esej

esej

offline
  • Pridružio: 18 Sep 2007
  • Poruke: 134
  • Gde živiš: Nis

Da li moze neko ukratko da mi objasni kako se pise esej?
Potreban mi je esej o Hamletu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Jul 2005
  • Poruke: 3097
  • Gde živiš: "Daleko od Negdje"


http://www.mycity.rs/Blog/Pisanje-eseja.html


-----



>>Tokom svojih studentskih dana ili kao deo aplikacije za neki seminar trebacete da napisete eseje na razlicite teme. Dobro je znati da prilikom pisanja eseja postoje odredjena pravila kojih bi se trebalo pridrzvati ukoliko zelite da postignete uspeh pisanjem eseja.

Teme eseja cak i kada su odredjene znaju da budu dosta siroke, pa se dozvoljava suzavanje teme na vama prihvatljivu oblast. Pre pocetka pisanja bi trebalo da izvrsite istrazivanje i steknete predstavu o tome sta je do sada napisano o toj temi. Veoma cesto esej se zasniva na kritici ili analizi delova nekog eseja, naravno izgradjujuci sopstveni stav o tome.

U uvodu, trebate jasno da naznacite predmet o kojem cete pisati, a i stav koji cete zauzeti tokom pisanja. Zauzimanje stava tokom pisanja je zapravo najtezi deo u pisanju dobro struktuiranog eseja. Na kraju, bi ste trebali da budete sposobni da u jednoj frazi objasnite kakva je vasa teza. Treba biti sto uza, odredjena i jasna. Na primer dobra teza bi glasila: "Zelim da objasnim da razlike u ekonomskom polozaju zemalja u tranziciji kao rezultat ekonomske politike kreirane na pocetku tranzicionog procesa". Sa druge strane ova ista misao ne bi trebalo da izgleda ovako: "Zelim da analiziram razlike u ekonomskom blagostanju zemalja u tranziciji".
U prvoj verziji zauzimate stav, branite ga i ubacivanjem nove ideje otvarate polemiku, dok u drugoj verziji samo ovlas ukazujete na neke cinjenice.
Ovaj deo je jedini deo eseja gde je dozvoljeno pisati u prvom licu, dok se u ostalom delu preporucuje pisanje u trecem licu.
Najava nacina organizovanja eseja trebala bi da sledi uvodnu tezu. Shodno velicini eseja, razvicete nekoiko stavova kojima cete braniti vasu tezu. Mozete ih pobrojati, recimo: "Tri argumenta u odbrani teze bice predstavljena. Prvi, ukazuje naů.. Drugi predstavljaů.. . Na kraju, dokazano je da ..ů."

U razradi eseja treba diskutovati o argumentima koje ste predstavili a po onom redosledu po kojima ste ih i najavili. Svako poglavlje u eseju treba poceti sa temom, ponoviti argument i vasu poziciju u vezi sa tim. Ukoliko koristite poglavlja dajte im imena da biste olaksali posao onome ko cita vas esej. Obrazlozenje bi trebalo da sledi svaki argument u sledecem vidu: cinjenice, ideje, misljenja autoriteta iz te oblasti, kao i vase sopstveno misljenje. Na kraju bi trebalo objasniti da li je argument "izdrzao" debatu ili ne, u jednom konciznom paragrafu.

Zakljucak. Kada su svi argumenti prezentovani i obrazlozeni, i esej se blizi kraju trebalo bi da predstavite zakljucak. Ako je esej lepo organizovan i struktuiran, argumenti su dokazani i oni na kraju podrzavaju vasu pocetnu tezu. Treba samo prikazati, progres koji usledio usled Vaseg istrazivanja date teme i mozete naglasiti eventualne implikacije iz vaseg eseja.

Jedna od stvari na koju treba obratiti paznju pre pocetka pisanja eseja limit duzine (ako postoji). Naravno da je na vama da odlucite da li cete se pridrzavati ogranicenja ili ne, ali treba znati da su ogranicenja uvedena sa odredjenim razlogom i to treba postovati. Postovanje ogranicenja podleze pravilu +-10%. To znaci da tekst ne bi smeo da bude kraci od 10% od maksimuma i za 10% duzi od maksimuma. Npr. ako je to esej od 3000 reci, prihvatljivo je napisati esej od 2700 do 3300 reci. Koristite opciju word count koja postoji u vasem kompjuteru (u okviru opcije TOOLS) da biste imali predstavu o broju reci vaseg eseja.

