Poslao: 01 Jun 2015 23:23
|
offline
- Pridružio: 09 Okt 2010
- Poruke: 59
|
Pozdrav ljudi! Odmah da se izvinim na dugackom postu Zamolio bi vas za malu pomoc. Iz neke, ajde da kazem potrebe, mada i vise iz znatizelje, poceo sam da koristim Ubuntu. I ovo je tako reci moj prvi ozbiljniji dodir sa Linux-om.
Medjutim, nakon citanja tutorijala i nekih FAQ-u artikala, postova sam uspeo nešto i da uradim. Ali to je sve nekako odradjeno mehanicki i ne bas sa razumevanjem. Jer ima toliko toga da uradim da je to bukvalno ne moguca misija sve podesiti i nauciti u roku 7 dana I sad ni sam nisam siguran jel sam uradio sve kako treba ili ne. I da li sam nesto propustio ili ne.
Evo kratko objasnjenje sta sam uopste hteo da postignem Imam jednu konfiguraciju koju uopste ne koristim i hteo sam na njoj da dignem linux da se malo igram. Kad sam instalirao Linux Ubuntu 15, ali ne server verziju vec desktop ili kako se vec kaze odlucio sam da instaliram i apache, PHP i MySql pa da vise ne koristim xampp vec da imam svoj mali server u localu. Ali evo sad sam dosao do toga da mi treba oko 5 korisnickih naloga i svako od njih ce imati svoj domen. I sve to mora da bude vidljivo od napolju, sa neta. Internet koji ja koristim je kablovski i modem je zakljucan, probao sam sa nekim default parametrima da se ulogujem ali ne moze. Inace, mislim da SBB daje isti takav otkljucan modem i dovoljno je samo da se ostave prazna polja i to je to ali u mom slucaju nije tako. Iz modema ide LAN kabl do rutera. I sa rutera LAN-om povezana Linux masina ( od koje pokusavam da napravim server ). Inace na ruter su nakaceni I ostali uredjaji ( laptop, telefoni, racunar itd.. ) nesto LAN kablom a nesto preko wireless-a. I to je ukratko sta pokusavam da napravim. I sad sledi ono sto sam uradio I gde je zapelo
Znaci idemo redom
1.) Instalirao apache2 apache2-doc apache2-mpm-prefork apache2-utils
2.) instalirao PHP, Mysql
3.) document root mi je var/www/html
4.) Kreirao sam u var/www/html novi folder mojsajt.com i ovo ce biti jedna od nekoliko webstranica i korisnickih naloga. Bice ih sve ukupno oko 5 i svaki ce imati svoj folder i svoj domen ( naprimer mojsajt2.com , mojsajt3.com ... ). Pa predpostavljam da cu tu trebati kreirati owner, group i users. Mada nisam siguran da znam bas najbolje kako to uraditi. I da li sam uopste ovo trebao da podesavam u var/www/html ili u var/www
5.) Kreirao sam u var/www/html/mojsajt.com 3 nova foldera conf, htdocs, log. conf folder je napravljen iz razloga da svaki od 5 naloga, pored default conf fajla za apache, ima i svoj poseban conf fajl. OVo sam uradio po upustvima iz jednog tutorijala za Virtual server. Ali ja sam radio ovo mehanicki a da li sam trebao da pravim virtual server ili ne to ni sam nisam siguran znam samo da svako od 5 korisnika treba da ima svoj nalog. Kao kad se kupuje hosting na primer kod euneta ili bilo kog drugog hosting provajdera. Jedino sto ce ovo dobiti od mene za dzabe
6.) u folder htdocs sam napravio novi index.html cisto radi testiranja i sve ove fajlove i foldere sam kreirao i editovao pomocu sudo iz terminala i gedit-a ili vim-a. Morao sam sa sudo posto mi ne dozvoljava editovanje drugacije
7.) u conf fodleru jednog od naloga sam napravio sledeci fajl mojsajt.com sa sadrzajem, ali na primer "ServerSignature Off" uopste ne fercera odnosno mislim da nista od ovih komandi ne fercera verovatno sam nesto zeznuo od sledecih komandi:
<VirtualHost *:80>
ServerName mojsajt.com
ServerAlias mojsajt.com
DocumentRoot /var/www/html/mojsajt.com/htdocs
ErrorLog /var/www/html/mojsajt.com/log/error.log
CustomLog /var/www/html/mojsajt.com/log/access.log combined
LogLevel warn<Directory /var/www/html/mojsajt.com/htdocs>
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
</VirtualHost>
ServerSignature Off
8.) Uradio komandu sudo ln -s /var/www/html/mojsajt.com/conf/mojsajt.com /etc/apache2/sites-enabled/mojsajt.com i linkovo konfig fajlove
9.) na kraju resetovao apache2 pomocu komande sudo /etc/init.d/apache2 restart jer kako kaze i sam apache "The binary is called apache2. Due to the use of environment variables, in the default configuration, apache2 needs to be started/stopped with /etc/init.d/apache2 or apache2ctl. Calling /usr/bin/apache2 directly will not work with the default configuration."
