Uvod
Wikipedia ::LaTeX je opisni jezik i sistem za pripremanje dokumenata za TeX, program koji se koristi za komponiranje teksta. Ime jezika se izgovara kao /ˈleɪtɛk/, /ˈleɪtɛx/, /ˈlɑːtɛx/, ili /ˈlɑːtɛk/.
LaTeX se najčešće koristi od strane matematičara, naučnika kao i ostalih osoba unutar akedemskog svijeta. Također upotreba LaTeX-a među profesionalnim korisnicima je raširena dok je pak upotreba ovog opisnog jezika među običnim korisnicima zanemarljiva.
(izvor citata)
Tekstualni editori
Tex Maker
Texmaker je jedan od najstarijih i najkorišćenijih LaTeX editora. Integriše veliki boj alata koji su neophodni za razvoj LaTeX dokumenata. Podržava Unicode, automatsko kompletiranje, savijanje koda (fold) i sadrži ugrađeni program za pregled PDF dokumenata.
Zvanična strana
http://www.xm1math.net/texmaker/
TexStudio
TexStudio je počeo kao fork Tex Maker-a (ranije je nosio naziv TexMakerX) zbog neslaganja sa načinom i politikom razvoja. TexStudio je orijentisan na lakoću razvoja i koristi sadrži brojne alate, dijaloge i menije koji olakšavaju razvoj LaTex dokumenata
Zvanična strana
http://texstudio.sourceforge.net/
TexWorks
Texworks je nastao sa ciljem da učini uređivanje LaTeX dokumenata jednostavnim. Nastao je pod uticajem popularnog Mac OS X shareware programa - TexShop. U pitanju je jednostavno podešen LaTeX editor sa pred-pregledom dokumenata i podrazumevanim izvozom u PDF format.
Zvanična strana
http://tug.org/texworks/
LaTeXilla
LaTeXilla je Gnome LaTeX editor. Ima jednostavan interfejs i donekle podseća na Winefish (pomenut ispod). Kao i ostali editori na ovom spisku sadrži širok krug alata za kreiranje LaTeX dokumenata.
Zvanična strana
http://projects.gnome.org/latexila/
Kile
Kile je Tex editor za KDE 4. Popularnost je dostigao u doba KDE 3. Port na KDE4 još uvek nije na istom nivou kao nekadašnji Kile. Kile je takođe jednostavan za upotrebu i ima gomilu alata za brzo uređivanje i kreiranje LaTeX dokumenata.
Zvanična strana
http://kile.sourceforge.net/
Gummi
Gummi je jednostavan Gtk+ editor za Lateks sa mogućnošću direktnog pred-pregleda. Nema hiljadu i jednu opciju, ali je vrlo jednostavnog i "čistog" interfejsa (nije pretrpan).
Winefish
Winefish je Gtk+ baziran LaTeX editor koji je nastao kao fork Bluefisha. Podržava UTF-8, automatsko kompletiranje, reference funkcija, ali sve to u mnogo jednostavnijem ruhu od TexMaker-a ili Tex Studio. Poslednja stabilna verzija je izašla 2006. godine, a razvojna verzija dostupna na github je nestabilna.
Zvanična strana
http://winefish.berlios.de/
Nova zvanična strana
http://viettug.github.com/winefish/
Grafički
Malo nespretan naziv, ali ne da mi se da objašnjavam šta znače WYSIWYG ili WYSIWYM, itd. Pa eto, neka ostanu "grafički" (gunđ).
BaKoMa Tex Word
Shareware WYSIWYG editor i Tex/LaTeX implementacija. Na prvi pogled, Tex Word deluje jednostavan kao običan word procesor, ali nisam imao prilike da ga detaljnije probam.
Zvanična strana
http://www.bakoma-tex.com/
LyX
LyX ne predstavlja u pravom smislu LaTeX editor. Iako je Lyx format baziran na Latexu, Lyx koristi neka specifična proširenja i klase. Omogućava lako i jednostavno uređivanje vizuelnih dokumenata slično word procesoru, ali sa nekim specifičnosti LaTeX baziranih okruženja. Recimo, korisnik ima ograničen pristup struktuiranju dokumenata. Struktura je zavisna od vrste dokumenata. S obzirom da LyX koristi LaTeX, kao i druga LaTeX bazirana rešenja, ima odlične mogućnosti uređivanja naučnih ili matematičkih tekstova i formula.
Zvanična strana
http://www.lyx.org
GNU TeXmacs
TeXmacs je Emacs baziran naučni WYSIWYW editor. TeXmacs, pored unosa složenih formula, može biti korišćen i kao interfejs za različite matematičke, statističke ili numeričke analize.
Zvanična strana
http://www.texmacs.org/
Dodaci za druga razvojna okruženja
VIM-LaTeX - http://vim-latex.sourceforge.net/
Gedit LaTeX plugin - http://michaels-website.de/?page_id=6
TeXlipse (Eclipse) - http://texlipse.sourceforge.net/
GeanyLaTeX - http://frank.uvena.de/en/Geany/geanylatex/
|