|
|
|
|
Poslao: 25 Jan 2011 03:30
|
offline
- nulti.korisnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Feb 2005
- Poruke: 4505
- Gde živiš: planeta Zemlja
|
@Srki_82
Odgovoriću na tvoje prvo pitanje:
Da bi podesio sistem, tipa arch ili gentoo, treba ti mnogo vremena. Da li on bio binarni blob kao ubuntu ili neki štrumf od sistema tipa slax, nebitno je. Ako dižeš iz sorsa, jedina predost može biti bezbednost i ništa više budući da sam daješ parametre za kompajliraje programa i sam možeš da gasiš opcije u programu (koje ponekada mogu biti rizične po računar). rank pominje nove računare i samim tim se i slažem sa njim da svi žele noviji i brži sistem. Da bi ti zaista osetio ubrzanje između 64bit i 32bit sistema, onda ti treba poseban set programa poput ffmpeg-a i mplayera koji će po ceo dan da izrađuju video klipove ili Pro/Engineer sa modeliranim sklopom od 1500 delova. Takve stvari će da izmuče tvoj sistem do koske i tu svako ubrzanje ima smisla. AKo ti koristiš komp da gledaš filmove, puštaš muziku, malo kompajliraš i sl. moj savet ti je da batališ dizanje sistema iz sorsa (ako si baš mazohista i želiš da vidiš kako je to "zabavno", probaj OpenBSD ). Ja, recimo, smatram da je ubuntu jedan ogroman binarni blob i da razvojni tim konstantno pokušava da izmisli toplu vodu (blueman, unity i sl.) ali izgleda da im ide budući da nude sistem koji ima podršku za mnoge uređaje (podrška = 2 klika mišem i imaš drajver), relativno brz i jednostavan sistem, veliku bazu korisnika čime omogućavaju da se bagovi ispravljaju za nijansu (ili 15) bagovi utvrđuju i ispravljaju... napravili su sistem koji totalno služi korisniku i samo postavlja pitanja kako želiš "da ti svira".
Stallman ne gleda filmove na svom kompu i sluša 3 open source pesme (!?) zato što tvrdoglavo odbija da koristi neslobodne dodatke za Totem. Poštujem donekle slobodu i svu priču oko nje ali se postavlja pitanje da li ima smisla da sebe ograničavaš nekim konfiguracijama i sl. kao što Ričard ograničava sebe sa neslobodnim kodecima. Nemoj pogrešno da me razumeš ali ako je računar napravljen da nama služi, zašto bi mi trošili svoje vreme da njega služimo? Ja, recimo, i dalje uporno idem glavom kroz zid kada su neke stvari u pitanju (bluetooth protokolu, tebe gledam!) ali to je pitanje kompromisa. Rekao sam sebi da neću da se zavitlavam sa kompajliranjem sorsa i da neću da trošim svoj procesor na kompajliranje nekog tamo ofisa koji pokrećem 1x mesečno (i to greškom). Bolje da potrošim procesor na simultano irc ćaskanje, dizanje na ftp server i prevođenja ogg pesama u mp3 nego da se silujem sa kompajliranjem totema. Da znam, ja sam totalni hejter kada su te stvari u pitanju i zato i koristim Debian koji ima milion paketa i fenomenalni menadžer paketa koji ne greši + debian ima sigurnosni tim (nešto što arch, recimo, nema) što je neprocenjivo kada se desi neki sigurnosni propust koji treba brzo sanirati. Pročitao sam 1 dokument od 200 strana i obneviodeo sam od svega ali sam naučio da ga sređujem na brzaka i to taman toliko da me ne nervira . Neko voli da diže sors, neko voli da gura VBox po ceo dan, neko modelira u Pro/Enginerru dok treći prave torrent server i guraju rtorrent sa silnim proverama... Kontaš već
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Jan 2011 12:37
|
offline
- bocke
- Moderator foruma
- Glavni moderator Linux foruma
- Pridružio: 16 Dec 2005
- Poruke: 12524
- Gde živiš: Južni pol
|
Znate šta. Reći ću vam nešto iz iskustva: mišljenja su kao zadnjice - svako ima jednu. Po meni je najbolje da u praksi vidiš šta ti odgovara ili ne. Možda će nekome nešto biti malo poboljšanje, ali već nekome drugome će to biti upravo ono što je tražio. Znači probaš, vidiš, pa tek onda komentarišeš.