U nekim, veoma veoma retkim slucajevima dosta je tesko redukovati esej na jednu tezu. Prihvatljivo je u takvim slucajevima, zbog jasnoce, zameniti tezu sa istrazivackim pitanjem, koje bi trebalo da ima sve osobine kao i teza samo sto dozvoljava zauzimanje stava na kraju eseja. Ne preporucujemo ovakav pristup, ali ukoliko se odlucite za ovaj pristup, onda se pobrinite da u zakljucku eseja obavezno i odgovorite na pitanje. Razlozi za ovakav stav leze u prostoj cinjenici da osoba koja cita vas esej, treba da obradi i desetine ili stotine drugih koji takodje obradjuju istu temu. Sigurni smo da bi ste usled takvih okolnosti zeleli da sto vise olaksate posao osobi koja cita vas esej, a samim tim i povecate sopstvene sanse prilikom ocenjivanja istog. Zbog toga vam i predlazemo prethodna pravila.

Akademski eseji obavezno sadrze i literaturu, gde trebate nabrojati izvore kojima ste se sluzili prilikom pisanja eseja. Zapadni univerziteti znaju da budu veoma rigidni po pitanju plagijata, pa obratite paznju i na ovaj detalj. Zbog toga nabrojite svaki izvor koji ste koristili. U razradi eseja izbegavajte dugacke citate, parafraziranja - objasnjavanje svojim recima sta je neko drugi pokusao da kaze. Ukoliko citirate, ucinite to jasno i navedite izvor!

U nekim esejima, kao sto su oni kada se aplicira za MBA, trebate odgovoriti na pitanja kao sto su "What would you do if you were manager of a plant and why?". U ovakvim situacijama, prethodna pravila ne bi ste trebali da uzimate tako striktno. Trebate zadrzati jasnocu i struktuiranost rada, ali ovde vas odgovor treba da bude orijentisan ka prakticnom, a ne na teorijskom delu.<<

izvor: http://www.znanje.infostud.com/saveti/?suid=38



offline
  • Pridružio: 26 Avg 2010
  • Poruke: 3

a estetika eseja. . . tipa margine, slova i to. . .

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2005
  • Poruke: 2408

Ovako: Times New Roman (Cyr. ili Latin), font 12, razmak 1,5, obavezno uvlačenje za pasuse. Ako se koristi latinica, obavezno Serbian Latin a ne English, dakle, dijakritički znaci su obavezni. Tekst treba da bude opremljen i napomenama, najbolje podnožnim.

Esej treba da ima glavni naslov i podnaslove užih celina, poglavlja ili potpoglavlja. To su formalni zahtevi.

U sadržinskom smislu, tekst mora da ima jasno formulisanu ideju - polaznu pretpostavku ili tezu, koju treba postupno izneti i obrazložiti, ilustrovati primerima iz izvora, tj. Šekspirovog dela i sekundarne literature na koju se pozivate. Sva korišćena literatura koja se pominje u glavnom tekstu mora se navesti i na kraju rada.

Ukoliko se koriste i citiraju elektronski izvori (razni članci i formati, npr. pdf na Internetu), oni se moraju naznačiti u tekstu znakovima navoda i podnožnim napomenama, kao i u spisku referenci na kraju rada. Zabranjeno je, ponavljam zabranjeno i nemoralno, prepisivati tuđe tekstove sa Interneta i "prisvajati" ih a da se pri tom nigde ne navodi izvor (to može biti članak u online štampi, blogu ili nekom drugom cybertext-u). To podleže oštrim sankcijama. Nastavnici proveravaju sve što im se učini sumnjivim.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 956 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 4 sakrivenih i 922 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bluper, darkojbn, Denaya, Dežurni pod palubom, Dukelander, Fabius, FileFinder, HogarStrashni, Japidson, Kubovac, kybonacci, loon123, mercedesamg, mikrimaus, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, mkukoleca, operniki, Oscar, Pohovani_00, Povratak1912, raptorsi, robertino, Shinobi, Skodilak, Srky Boy, Srle993, tomigun, Tvrtko I