U osnovi su petrolej i kerozin istog sastava, osim što je kerozin (mlazno gorivo, jet-fuel) više rafiniran u odnosu na rasvjetni petrolej, u smislu čistoće i kalorične vrijednosti.
Ne znam kako bi se parafin za izradu svijeća ovdje uklapao, barem zato što je na sobnoj temperaturi u krutom stanju, recimo, kao svijeća.
Ne znam točno na kakvu si peć mislio da možeš nabaviti? Kod nas su se prije nekoliko godina prodavali tzv. "Zibro" petrolejske peći, medjutim morale su koristiti baš rafinirani petrolej za njih. Možeš koristiti rasvjetni petrolej, ako je dovoljne čistoće. Kerozin koji se koristi kao mlazno gorivo ima točku plamišta na 35-38 'C, pa je prilično opasan za peć koja gori otvorenim plamenom u prostoriji!!!
Dalje, ove peći troše kisik iz zraka u prostoriji u kojoj griju, a pošto nemaju spoj na dimnjak, dimni plinovi takodjer završavaju u prostoriji. I iako su reklamirane kao bez neugodnih mirisa, čak iako koristiš njihovo gorivo i paziš kad točiš, uvijek je miris prisutan.
Do prije nekoliko godina, rasvjetni petrolej se kod nas u Hrvatskoj prodavao na (ponekim) benzinskim stanicama, koristili smo ga za dodavanje u dizel po zimi. Otkad su uvedene trošarine na gorivo, više se ne prodaje, tu i tamo se može kupiti po litru, za lampaše/petrolejke/fenjere ili petrolejska kamper-kuhala.
Originalni petrolej za ove petrolejske peći košta oko 360 kn/ za 20 lit, to je 18 kuna ( 2,4 Eur) llitra.
Prosječna potrošnja ovih peći je oko 0,11-0,15 lit/h po kilovatu snage grijanja.
|