - потпис је Кутузовљев! Реч је о оригиналу - јединственом документу којим Кутузов прихвата капитулацију Наполеонових снага и допушта им да напусте територију Русије (наравно, под условима које је победничка страна одредила). Фотографисао сам и додирнуо, да имам о чему да причам потомцима.
|