Otkriven uzrok smrti Tutankamona
Faraon tinejdžer, čija je egipatska grobnica skrivala zadivljujuće blago, hramao je na krhkim kostima i krivim stopalima a najverovatnije je preminuo od malarije, otkrivaju najnovija istraživanja.
Od kad je 1922. godine Hauard Karter u Dolini kraljeva otkrio Tutankamonovu grobnicu i mumiju prekrivenu čuvenom zlatnom maskom traju nagađanja o tragičnoj sudbini mladog vladara koji je preminuo oko 1324. godine pre n.e, najverovatnije u 19. godini života.
Njegova iznenadna smrt dugo je zbunjivala naučnike i istoričare. Teorije o uzroku smrti varirale su od nesreće na jahanju do embolije i ubistva, ali nova istraživanja nemačkih, egipatskih i italijanskih naučnika ukazuju na mnogo prozaičnije objašnjenje: malariju.
Istraživanje je konačno zaokruženo posle dve godine mukotrpnih genetskih, radioloških i antropoloških testova na Tutankamonovoj i 15 drugih mumija, od kojih se za deset smatra da su u rodbinskoj vezi s mladim faraonom. Dobijeni rezultati rasvetljavaju detalje o 155 godina dugoj vladavini 18. dinastije (1550-1292 pre n.e), čiji je član bio i Tutankamon, koji je nasledio tron u 11. godini.
Tut je imao nesraslo nepce, iskrivljeno levo stopalo i nasledna koštana oboljenja. Autori studije, objavljene u „Žurnalu američkog lekarskog društva”, kažu da su loš krvotok i Kelerova bolest toliko oslabili kraljev imuni sistem da on nije bio u stanju da se oporavi od malarije.
U projektu su korišćeni delovi tkiva iz mumija kako bi bili kreirani genetski otisci prstiju za svaku posebno. Ti otisci postali su ključni za određivanje Tutankamonovih roditelja koji su, poput njegove smrti, sve dosad bili obavijeni velom misterije.
„Ovo je pionirski poduhvat, jer niko nije učinio ništa slično pre nas. Konačno smo dokazali da možemo da koristimo faraonsku DNK", kazao je dr Karsten Puš, genetičar iz Nemačke i jedan od autora studije.
ostatak teksta na:
http://www.b92.net/zivot/nauka_vesti.php?nav_id=412240
|