Na današnji dan 1770 godine,Marija Antoaneta se udala za francuskog kralja Luja XVI.
Luj i Marija su na presto stupili 1774. godine.Krunisanje je obavljeno u Remsu.U to vreme je bila velika nestašica hleba u Parizu te se često navodi,iako nije potvrđeno,da je Marija Antoaneta rekla"pa ako nemaju hleba,dajte im kolače".
Dosta se priča o njenom rasipništvu,zbog kog kažu da je je narod mrzeo.Novac je uglavnom trošila na odeću,dijamante i kockanje.
Poznata je i Afera ogrlice nakon koje je Marija još više izgubila ugled među Francuzima.
Citat: Кардинал Луј од Роана, изасланик француског двора у Аустрији, био је члан једне од најистакнутијих аристократских кућа, али пао је у немилост, због ширења неистина о Марији Антоанети, као и о њеној мајци, Марији Терезији. Кардинал је међутим, имао амбицију да следи стазе славног кардинала Ришељеа и да постане председник француске владе. Да би то остварио било је потребно да поврати углед код краљице. За то је ускоро добио прилику, када му је његова љубавница, грофица де ла Мот, осиромашена аристократкиња, предложила да купи за краљицу Марију Антоанету огрлицу чију је куповину краљица управо одбила, под изговором да краљевска породица штеди. Краљица је драгуљару рекла да је одлучила да више не купује дијаманте, а кад је краљ хтео да јој купи огрлицу као поклон, она је и тада одбила.
Кардинал је сакупио новац и дао га грофици, која је отишла код драгуљара и однела огрлицу не плативши. Пошто је драгуљар знао да је огрлица намењена краљици, обратио се њој кад је требало да се плати, на шта је Марија Антоанета рекла да она није ни узела нити наручила огрлицу. Избио је велики скандал, а кардинал и грофица су ухапшени и иведени на суд, који је 31. маја 1786. кардинала ослободио оптужби, а грофица је осуђена на бичевање и затвор за проститутке.
Афера дијамантске огрлице битно је нарушила углед краљице међу Французима. Део њене непопуларности је могла да захвали свом аустријском пореклу као и својој екстравагантности и необузданом трошењу, међутим, овај скандал је учврстио став јавности против краљице. Веровало се да је извела вишемилионску превару да би уклонила политичког противника кардинала од Роана.
Brak izmedju Marije i Luja dugo nije bio konzumiran.Tek nakon posete Marijnog brata Jozefa drugog,koji je razgovarao sa mladim kraljem,Marija je objavila 1778 da je trudna.Imali su četvoro dece.
Politička situacija u Francuskoj se sve više i više pogoršavala,da bi 1789. započela čuvena Francuska revolucija.Kralj i kraljica su došli do zaključka da će republika uništiti Francusku.Odlučili su da pobegnu u Montmedije,na jugu Francuske.Međutim kralj je uhvaćen u Varenu,gde je trebao da zameni konje.Uhvatili su ga lokalni revolucionari i vratili u Pariz.Proglašeni su neprijateljima republike.
Kralju Luju je sudjeno za izdaju,i osudjen je na smrt i pogubljen na giljotini 21. septembra 1793 godine.Marija Antoaneta je prebačena u zatvor Konsjeržeri.Bila je zatvorenik br. 280.
Sudjenje se održalo 14. oktobra 1793.
Citat: Суђење се одржало 14. октобра 1793. Оптужба је позвала 40 сведока. Кључна питања постављена пред пороту су била:
Да ли је установљено да су постојале акције и комуникација са страним силама и спољним непријатељима републике? Акције се односе на помоћ у новцу, помоћ при уласку у Француску и помоћ при напредовању стране војске.
Да ли је Марија Антоанета сарађивала при тим акцијама и одржавала те комуникације?
Да ли је установљено да је постојала завера да се потпири грађански рат наоружавајући грађане једне против других?
Да ли је Марија Антоанета учествовала у тој завери?
Osudjena je i 16. oktobra pogubljena na giljotini.
Marija i Luj su sahranjeni u manastiru Sen Deni.
A evo ga i njen muž Luj XVI...
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B.....1%82%D0%B0
http://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Antoinette
http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_XVI_of_France
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9B%D1%83%D1%98_XVI
|