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Jan 2011 21:25
|
offline
- drummer
- Moderator foruma
- Pridružio: 05 Okt 2005
- Poruke: 3005
- Gde živiš: Valjevo
|
Veoma zanimljiva tema. Nadam se da nije kasno da se i ja ukljucim . Brzina samog instaliranog sistema (bez obzira koja distribucija je u pitanju) jeste samo jedna od karakteristika svakog sistema, ali to koliko je ona bitna, to je relativan pojam i direktno zavisi od posmatraca/korisnika. Tu su jos i responzivnost samog kernela, dopadljivost izgleda, kolicina dodatnog softvera koji ide uz osnovnu instalaciju, sigurnost...Moze se reci da ove nabrojane karakteristike cine osnovne razlike izmedju Linux distribucija. Ali, po mom misljenju najbitnija karakteristika Linux sistema (desktop ili server varijante) jeste stabilnost. Evo, licni primer...trenutno sam prinudjen da koristim laptop koji je po karakteristikama losiji od prosecnog telefona koji se danas koristi, ima 128mb sistemske memorije, ATI grafiku sa 8mb video memorije. Na njemu se vrti SliTaz linux koji sa pokrenutom Operom 11 zauzima nesto vise od 95mb. Brzina i opsti utisak u radu su prilicno zadovoljavajuci, ali daleko od normi koje su danas postavljene. Nema modernih desktop efekata, kompajliranje ume da potraje, ali za poslednjih nekoliko meseci koliko je sistem instaliran nije se desio ni jedan pad, zakucavanje iz cista mira, iznenadni restart. Sistem je stabilan kao prvog dana kada je instaliran iako je u medjuvremenu instalirano i deinstalirano dosta aplikacija (sta cu kad moram da istestiram sta mu najbolje "lezi"). Ono sto me je prvog dana kada sam dosao u kontakt sa Linux-om odusevilo i ono sto me je nateralo da ucim i razmisljam na malo drugaciji nacin jeste upravo ta stabilnost ...karakteristika koja krasi sve finalne verzije distribucija koje sam ikada probao. Licno nisam veliki ljubitelj GUI alata, vise sam za konzolni pristup u resavanju problema, ali moram priznati da su modernije distribucije dosta napredovale na tom planu. Vec ste pomenuli Ubuntu i stepen razvoja koji je dostigao. Sve je korisnicki orijentisano, GUI u prvom planu, ali tu je i dalje konzola ako zatreba. Za nekoga sve, za svakog po nesto. Ne vidim zasto bezati od lakseg resenja ako se na taj nacin i problem brze resava? Odredjeni procenat korisnika koji su zeljni znanja vremenom predje na neku tezu distribuciju (relativan pojam) gde su mogucnosti manipulacije onim sto zelimo i onim sto nam je potrebno na sistemu malo vece...mozemo podesiti sistem onako kako mi zelimo. Ali, priznacete da na taj nacin direktno uticemo i na stabilnost sistema. Ukoliko nesto zabrljamo i ne uradimo na pravi nacin, mogucnost nestabilnog rada je veca. Naravno, vremenom se sve to dotera na najvisi nivo koji je u tom trenutku srazmeran stepenu naseg znanja. Ipak, realno gledano procenat ubrzanja samog sistema koji smo dobili celom operacijom nije toliko vidljiv da bi obican korisnika Linux-a (koga zanima samo slusanje muzike, gledanje filmova, internet ili office) pozeleo da nauci vise i da sistem sredi od nule.
|
|
|
|