Nije ni komplikovano. Nategneš platno na ram, kucajući ekserčiće na svakih 3-5 cm, sa strane rama. Ekserčiće ne kucaš do kraja, kako bi ih moga ponovo povaditi, nateći platno, pa zakucati. To ponavljaš dok se platno ne zategne dobro (obično 2 puta).
Ovo se zove blind-ram i koristi se za manja platna, dok se za veće formate (1mx75 cm, i više) koristi kajl-ram, odnosno ram sa drvenim klipovima koji omogućavaju da se i u toku slikanja ram dotegne.
Platno se preparira preparaturom više puta, u zavisnosti od gustine tkanja platna.
Za izradu preparature se koristi zečije (ili zlatarsko) tutkalo, tzv.totin koje se rastapa u vodi u omjeru od 7%, ili 70 gr na litar vode.
U tu smjesu se doda kašika stipse, kašika cinkvajsa (cinkov oksid), i kašika bir-krede (venecijanske krede).
Smjesa se ostavi na toplo mjesto, a kada se prisajedini odnosno dobije određenu gustinu, ostavi se na hladno da želatinira i kao takva se nanosi na platno.
Poželjno je u prvom prolazu premazati obje strane platna, kao i rese sa strana platna, kako bi se spriječilo "suranje" platna.
Prepariranjem je potrebno potpuno odvojiti platno od nanosa boje koji će se nanijeti na platno, kako bi se sačuvalo od truljenja.
Preparatura koju sam pomenuo je takozvana "suva preparatura" proizvodi se i fabrički pod nazivom "Gesso", ali je kod nas nisam vidio.
Pored ove preparature postoji i polumasna i masna, kod koje se u sastav dodaje laneno ulje ili firnis.
Slikanjem na polumasnim i masnim preparaturama se dobija efekat blještavom odsjaja od slikane površine, dok je kod suve preparature efekat nešto suvlja površina.
Boja se na suvljoj povšini suši brže, dok se na polumasnoj suši sporije, na "masnim" površinama proces sušenja traje preko šest mjeseci.
Poseban efekat ostavlja kombinovanje preparatura za različite površine.
Pored ovoga u toku slikanja se mogu koristiti medijumi, kojima se utiče na različite mehanizme sušenja boja.
Kao finalna zaštita završene i osušene slike, koristi se šelak.
Ovo je, okvirno sve što je potrebno, mada je za potpuno savladavanje ovog procesa, naravno potrebna knjiga "Tehnologija slikarstva" i po mogućstvu od autora Hodžića (ne sjećam se imena, ali je knjiga mnogo dobra), koju je napisao u koautorstvu sa svojom ženom.
|