Naš kolega, dugogodišnji prevodilac instalera, spakovao je za svoje administativne poslove, distribuciju koja bi mogla da nosi radni naziv "poboljšani GParted Live". Radi se se o ISO slici koja ne poseduje instaler, već joj je namena izvođenje radova preko tkz. live USB/CD podizanja. Glavni projektni zadatak je bio lako povezivanje sa bežičnim internetom, pa je ta uloga dodeljena connman upravljaču, zatim da budu prisutni svi potrebni alati i da to sve stane na fleš disk od 1 GB. Proizvedena ISO slika zauzima nešto oko 720 MB, pa je ostalo prostora da se ubuduće mogu dotati još neki korisni alati.
Osnova distribucije je Debian testing sa kodnim imenom Bookworm koji bi narednog leta trebao da postane stabilana verzija, ali će buduća izdanja Dr.Parted Live ostati na testing riznicama. Kao menadžer prozora upotrebljen je Openbox i upravnik fajlova PCManFM. Od aplikacija se izdvajaju GParted, LXTerminal, GSmart Control i Grsync. Kao veb pregledač dostupan je minijaturni NetSurf, a autor je omogućio da se sa jednim klikom instaliraju Firefox ili Chromium. Pored aplikacija Lxtask i Htop, prisutni su i konzolni alati za rad sa diskovima: clonezilla, testdisk, partimage, ddrescue, nwipe itd. Takođe, jednim klikom se mogu instalirati paketi filezilla, samba, vim, ssh, a za instalaciju bilo kog paketa dovoljno je pokrenuti stavku u meniju Terminal (root) i komandom apt install xy_paket dovršiti zadatak.
Pošto je u pitanju Debian zasnovani distro korisnički podaci su user/live, ali to vam neće biti potrebno jer postoji stavka u meniju Fajl menadžer (root), a i prilikom ponovnog logovanja neće biti potrebno unositi podatke. Ako imate već (veličinom) zastareli fleš disk od 1 GB, možete na ovaj način da ga zaposlite. Ako bude potrebe za vraćanjem gruba, spašavanjem podataka sa svih particija ili radova sa diskovima, Dr.Parted Live bi mogao dobro da posluži i prosečnim korisnicima.
Citat:Da li Dr.Parted Live ima alate za kloniranje particije ili kloniranje OS-a?
Jel pita neki amater ili stručnjak?
Alata ima i za prve i druge. Npr. fsarchiver i partclone omogućavaju čuvanje i vraćanje fajlova koji će biti skladišteni kao kompresovani, rclone vrši prenos i sinhronizaciju fajlova na poznate servise u oblaku. Postoji i GUI za to - Rclone Browser. Tu je i Clonezilla.
Za čuvanje fajlova, najjednostavniji način je sinhronizacija preko alatke Grsync.
Kloniranje particija preporučujem da se izvede sa copy/paste preko GParted.
Dostupna je za preuzimanje nova, poboljšana verzija distribucije Dr.Parted Live koja je namenjena za sistemske radove i bezbedno čuvanje korisničkih podataka. Novo izdanje nosi brojčanu oznaku 23.05 i po rečima autora, ubuduće će se pojavljivati u razmaku od 3 meseca. Osim što su kernel i aplikacije dobili svežije verzije, glavna izmena je dodavanje aplikacija Apart-GTK i USBImager. Kao što se vidi na video klipu, Apart-GTK služi da kloniranje operativnog sistema koji imate na računaru. Takođe, postoji i povratni "restore" proces kojim će biti omogućeno da ponovo aktivirate sačuvanu kopiju. Program je jednostavno grafičko sučelje za partclone koje neće biti komplikovano za upravljanje i prosečnim korisnicima. Postoji i opcija da se izabere vrsta kompresije (zst, gz, lz4), od čijeg izbora će zavisiti kolika će biti veličina sačuvanog fajla.
Na sprovedenim testiranjima, za particiju veličine 20 GB, bilo je potrebno oko 10 minuta da se kreira fajl za čuvanje. Određen je podrazumevani stepen kompresije (zst) i ako je zauzetost particije iznosila 15 GB, sačuvani fajl stvorio bi veličinu oko 10-11 GB. Za povratak sačuvane kopije, potrebno je u gornjem, desnom uglu, kliknuti na Restore i pronaći putanju do fajla. Testiranja su urađena i sa Win10 i svi podaci su vraćeni u funkciju bez ikakve greške.