- Naravno ovde isto nisam bas sve najbolje razumeo ali kapiram da se restart radi sa "sudo /etc/init.d/apache2 restart"
10.) e sad.. dok sam sve ovo cackao nasao sam i ovo "public_html directories (when enabled)" procitao sam po nesto na ovom linku httpd.apache.org/docs/2.4/mod/mod_userdir.html ali nisam bas najbolje skapirao.. jer to znaci da ako hocu da postavim nekoliko usera na serveru i da svaki ima svoj folder i pristup svojoj webstranici preko neta.. to znaci da moram da osbosobim tu opciju?
11.) e sad deo sa permisijama, kreiranje user-a, owner-a, group.. to mi je sve u magli.. jel za svaki ovaj folder odnosno za svakog usera moram da pravim novu grupu, owner.. bilo bi super ako moze neko da mi da neki link ili objasnjenje samo da to skapiram bolje..
12.) Nakon ovog mi ostaje podesavanje da se server i folderi i domeni vide sa neta.. e sad citajuci tutorijale video sam da se koristi noip .. ali nisam siguran da li to meni treba, ako sam registrovao na primer domen kod goodady-a mojstajt.com da li uopste imam potrebu za noip? mada ja nemam staticku javnu IP adresu. Pa predpostavljam da sa noip servisom se to resava, odnosno dynamic DNS ili gresim? I da ovde treba da otvorim neki od portova, ali sta ako na primer otvorim port 80 koliko je to opasno za windows masine nakacene na ruter?
13.) E da jos nesto dali je mnogo komplikovano da instaliram webmin/Virtualmin ili neki od drugin free alternative za cpanel, ispconfig ili Ajenti ako mogu na Ubuntu da se instaliraju
14.) I Pitanje za kraj vezano za Nginx .. Ja sam bio ubedjen da je ovo neka vrsta servera kao sto je to apache. Ali vidim po netu da neko stavlja ovo zajedno. Kako je to moguce? Dali ovo ubrzava server ili koji je primarni razlog koriscenja Nginx-a?
Unapred hvala svima i jos jednom se izvinjavam na podugackom tekstu.. Ali evo verujem da ce ovo pomoci mnogima posto je dosta lepih tutorijala jos iz 2011 - 12 pa bi bilo lepo da se malo sve osvezi...
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 01 Jun 2015 23:50
|
offline
- vasa.93
- Moderator foruma
- Pridružio: 17 Dec 2007
- Poruke: 14824
- Gde živiš: Niš
|
Ja ću ti odgovoriti na pitanja koja se tiču mreže. Za ostalo sačekaj nekog drugog. dados82 ::Internet koji ja koristim je kablovski i modem je zakljucan, probao sam sa nekim default parametrima da se ulogujem ali ne moze. Inace, mislim da SBB daje isti takav otkljucan modem i dovoljno je samo da se ostave prazna polja i to je to ali u mom slucaju nije tako.Navedi o kom ruteru je reč, pošto će ti biti neophodno otvaranje portova ka serveru. Svakako, resetovanje rutera će gotovo sigurno pomoći.
