Riječnik najčešće korištenih pojmova i skraćenica u mobilnoj telefoniji
BLUETOOTH
Bluetooth je tehnologija bezicnog umrezavanja uredaja na malom dometu. Interesantno je da je zamisljen kao sistem ad-hoc umrezavanja, sto znaci da nije potrebno postojanje mrezne infrastrukture za spajanje dva Bluetooth uredaja, a sto je upravo omogucilo da se ovom tehnologijom povezuju sasvim razliciti uredaji (tako mobilni telefon mozete spajati sa racunarima, PDA uredajima, drugim telefonima ili Bluetooth bezicnim slusalicama).
DUAL/TRI/QUAD BAND
S obzirom na to da GSM mreze rade na razlicitim frekvencijama u razlicitim drzavama, proizvodaci su morali da proizvedu mobilne telefone koji ce ih podrzavati. Za razlicite potrebe proizvedeni su Dual Band, Tri Band i Quad Band telefoni. Ovi prvi ce raditi na GSM mrezama od 900 i 1800MHz, dakle u Evropi, Aziji, Australiji i na Bliskom istoku. Tri Band ukljucuje i podrsku za americki kontinent, a Quad Band i za nove americke mreze koje rade na 950MHz (svi Motorolini modeli nove generacije imaju Quad Band podrsku).
EMS
Enhanced Messaging System je tehnologija slanja kratkih tekstualnih poruka koje se mogu obogatiti jednostavnim i malim grafikama (slicicama) i jednostavnim zvukovima. Podrzavaju ga gotovo svi mobilni telefoni.
MMS
Multimedija Messaging System, kao sto ime kaze, omogucava primanje i slanje multimedijalnih poruka, tj. poruka uz koje se mogu zakaciti slika i zvuk (zvucni zapis). Ovu opciju podrzavaju gotovo svi moderniji telefoni, narocito oni koji posjeduju integriranu digitalnu kameru (tako sliku koju snimite odmah mozete poslati prijatelju...)
GPRS
General Packet Radio Service je radio primopredajnik u mobilnom telefonu koji omogucava znatno vece brzine prijenosa (i to paketnog) od standardnog CSD nacina prijenosa podataka. Maksimalna brzina prijenosa iznosi 115kb/s (u ovisnosti od toga koliko se kanala koristi razlikuju se i klase GPRS telefona, pa i brzine prijenosa na njima), dok teorijski brzina moze ici i do 160kb/s. Testiranja na nasim mobilnim mrezama su pokazala da je brzina prijeniosa u realnim uvijetima nesto manja recimo oko 33,6kb/s. GPRS podrzavaju gotovo svi telefoni koji se danas mogu kupiti.
EDGE
EDGE je nadogradnja GPRS tehnologije, pa tako maksimalna brzina prijenosa podataka iznosi 384kb/s, dok teorijski moze ici i do 473kb/s. Zato mnogi ovu tehnologiju smatraju 3G mrezom, medutim iako ispunjava brzinske uvijete, EDGE se nemoze nazvati 3G mrezom jer ne podrzava video (i video konferencijske pozive).
HSCSD
HSCSD je skracenica od High Speed Circuit Switched Data, a u pitanju je standard prijenosa podataka preko GSM mreza. Po brzini se moze smjestiti iznad standardne CSD specifikacije (9.600bps) i u rang GPRS-a, jer koristi do cetiri kanala brzine od 9.600 - 14.400bps, sto daje totalnu propusnu moc od 38.400 - 57.600 bps. U praksi se koristi uglavnom u Americi.
JAVA
JAVA je objektno orijentisani jezik koji je razvila firma Sun Microsystems. Mnogi programeri okarakterizirat ce ga kao mladu sestru jezika C++. Dizajniran je s ciljem da se uz pojednostavljeno objektno orijentisano programiranje postigne kompatibilnost medu razlicitim racunarskim platformama. JAVA programi se ne izvrsavaju direktno, nego se prevode u medukod, da bi se pri samom izvrsavanju medukod interpretirao od strane Java Virtual Machine prilagodene odredenoj platformi. Tako je dovoljno imati Virtual Machine na mobilnom telefonu (upravo se na to misli kada se kaze da telefon podrzava Javu), te taj telefon moze izvrsavati ogroman broj programa i igrica pisanih za ovaj jezik.
WAP
WAP je skracenica od Wireless Application Protocol, a kao sto mu samo ime kaze, predstavlcja protokol po kojem se prave internet stranice za mobilne uredaje, to jest mobilne telefone. Dakle, telefon koji podrzava WAP (gotovo svaki telefon) posjeduje citac takvih WAP stranica, te im moze pristupati. Najrasirenije verzije WAP microbrowsera jesu 1.2.1 i 2.0 (obje srecemo na danasnjim telefonima), a kao "nosilac podataka" se najcesce koristi GPRS.
|