Biblioteka grada Beograda pokrenula portal za preporučivanje knjiga

Biblioteka grada Beograda pokrenula portal za preporučivanje knjiga

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Biblioteka grada Beograda pokrenula portal za preporučivanje knjiga

Biblioteka grada Beograda kreirala je jedinstven portal za preporuke za čitanje knjiga koje su objavljene na srpskom jeziku, a u čijem radu učestvuju još 34 javne biblioteke iz Srbije i oko 60 bibliotekara.

Direktorka Biblioteka grada Beograda Jasmina Ninkov je na današnjem predstavljanju portala "Šta da čitam" rekla da je u pitanju jedinstven sajt u Srbiji čiji cilj je da ponudi kvalitetne knjige i podsetila da je gradska biblioteka ranije pokrenula portal sa preporukama knjiga za mlade i decu pod nazivom "Čitam, pa šta".

Idejni tvorac i rukovodilac projekta Marjan Marinković rekao je da je portal pripreman više od godinu i po dana, da su sproveli niz istraživanja i intervjua, analizirali slične sajtove u zemlji i svetu i uvideli da je portal za preporuke za čitanje zaista potreban domaćim čitaocima.

On je precizirao da je cilj da usmere čitaoci na kvalitetnu literaturu, ali i da se preporuči bibliotekama šta bi trebalo da imaju na svojim policama.

Pored bibliotekara, preporuke će pisati i književna kritičarka Jasmina Vrbavac i pisci Mihajlo Pantić i Ljubica Arsić.

Arsić, koja i predaje književnost u muzičkoj gimnaziji gde "vodi prijatnu bitku da osvoji nove čitaoce", primećuje da mladi uglavnom biraju knjige prema preporuci roditelja ili drugara i da su ljudi, kada uđu u knjižaru, zbunjeni ogromnim brojem knjiga i šarenilom te se mahom opredele za bestselere.

Portal "Šta da čitam", prema njenom mišljenju, predstavlja adekvatan način da pripadnici generacije, koja je navikla na nove medije, dobiju preporuku od ljudi koji se razumeju u književnost, da čuju za nekog novog pisca, nauče kako da pristupe nekom delu i shvate zašto je važno čitati.

Arsić je naglasila da je sajt namenjen mladim čitaocima koje tek treba pridobiti, ali i onim iskusnijim koji žele da dobiju informacije neophodne da bi se odlučili da u mnoštvu knjiga baš određenoj posvete svoje vreme.

Čitaocima su na sajtu na raspolaganju oblasti: književnost, nauka, umetnost i filozofija.

Izvor i nastavak: https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category.....id=1340152

Link do portala: http://www.stadacitam.rs



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Biljana
  • Pridružio: 29 Nov 2009
  • Poruke: 2494

Ovo je divno!
Baš sam juče razmišljala: Što bi valjalo da postoji neki sajt da isfiltriram šta bih volela da čitam i da mi izbaci preporuku na osnovu ocena...
Super! Baš sam se iznenadila! Very Happy



offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Da, sasvim se slažem sa tobom!
Pun je Internet spiskova "uspješnica" koje su napisale neke osobe pod ženskim pseuonimima, opskurnog sadržaja i stila, i sve te knjige su "besteler Nju Jork Tajmsa", kao da je Nju Jork Tajms neki štih po pitanju rangiranja knjiga. A i sama reč bestseler znači upravo to: najbolje prodavani proizvod, nikako najkvalitetniji.

I zato u poplavi jeftine, štancovane literature, ljubavne, istorijske i erotske (sa podgrupom BSMD) tematike, potrebno je da postoji mesto, sajt, kolumna, gde ćemo naći preporuke verziranih, dobronamernih i ažurnih ljubitelja pisane reči. Da se ne hvatam za svaku glupost jer je izdavač okitio reklamu k'o da je svaki roman bar u rangu Mobi Dika ili Apdajkovih Parova, a ne isprazno gubljenje vremena.

Srećom pa knjige čitam na telefonu ili tabletu, ne moram da punim policu ukoričenom hartijom. Ako mi se knjiga ne svidi, ostavim je pa joj dam šansu posle nekog vremena. Ako opet ne ide, brišem je. Život je (barem nama malo starijima od 35 godina Wink ) isuviše kratak da bismo ga trošil na loše knjige. Tu bar možemo da biramo, kad u mnogim drugim stvarima više ne možemo. Very Happy

offline
  • Pridružio: 12 Okt 2010
  • Poruke: 10910

Biće ovo odlično, samo da zaživi. Još su tanki sa sadržajem, ali su novi pa se može razumeti smešak

Inače, kada si otvorio temu ovog naslova, pomislio sam da će čitaoci biti u mogućnosti da preporučuju knjige. Ovo je mnogo bolje smešak

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Da, imaju tek 70 preporuka (književnost: 57, nauka: 8, umetnost: 3, filozofija: 2), nekoliko podkategorija još nema ni jednu preporuku, ali verujem da će biti više članaka, a voleo bih i da se omogući dobro moderisana diskusija i komentarisanje.

