Muzej savremene umetnosti zaboravljen

Muzej savremene umetnosti zaboravljen

offline
  • mcrule  Male
  • Legendarni građanin
  • Michael
  • Spy[Covert OPS], Gathering Intel/Info & The Ultimate Like Master[@ MyCity]
  • Pridružio: 21 Feb 2010
  • Poruke: 16934
  • Gde živiš: 43.6426°N 79.3871°W

Muzej savremene umetnosti u Beogradu ove godine najverovatnije neće dobiti sredstva za završetak rekonstrukcije započete pre nekoliko godina, rekla je narodna poslanica i član skupštinskog Odbora za kulturu Gorica Mojović.



„Prema mojim saznanjima, za 2011. godinu sredstva za završetak radova u Muzeju savremene umetnosti nigde nisu predviđena," rekla je ona.

„Zašto, ne znam", dodala je, "ali to je katastrofa" i pokazatelj da nismo ozbiljna država, rekla je Mojovićeva.

„Kao što nema države bez vlade, skupštine, predsednika, nema države ni bez kulturnih institucija" rekla je ona, „a mi smo posekli jedan od stubova državnosti." Mojovićeva je ukazala da su istovremeno milioni dinara potrošeni na projekte rekonstrukcije Narodnog muzeja, a da ništa nije urađeno.

„Najskuplje je započeti nešto, a ne završiti ga," rekla je ona. „To je rupa bez dna, a upravo to se desilo u kulturi".

Mojovićeva je ocenila da su razlozi za takvu situaciju u kulturi „indiferentnost, nebriga, ležernost i neshvatanje koji su to ogromni poslovi i kako ih treba raditi".

Neko je morao da bude spona između investitora i muzeja, a to je Ministarstvo kulture, i taj neko je iz dana u dan morao da prati gde su problemi i da ih rešava, rekla je ona povodom rekonstrukcije Narodnog muzeja i dodala da se „projekti moraju završiti" ali da ona trenutno ne vidi kako će se to i kada dogoditi.

Govoreći generalno o situaciji u kulturi, Mojovićeva je naglasila da je jedan od glavnih problema u funkcionisanju kulturnih manifestacija i radu ustanova kulture nedostatak popisa svih manifestacija koje se održavaju u zemlji.

„Treba reorganizovati ustanove, ali ih ne treba ukidati. Potrebno je samo napraviti drugačiji sistem rada," rekla je ona.

Mojovićeva je dodala da je potrebno napraviti neku vrstu inventara šta se sve desava u Srbiji i onda utvrditi kriterijume i rangirati po značaja manifestacije, pošto svi oni očekuju neku vrstu pomoći od države iMministarstva.

Kada se napravi rang lista, na osnovu utvrđenih kriterijuma poput posećenosti manifestacije, značaja, autentičnosti, ulaganja, određivaće se ko će dobijati novac, a ko će biti ostavljen da se sam snalazi.

Mojovićeva je, govoreći o planovima decentralizacije kulture, rekla da decentralizacija ne znači gostovanje Narodnog pozorišta iz Beograda u nekom domu kulture u unutrašnjosti koji nema odgovarajuću salu i gde „daske koje život znače nekad znače i slomljenu nogu", već obezbeđivanje elementarnih uslova rada institucija.

„Potrebno je prepoznati autentične vrednosti u svakom mestu u Srbiji, utvrditi šta su ukorenjene ili tradicionalne aktivnosti i onda ih podržati," rekla je ona.

Povodom predstojeće proslave Dana knjige u Srbiji, Mojovićeva je navela da, iako su podaci o broju nepismenih poražavajući, postoji i svetla tačka a to su podaci Biblioteke grada Beograda, prema kojima ta ustanova iznajmi 2,1 milion knjiga godišnje.

„Uvek se našalim na osnovu tog podatka da to znači da je svaki Beograđanin od bebe do najstarijeg u proseku pročitao jednu, a započeo drugu knjigu", rekla je ona.

Prema njenim rečima, da bi se animirali ljudi da čitaju potrebno ih je vaspitati od malih nogu.

„Pitanje čitanja je pitanje elementarne pismenosti, obrazovanja i vaspitanja dece, kako u porodici, tako u školi," navela je ona.

„Možemo mi da vodimo akcije, snimamo spotove, lepimo plakate, zovemo glumce da izdaju knjige, ali ako u porodici, a potom u školi ne učimo decu da izgrade odnos prema knjizi, teško da će neko u zrelim godinama početi da čita," rekla je Gorica Mojović.





IZVOR:
http://www.mcp.rs/index.php?bid=7&nid=66666



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Maj 2013
  • Poruke: 644

Ali zato u muzeju Ženiš , u gradiću Veveu svaka slika ima svoju priču, a toliko ih je da bi se pored slika ,moglo napisati nebrojeno knjiga o njima. Ali je velika razlika u finansiranju, održavanju, marketingu...
Veve je prelep gradić od dvadesetak hiljada stanovnika, smešten na severoistočnoj obali Ženevskog jezera, najpoznatiji je po tome što je u njemu poslenje dve decenije život proživeo Čarli Čaplin.
Muzej u Veveu je osnovan zahvaljujući izdašnoj donaciji Fani Ženiš, udovice konzula u Hamburgu, rad je počeo davne 1897.godine.
Pored velikog broja slika švajcarskih umetnika,, muzej poseduje jednu od najbogatijih zbirki crteža u Švajcarskoja čuva i kolekciju grafita kantona Vo.
Pikaso, Goja, Delakro, Piranezi...
Muzej Ženiš dom je Memorijalne fonacije Oskara Kokoške. Taj veliki austrijski umetnik se, sklanjajući se od nacističkog režima, skrasio u obližnjem Vilnevu, u kojem je i umro 1980-te godine u 93-oj godini života. Njegova udovica Olda zaostavštinu svestranog ekspresioniste poverila je na čuvanje Muzeju. Odabrani radovi Oskara Kokoške deo su stalne postavke u navedenom muzeju.
Da li se priča izmakla kontroli i otišla na deseti kolosek ne znam. Mislim da nije jer vrlo je bitno gde se nalazi muzej /država/ koliku važnost mu se pripisuje, koliko se ulaže. Činjenica da smo mi narod koji puno zna o umetnosti ali su mogućnosti da se u njoj i dokažemo male.



offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Управни одбор Музеја оценио је Маријану Коларић као најозбиљнијег и најквалитетнијег кандидата за челну позицију у овој установи, након што је представила свој предлог програма рада Музеја, базиран на обради и унапређењу колекције, програмских садржаја, људских ресурса, сарадње, публике и остваривања сопствених средстава, наводи се у саопштењу.

Дипломирала је на Филозофском факултету Универзитета у Београду, на катедри за историју уметности 2010. године.
Била је селектор и кустос 17. бијенала уметности "SEE Art Gates: Стања стварности у Србији" одржаног 2016, као и кустос изложбе "Voyage: Путовање кроз савремену српску уметност" у Музеју кинеске уметности у Шангају од новембра 2017. до априла 2018. године.

https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drust.....nosti.html

https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drust.....nosti.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 969 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 5 sakrivenih i 928 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksandar Tomić, aramis s, babaroga, bigfoot, Bluper, bojankrstc, Bubimir, cenejac111, Denaya, djboj, djuradj, doktor1964, esx66, kolle.the.kid, Krusarac, Kubovac, kuntalo, ladro, lcc, Lieutenant, Litostroton, Millennium, mkukoleca, Nemanja.M, nenad81, nextyamb, Oscar, ostoja, Povratak1912, Prašinar, predragc, tmanda323, vathra, zziko, Žoržo, 79693