Šargarepa je narandžaste boje zbog karotena koji sadrži u sebi. Sladunjava je ukusna, i voće je i povrće.
Hranljiva je ima obilje minerala, vitamina, vlakana, ugljenih hidrata, eteričnih uljia sočna je i ukusna, dobar antioksidans, i za čišćenje organizma.
Koristi se i u svežem i termički obrađenom stanju.
Od šargarepe se mogu praviti sokovi, neke vrste kolača, čorbe, glavni je sastojak u supama, mnogim varivima, može se koristiti u raznim kombinacijama kao salata, ćušpajz od šargarepe, pire od šargarepe /ko je išao u obdanište seća se pirea od šargerepe / i stavljati u tegle kao zimnica..
Šargarepa sa susamom i belim lukom
Drugačija je priprema nego za ćušpajz od šargarepe:
Šargarepa se očisti, iseče na kolutove i obari. Zatim se procedi od vode /voda u kojoj se kuvala šargarepa se može ostaviti za kasnije upotrebiti za čorbicu ili supu/.
U drugoj posudi je na maslinovom ulju proprženo dosta belog luka.
U to se doda skuvana šargarepa, doda se dosta pečenog susama, bibera i soli i promeša se. Može se dodati po želji i malo jabukovog sirćeta ili limuna, pavlake ili majoneza. Koristi se kao predjelo, može se jesti i hladno i toplo uz ručak ili samo kako večera.
Ćušpajz od šargarepe se pravi tako što se dinsta crni i beli luk doda seckana šargarepa nalije vodom ili supom, dodaju se začini i krčka se..
Salata šargarepa i celera
U salatu se može dodati i drugo povrće, osim celera, praziluk, svež seckani peršun, cvekla isl.. Ovo je samo jedna od kombinacija.
Salata od šargarepe ljutih papričica i belog luka
Ovo je nešto što spremamo skoro svake godine.
Šargarepu ne kuvamo samo izrendamo na srednje rende kao za pite, ide dosta ljutih papričica, i belog luka.
S tim što kad se seckaju ljute obavezno se stave tanke rukavice, u protivnom ruke će da gore od ljutine.
Uz sve to ide ulje, sirće, šećer, soli, bibera u zrnu, lovor, seckani celer...Sve se kad se izmešaju sastojci stavi u vanglu koja se pokrije da prenoći uz mešanje, i sutradan se stavlja u tegle... Kao zimska salata je odlična.
|