U Meksiku je pronadjena drevna ploča od zelenog kamena na kojoj se nalaze nerazumljivi simboli i koja nam kazuje da se radi o, za sada, najstarijem pisanom dokumentu zapadne hemisfere, preneo je 'Internešenel herald tribjun'.
'Imamo pred sobom prvi, jasan dokaz da su ljudi u Novom svetu znali da pišu', rekao je oduševljeno Stefan Hjuston, antropolog sa Univerziteta Braun, koji trenutno radi zajedno sa meksičkim i američkim kolegama na analizi i dešifrovanju kamene ploče.
Naučnici smatraju da ovaj pisani dokument sa, zasad, nepoznatim sistemom pisanja, pripada Olmecima, staroj meksičkoj kulturi o kojoj se malo zna, i pretpostavlja se da je natpis nastao oko 900. godine p.n.e., odnosno oko tri veka ranije za sada znanog najstarijeg pisanog američkog dokumenta.
Na ploči se nalazi 28 različitih crteža ili simbola horizontalno poredjanih, od kojih se neki ponavljaju tri ili četiri puta, a taj nepoznati sistem pisanja, kako smatraju antropolozi, ne može da se poveže ni sa jednim poznatim sistemom, što predstavlja problem u istraživanju.
'Radi se, zaista, o pravom tekstu, jer su ispisani simboli poredjani po odredjenom redosledu i vrše funkciju reči', objasnio je antropolog Vilijam Saturno sa Univerziteta u Nju Hempširu, stručnjak za mezoameričko pismo.
Uz drevni natpis, pronadjena je i grnčarija stara oko 2.900 godina, pa se smatra da i natpis potiče iz istog perioda.
Olmeci su naseljavali močvarna područja Srednje Amerike od 1.200 godine do 400. godine p.n.e., a njihov najpoznatiji grad je bio Tenočtitlan.
Ime 'Olmek' su im nadenuli Asteci, što na jeziku nauatl znači 'gumeni čovek', pa se zato pretpostavlja da je čuvena 'igra loptom' u stvari nastala medju Olmecima.
Za sobom su ostavili čudesne velike kamene glave i piramide, koje su od njih tek vekovima kasnije preuzeli Asteci i Maje.
RTS
|