Ali i ovako je za sada dobro, malo je sajtova sa sličnom sadržinom. Još kad uzmemo u obzir da preporuke pišu pisci i bibliotekari iz cele Srbije, a i neko sa vrlo čudnim imenom i prezimenom (Новине Београдског читалишта) Very Happy nadam se da će i rezultat biti sve bolji. Samo da se cela ideja ne ugasi zbog finansija, nezainteresovanosti, zbog potencijalnog uticaja izdavača ili pisaca i tome slično.

offline
  • Pridružio: 12 Okt 2010
  • Poruke: 10910

Bibliotekari bi mogli jednu jako finu stvar ovde da naprave. Mogli bi da otvore konkurs i celu stvar da prepuste volonterima, a oni samo da usmeravaju, podučavaju, vode i ispravljaju. Na taj način bi možda i podstakli čitanje, pisanje, kritičko razmišljanje kod šire publike. Time bi postigli i veću raznovrsnost sadržaja.

offline
  • Biljana
  • Pridružio: 29 Nov 2009
  • Poruke: 2494

SlobaBgd ::Srećom pa knjige čitam na telefonu ili tabletu, ne moram da punim policu ukoričenom hartijom.

Iš sotono! Mr. Green
Učlani se u biblioteku!
Oseti miris knjige, dodirni je i ne zrači se pred spavanje Very Happy

Mene jako zamara čitanje na ekranu, uopšte ne uživam u tome.
Ne volim čak ni da učim sa word dokumenata na kompu, prezentacija je nešto drugo, ali word - nikako!
Bebee Dol

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Very Happy Probaj pa osuđuj! Wink
Imam ja 20 metara knjiga (ne znam tačan broj pa moram ovako, na metar), i član sam dve biblioteke, da ne govorim što sam 25 godina živeo od pravljenja knjiga, odnosno od štampanja. Dakle, knjiga u svom fizičkom obliku mi nije strana, naprotiv.

Ali mislim da knjigu čini sadržaj a ne forma, dakle nije (mnogo) bitno da li ću čitati knjigu sa papira ili sa ekrana, ako čitam iste reči i poruke. Jedino što je "problem" je što je velika većina knjiga koje su nam dostupne u elektronskoj formi zapravo samo štampane knjige prekopirane u elektronski format, uz sve karakteristike štampane knjige (paginacija, margine, ilustracije, hifernacija, fusnote, sadržaj, index autora, literature ili ključnih reči i tako dalje). Na svu sreću, entuzijasti i profesionalci primetili su navedene probleme i osim prebacivanja knjige u elektronki format (skeniranje → OCR → korekcija teksta → kreiranje dokumenta) sve više pažnje posvećuju pravljenju interaktivnog sadržaja, ponovnom ispravljanju tekstualnih grešaka, dinamičkoj hifernaciji, prilagođavanju i skaliranju ilustracija ekranu e-readera, i još mnogo toga. Tako sređena knjiga pruža gotovo jednak osećaj kao i ona na papiru. Jeda od prednosti štampane knjige je što, kada čitaš pre spavanja, pa ti knjiga ispadne iz ruke na pod, nije velika šteta, ujutru je podigneš i vratiš na policu ili noćni stočić. Ali ako ti ispadne tablet, najpre bude šteta jer je pukao ekran, pa se još nešto poremetilo, pa popravka košta skoro koliko i nov tablet, pa sav sadržaj sa tableta postane nedostupan... Korišćenje namenskih e-book čitača (Kindle i sličnih) približava e-knjigu onoj štampanoj.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1099 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 6 sakrivenih i 1061 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, babaroga, bojan_t, BRATORIII, cemix, cikadeda, dane007, darcaud, deimos25, Denaya, Djokkinen, dule10savic, Georgius, ivan1973, Kubovac, kybonacci, Miki01, milenko crazy north, milimoj, mkukoleca, nemkea71, nick79, oldtimer, opt1, Ripanjac, ruma, Sančo, Sir Budimir, ss10, Tila Painen, trutcina, tubular