offline
- Bane san
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 19 Jul 2013
- Poruke: 556
- Gde živiš: ZR
|
Касно Бане?
Махом сам на милитари, па тек сад видех ову дискусију.
Мало смо запоставили Кину, која је тек прича за себе, или поређење ранга Султан, Шах, Махараџа...
Што се Јапана тиче, актуелни Акихито је, по њиховој традицији 125. на трону.
Први, Ђимму, обављао је ту тешку и одговорну дужност негде 660-585. пре наше ере.
Можда се, сиромах, не би прихватио, али га је баба (богиња Сунца, Аматерасу О Ми Ками но Микото) гурнула. Дала му је при том три симбола власти-мач, драгуљ (или стаклену ђинђуву, тада ређу и драгоценију ) и огледало.
Без шале, Цар у Јапану сматра се за Бога који ходи међу смртницима, те је осим политичке имао и духовну функцију, одувек.
Игра сердаре-војводо, народ најстарији, код Јапанаца је од почетка доведена до савршенства. Ми смо потомци Богова, има ли ко јачи?
С друге стране, не воле да им се раде ДНК анализе, научно утврђивање порекла, да се не демаскирају. Када се пореде хронологије, они су, скрајнути на оскудни архипелаг, били још у неолиту када је Рим већ био декадентан. Подељени на племена, ловци, рибари, сакупљачи, радо су прихватали "континенталце", са свим знањима и вештинама. Кореја и Кина су их доживљавале као тутумраке, делили џиџе поглавицама, у знак добре воље и сопствене империјалне дипломатије.
Временом се из племенских вођа издигла садашња династија.
Одувек је власт Цара била више симболична, али никада довођена у сумњу, као и божанско порекло царске власти. Били су марионете клана Фуђивара, касније шогуна, али ништа без царског аминовања и поптписа, а вала и печата.
До 794. су имали скуп обичај да сваком новом Цару праве и сасвим нову престоницу, док поменуте године не баталише. Нова престоница, Хејан Кјо (данас Кјото), била је то до друге половине 19. века, када Цар-реформатор (или рестауратор) Муцухито укида систем шогуната, а престоницу сели у Едо, шогунов град, данас знан као Токијо. Муцухито је било име Цара "за живота", данас познатији по посмртном будистичком имену Меиђи (што је било име његове Ере, трајала 1868-1912.).
Меиђи је успео да наметне промене, укључи их у сетске токове не улетевши ни у чију сферу као колонија. Са њиме почиње империјализам, озбиљнији продор на континент (било је неколико покушаја, не претерано успешних у претходним временима). Стигли су да се модернизују довољно брзо да освоје Тајван,победе у рату са Русијом, анектирају Кореју 1910...
Наследник Таишо (посмртно име и ера) био је мало баксуз и нестабилан као личност, једва дочекаше да крунишу млађаног Хирохита (ера Шјова, 1926-1989. ).
Тридесетих година, уз све кризе светске и локалне, јача милитаризам, који тек Цара доживљава као све и свја.
Када би трамвај, препун, у шпицу, пролазио поред Двора, путници су се, уз много акробатике, окретали резиденцији и дубоко клањали! За царске посете некој вароши, специјална служба је претраживала куће, али не у потрази за атентаторима, већ да ни болесници не остану да леже на спрату, па тако физички буду изнад "Његовог царског Величанства".
Имао сам прилике да уђем у Парламент, грађен тридесетих година. Сале оба дома, где и Доњи има собу за царев одмор, престо, ако пожели да присуствује, што је уредно игнорисано, до дана данашњег.
Би шта би, поражени су, наметнута им нова правила игре. Устав промењен, срезана права, укинута божанска звања, али Цар је и даље шинтоистички првосвештеник. Бавио се биологијом мора, кажу успешно, и протоколарним дужностима.
Актуелни, који ће, кад се придружи прецима (или абдицира, што најављују?), постати Го Хеисеи (опет ера, моментално 29. јој година ).
Првенац престолонаследник, остари "на клупи за резерве", а нема мушког наследника те нешто петљају са преношењем и на женскиње, ако не улети син млађег брата.
Иначе, с обзиром да се избор Царица сводио на прилично мали круг, нису биле ретке појаве "пошанодушивања"*,као чика Тајшо, помињани, и други.
Пар генерација како су почели да се жене "смртницама". Један од садашњих принчева је чак озбиљно уздисао за неком госпојицом од Холивуд, док му не објаснише "Не будали, Царевићу Марко!?".
Ако сам угушио, извињавам се!
*Хвала феноменалној Невени Андрић, преводиоцу Прачета, на сјајној кованици!
|