dados82 ::12.) Nakon ovog mi ostaje podesavanje da se server i folderi i domeni vide sa neta.. e sad citajuci tutorijale video sam da se koristi noip .. ali nisam siguran da li to meni treba, ako sam registrovao na primer domen kod goodady-a mojstajt.com da li uopste imam potrebu za noip? mada ja nemam staticku javnu IP adresu. Pa predpostavljam da sa noip servisom se to resava, odnosno dynamic DNS ili gresim? I da ovde treba da otvorim neki od portova, ali sta ako na primer otvorim port 80 koliko je to opasno za windows masine nakacene na ruter?Obzirom da nemaš statičku IP adresu, neko dinamičko DNS rešenje rešava problem. Danas čak i ruteri imaju podršku za dinamička DNS rešenja gde jednostavno možeš da se povežeš sa rutera na server koji pruža podršku za dinamički DNS, a da ruter povremeno šalje tom serveru adresu sa svog WAN porta, odnosno javnu IP adresu, i ta se IP adresa povezuje sa simboličkim imenom koje navedeš. Čak i neki SBB-ovi ruteri imaju poršku za ovako nešto, ali je koliko sam mogao da primetim podržan samo DynDNS, dok recimo neki TP-Link ruteri imaju podršku i za No-IP. Svakako, za No-IP postoji aplikacija koja obavlja isti posao (za Windows postoji, nisam siguran za Linux), a koju pokrećeš na mašini gde je pokrenut server.
Što se tiče portova, kao što rekoh iznad, da bi omogućio pristup serveru sa neta neophodno je otvoriti portove na ruteru ka serveru. Šta je suština? Suština je da se sve što na ruter dođe na port 80 (HTTP saobraćaj) prosledi do određenog hosta na kome je pokrenut server. Dakle, prosleđivanje je direktno ka jednom hostu, tako da nema potrebe da brineš za ostale hostove u mreži.
|
|
|
|
Poslao: 02 Jun 2015 16:49
|
offline
- Pridružio: 09 Okt 2010
- Poruke: 59
|
thanks vaso... evo uspeo sam da uradim otvaranje porta i radi sve ok.. i povezao sam ruter sa No-IP .. srecom moj ima tu opciju pa ne moram instalirati nista dodatno.. vec samo upisem log parametre ..
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2015 11:37
|
offline
- bocke
- Moderator foruma
- Glavni moderator Linux foruma
- Pridružio: 16 Dec 2005
- Poruke: 12524
- Gde živiš: Južni pol
|
Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali bilo bi efektivnije da si pitao konkretna pitanja.
Inače, s obzirom da se prvi put hvataš u koštac sa ovim, ide ti dobro. Moja zamerka bi bila da je bilo bolje da si otpočetka uzeo Ubuntu server. Ima odlično uputstvo za upotrebu, a instalacija i podešavanje zaista nije komplikovano. Često se preporučuje za one bez mnogo iskustva sa Linuks serverima i dosta je popularan.
Citat:dali je mnogo komplikovano da instaliram webmin/Virtualmin ili neki od drugin free alternative za cpanel, ispconfig ili Ajenti ako mogu na Ubuntu da se instaliraju
Obično nije komplikovano. Većina tih aplikacija ima jednostavan web setup. A mogu se instalirati na bilo kom Linuksu koji ima odgovarajuće zavisnosti (obično PHP i MySQL).
Citat:I Pitanje za kraj vezano za Nginx .. Ja sam bio ubedjen da je ovo neka vrsta servera kao sto je to apache. Ali vidim po netu da neko stavlja ovo zajedno. Kako je to moguce? Dali ovo ubrzava server ili koji je primarni razlog koriscenja Nginx-a?
Da, zajedno. Ali ne jedan pored drugog. U toj kombinaciji je Nginx reversni proksi server za Apache.
Citat:e sad.. dok sam sve ovo cackao nasao sam i ovo "public_html directories (when enabled)" procitao sam po nesto na ovom linku http://httpd.apache.org/docs/2.4/mod/mod_userdir.html ali nisam bas najbolje skapirao.. jer to znaci da ako hocu da postavim nekoliko usera na serveru i da svaki ima svoj folder i pristup svojoj webstranici preko neta.. to znaci da moram da osbosobim tu opciju?
Jok. To je mogućnost da svaki korisnik na sistemu ima svoj sajt u obliku http://server/~korisnik. Fajlovi korisničkog sajta, u ovoj varijanti, se podrazumevano nalaze u /home/korisnik/public_html.
Citat:Nakon ovog mi ostaje podesavanje da se server i folderi i domeni vide sa neta.. e sad citajuci tutorijale video sam da se koristi noip ..
noip i slični servisi se, kao što je Vasa već napisao, koriste samo ako imaš dinamičku ip adresu.
