offline
- bocke
- Moderator foruma
- Glavni moderator Linux foruma
- Pridružio: 16 Dec 2005
- Poruke: 12533
- Gde živiš: Južni pol
|
- 23Ovo se svidja korisnicima: SlobaBgd, ThePhilosopher, E.L.I.T.E., srecko81, rapha, Rogi, daxytt, drummer, Jimmy4, Ričard, jogurtmen, TwinHeadedEagle, djolew, Srki94, mcrule, magna86, Aco, _ivKe, mpman, klodovik, Springfield, dejnik978, gsb
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Ljudi sa ne preterano velikim Linuks iskustvom ponekad imaju problema sa terminalom. Ne shvataju gde se nalaze i šta da ukucaju. To je vrlo jednostavno. Zaista, čak toliko jednostavno da vam to niko neće objasniti očekivajući da sami shvatite. Ali možda nije loša ideja napisati par reči koja će vam pomoći da lakše počnete.
1. Prvi pogled
Ovde vidimo dva prozora. Jedan je menadžer datoteka (engleski: file manager) - program za upravljanje datotekama (eng: files). Kod nas je raširen naziv "fajl" od engleskog "file", iako ćete u akademskim i stručnim krugovima videti termin "datoteka". Ova dva pojma su sinonimi.
Desni prozor je terminal. I za razliku od menadžer datoteka, ne govori nam gde se nalazimo ili koji je sadržaj trenutnog direktorijuma (engleski: directory ili nekad i folder).
2. Ispis sadržaja
Dok menadžer datoteka sadržaj prikazuje automatski i odmah po otvaranju, kod terminala to nije slučaj. Moramo ukucati komandu za listanje sadržaja:
ls<ENTER>
<ENTER> ne kucate, već pritisnite dugme na tasturi koje izgleda ovako (za razliku od slike, često ne piše Enter, ali je označeno strelicom u obliku obrnutog slova "L"):
Pritiskom ovog tastera "potvrđujete" sve komande i on se obično ne piše (podrazumeva se). Tako ga ni ja neću pisati u ostatku teksta. Ali čisto da napomenem onima kojima to nije jasno: posle svake komande ide "enter".
Sada dobijamo ispis sadržaja trenutnog direktorijuma:
Primećujete iste stavke? Jedino su ovde datoteke označene nazivom, ali ne i sličicom (ikonom).
3. Upoređivanje detaljnih lista
Ako još uvek nije jasno da se stavke iz liste nalaze i u terminalu i menadžeru datoteka, to postaje jasnije kad podesimo menadžer datoteka da prikazuje detaljnu listu sa osobinama svih datoteka (ovo je moguće podesiti u meniju "Pregled" - engleski "View"), a komandu "ls" pokrenemo sa opcijom "-l". Opcije menjaju način prikaza (ili funkcionisanja) komandi. Tako kad je u pitanju komanda "ls" to izgleda ovako:
ls -l
Sada kada uporedimo prikaze možemo videti da se i njihove osobine preklapaju (mada je format prikaza malo drugačiji):
4. Možda ako to pogledate ovako
Ali, da bi definitivno videli da se radi o isti stavkama, možemo smanjiti prozor menadžera datoteka na jednu kolonu, a komandu "ls" pokrenuti sa opcijom "-1" ("1" je broj jedan, ne malo slovo "L"):
ls -1
Šta dalje
Dokumentaciju većina komandi je moguće dobiti pomoću komandi info i man. Nažalost, dokumentacija u najvećem broju slučajeva nije prevedena na srpski. Ali za one koji znaju engleski, komandom:
man ls
dobiće uputstvo za korišćenje "ls".
A komandom:
info coreutils
dobiće spisak osnovnih komandi i uputstva za njihovo korišćenje. Tema iz ovog foruma Kratak sažetak osnovnih LInuks komandi sadrži kratak indeks većine sa linkovima ka uputstvima na engleskom (web verzije ispisa koje dobijate korišćenjem komande "man").
Neke osnovne komande:
ls - izlistaj direktorijum
cd - pređi u kućni (/home/korisnik) direktorijum
cd ime_direktorijuma - pređi u direktorijum "ime_direktorijuma" (napr: "cd Documents" ili "cd /home/korisnik")
cd .. - pređi u direktorijum iznad (na primer u /home/korisnik/Documents, "cd .." vas vraća u /home/korisnik)
mv - pomeri datoteku (na primer "mv datoteka /tmp")
mv - promeni ime datoteke (da to je ista komanda kao iznad, na primer: "mv bocke bocko")
rm - obriši datoteku (na primer "rm bocko")
mkdir - napravi direktorijum (na primer "mkdir /tmp/mojdir")
rmdir - obriši direktorijum (koji mora biti prazan, na primer "rmdir /tmp/mojdir")
Kratak vodič kroz osnovne komande sa primerima ćete naći i u sledećoj temi: Brzi vodič kroz Linuks školjku. Preporučujem oprez kod korišćenja komandi za brisanje, pogotovo kod onih bez puno iskustva. Za isprobavanje koristite običan korisnički nalog (a ne "root", tj. ne koristite "su" ili "sudo" za izvršavanje nijedne komande iz uputstava - bar u prvom periodu dok se ne uhodate).
Eto toliko od mene. Ne znam da li sam bio jasniji. Ali rekoh da pokušam još jednom da približim materiju početnicima.
Uzgred, ako nešto nije jasno vezano za osnovno korišćenje terminala, možete pitati u ovoj temi pa da pokušamo da razjasnimo. Inače, ovo je tema za apsolutne početnike i nije namenjena starim vukovima i onim vučićima koji su već imali priliku da se susretnu sa terminalom.
Dopuna: 05 Jun 2014 12:39
Samo mala dopuna koja mi je naknadno pala na pamet: u temi kolege Philosophera: "Za korisnike Windows-a: Laka migracija na Linuks i prilagođavanje Linuksu" , odeljak pod rednim broj 6: "Struktura direktorijuma i specifičnosti datotečnog sistema" predstavlja korisno i preporučeno dodatno štivo. Pogotovo ako se pitate gde je nestao "C:" disk ili vam nije jasno gde se šta nalazi.
Dopuna: 15 Maj 2015 3:40
Naziv: A Quick Cheat Sheet to the Unix/Mac Terminal
Autor: Laurence Bradford
Izvor: http://learntocodewith.me/command-line/unix-command-cheat-sheet/
|