OK, znam da postoji gomila sajtova sa uputstvom i da je tema verovatno već načeta na većini foruma ali, nekako i dalje ne mogu da rešim konkretan problem. A problem je sledeći (opet, verovatno klasičan):
Želim da instaliram Ubuntu, a da mi ostane XP i svi postojeći podaci i da kasnije mogu da ih koristim i iz Ubuntu-a. Imam trenutno 4 particije, od kojih koristim samo prvu (za Windows i neke programe) i četvrtu (za sve ostalo). Ostale dve su odvojene pri prvim planovima za ubacivanje Linuxa i strpljivo čekaju da ih zauzme (već 2 meseca x)).
A pripljemene su ovako: Druga ima 15 gb; treća 3,5 gb - za swap. To za swap je (znam, znam) preterano (naročito uz 2GB RAM-a), ali mi se u trenutku parcelisanja nije štedelo (i dalje nisam na gubitku, preostaje 100 gb postora za zezanje).
E sad, kod svih uputstava koje nalazim, to parcelisanje se vrši pri samoj instalaciji (iako se uglavnom navodi da je moguće da već postoje particije). Pa mi nije sasvim jasno kako će to tačno ići u mom slučaju, hoće li Ubuntu "naći sebi mesto" ili ću morati da odglumim ponovno pravljenje particija? Sorry ako je glupavo pitanje, ali volim unapred da znam šta me očekuje
Da, još jedan deo problema je čuveni spor: FAT32 vs. NTFS. Na prvoj particiji, gde se već udobno smestio XP je (iz sada već zaboravljenih razloga, verovatno nečiji savet) FAT32. Ostale su NTFS. Hoće li tu biti nekih problema? Vidim da se za Ubuntu preporučuje EXT3, pa ću taj deo prevesti, ali šta je sa ovim četvrtim delom, gde su mi gotovo svi podaci? Hoće li to moći da se obrađuje iz Linuxa? Jer, ako ne grešim u razumevanju - Linux može da pristupi tim podacima ali, ima neki problem sa učitavanjem...? Ne želim da otvaram podtemu o tome koji je tip bolji, obično se tu vode žešće rasprave (mada NTFS uglavnom vodi), mene samo zanima hoću li sa ovakvom postavom imati pristup postojećim dokumentima i kontrolu nad istim. Ovde sam stvarno laik, nadam se da ne iritiram experte
Sad se malo kajem zbog parcelisanja unapred jer, ako već planiram da ubuduće radim sve preko Linuxa (uključujući nove instalacije, igranje sa bazama, vežbice iz programiranja i sl.) možda je trebalo da umesto tog debelog swapa proširim prostor za sam sistem. A opet, ni za to nemam jasnu predstavu, gde će se programi tačno smeštati - u taj odeljak, ili mogu u već postojeću svaštaru? (Ovde neku ulogu valjda ima Linuxov /home direktorijum, ali mi nije sasvim jasno gde se on nalazi, tj. čiji prostor zauzima).
Eto, to je bio moj referat, prostim jezikom. Stručniji koristim samo kad blefiram znanjem, a sad mi to ne ide u prilog:) Nadam se da ću odgovor dobiti u istom formatu:)
Pozdrav i zahvaljujem! (Makar na trudu da se pročita do kraja )
|