Citat:I da ovde treba da otvorim neki od portova, ali sta ako na primer otvorim port 80 koliko je to opasno za windows masine nakacene na ruter?
Port 80 rutera se preusmerava na port 80 Linuks mašine. Tako da Windows mašine nemaju veze s time.
Citat:u conf fodleru jednog od naloga sam napravio sledeci fajl mojsajt.com sa sadrzajem, ali na primer "ServerSignature Off" uopste ne fercera Smile odnosno mislim da nista od ovih komandi ne fercera Smile verovatno sam nesto zeznuo od sledecih komandi
Ta opcija bi trebalo da ide u httpd.conf. Ali čak i da može u podešavanjima virtualnog sajta, bilo bi logično da bude unutar bloka sa podešavanjima.
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2015 13:23
|
offline
- Pridružio: 09 Okt 2010
- Poruke: 59
|
Napisano: 03 Jun 2015 13:17
pozdrav @bocke.. hvala puno.. sorry na mojim opsirnim pitanjima.. uglavnom uspeo sam sve da podesim i server je proradio.. momentalno sam linkovao domene ka mojoj public IP adresi koja nije staticna.. i menja se.. ali ne cesto.. stoji tako po 6 meseci.. ali mislim da cu ipak uzeti noip i koristiti njega.. posto ruter ima tu opciju u sebi da je direktno povezan sa ovim servisom..
"ServerSignature Off" cu da stavim onda u blok pre zatvaranja </VirtualHost> .. ovo sam video na nekom tutorijalu pa sam tako i ja stavio...
sto se tice "public_html" mozda bolje onda da podesim server tako.. jer ako je to vec predvidjeno da se tako koristi vec u samom linuxu i ako ta opcija postoji.. ne vidim razlog uopste zasto da ja forsiram korisnike u /var/www i da za svaki podesavam chown i permissions. Tako da cu malo bolje prouciti ovu opciju..
inace @bocke hvala na pohvali da mi ide dobro to dize samopouzdanje i dobja se volje sa jos vecim radom i ucenjem
Dopuna: 03 Jun 2015 13:23
e da zaboravio sam samo da pitam.. pogledacu ja malo vise oko public_html ali samo jedno pitanje .. da li moram onda i da menjam default apache DocumentRoot sa var/www/html na /home .. ili to samo se radi za usere da bude DocumentRoot /home/username .. a apache DocumentRoot ostaje na var/www/html
|
|
|
|
Poslao: 03 Jun 2015 14:47
|
offline
- bocke
- Moderator foruma
- Glavni moderator Linux foruma
- Pridružio: 16 Dec 2005
- Poruke: 12524
- Gde živiš: Južni pol
|
dados82 ::"ServerSignature Off" cu da stavim onda u blok pre zatvaranja </VirtualHost> .. ovo sam video na nekom tutorijalu pa sam tako i ja stavio...
Ne mogu da te posavetuje konkretno oko toga. Baci pogled na Apache manual.
Citat:sto se tice "public_html" mozda bolje onda da podesim server tako.. jer ako je to vec predvidjeno da se tako koristi vec u samom linuxu i ako ta opcija postoji.. ne vidim razlog uopste zasto da ja forsiram korisnike u /var/www i da za svaki podesavam chown i permissions. Tako da cu malo bolje prouciti ovu opciju..
U stvari nije bolje. To je opcija za višekorisničke sisteme i time se pruža mogućnost da pojedinačni korisnici imaju svoj sajt. Za mašine koji su dedicated hosting serveri je opcija sa /var/www mnogo bolja. A smatra se i sigurnijom.
Citat:e da zaboravio sam samo da pitam.. pogledacu ja malo vise oko public_html ali samo jedno pitanje .. da li moram onda i da menjam default apache DocumentRoot sa var/www/html na /home .. ili to samo se radi za usere da bude DocumentRoot /home/username .. a apache DocumentRoot ostaje na var/www/html
To se obavlja prilično automatski. A server root ostaje isti. Tj. kad ne upišeš "/~korisnik" na adresu dobijaš standardni Apache root. Korisnički dirovi se samo "zakaleme" u "~korisnik" poddirektorijumima URL adrese. Ne znam koliki je napor i šta je potrebno da se ovakvim sajtovima dodaju domeni. Nisu namenjeni za to. Iako je verovatno moguće i tako uraditi.
|
|
|
|
|