Sve znamo da je dobar san jako važan, a kad ogovorimo o spavanju ništa nije toliko važno kao dobar madrac. A jednom kad imate kvalitetan madrac treba ga znati čuvati i čistiti kako bi trajao što dulje. Što ako vam se madrac uprlja? Kako ga najbolje očistiti i kako spriječiti da grinje i ostali alergeni ometaju vaš prijeko potreban san? Upravo je to tema kojom se bavimo ovog puta.
Svakih 3-6 mjeseci okrenite madrac
Kako biste se pobrinuli da se madrac ravnomjerno troši redovito ga okrećite ( i gornju i donju stranu, i zaglavlje i podnožje). osigurati ravnomjerno trošenje, flip madrac, tako da vrh je sada na dnu, i okrenite ga tako da u podnožju madrac je sada na čelu. Ovisno o veličini vašeg madraca, to se lako može dvije osobe za posao.
Zaštitite madrac navlakom
Kako biste produljili vrijeme između čišćenja i sebi olakšali posao čišćenja te održali higijenu i produljili životni vijek vašeg madraca razmislite o nabavi navlake za madrac. Zaštitna navlaka štiti vaš madrac od prašine koja se nakuplja tijekom vremena. Tako vaš madrac ostaje čist i higijenski. Uz to možete nabaviti i posebne navlake koje garantiraju učinkovitu zaštitu za svaki tip alergije. Vlakna su impregnirana sa takvim materijalom, koji aktivno sprečava širenje prašine, grinja, bakterija i razvoj plijesni.
Usisajte madrac
Kako biste se riješili ili barem uvelike smanjili prisutnost grinja i prašine redovito detaljno usisavajte madrac (cijeli madrac). Činite to svakih nekoliko tjedana, ili primjerice svaki drugi puta kada mijenjate plahte (a posteljinu mijenjajte svaki tjedan ili najviše svaka dva tjedna). Ako netko u vašoj kući ima alergiju na prašinu ili grinje madrac usisavajte i češće – a kako biste ga osvježili (i riješili se mogućih loših mirisa – primjerice dima cigarete) madrac posipajte sodom bikarbonom, ostavite je na madracu 30 minuta i zatim detaljno usisajte.
Čišćenje
Prije nego krenemo na detaljnije objašnjavanje čišćenja pojedinih vrsta mrlja objasnimo osnove – ako se madrac uprlja – vodu i deterdžent koristite veoma štedljivo. Madrac nikada ne smijete natopiti jer je moguće da ostane vlažan iznutra i da vam se stvori plijesan. Ako morate čistite ga samo pjenom ili s malo vode i blagog sapuna (ili deterdženta za tu svrhu). I pobrinite se da je madrac potpuno suh prije nego stavite posteljinu – operite madrac ujutro, pa ga ostavite da se na suncu osuši – ili upotrijebite fen.
Mrlje od krvi
Prije nego pokušate išta drugo prvo mrlju istrljate s krpicom umočenom u hladnu vodu. Mrlju možete protrljati i sodom bikarbonom pomiješanom s vodom. Ako niti to ne pomogne, onda je natapkajte s malo hidrogen peroksida -i dok se pojave mjehurići – obrišite mrlju suhom, dobro upijajućom krpicom.
Mrlje od urina
Krpama upijte koliko je god moguće tekućine. Mrlju je najbolje istrljati s razblaženim octom, pa zatim s pjenom (vodom i blagim deterdžentom) – no pripazite da previše ne namočite madrac. Jednom kad se madrac osuši posipajte mjesto gdje je bila mrlja sodom bikarbonom, ostavite tako nekoliko sati i zatim temeljito usisajte.
Mrlje od sokova
Iako je ovakve mrlje u pravilu gotovo nemoguće u potpunosti ukloniti – možete smanjiti štetu pomoću razblaženog octa ili alkohola (70 – 90 postotni) – navlažite krpicu octom ili alkoholom i istrljajte.
Ako se madrac natopi tekućinom
Ako se na madrac izlije veća količina tekućine prvo je pokušajte što je više moguće upiti ručnicima i dobro upijajućim krpama. Upiti tekućinu može vam pomoći i pijesak za mačke. Na kraju ostavite madrac da se suši na suncu – dan ili dva, ovisno o potrebi.
Kada biste trebali zamijeniti madrac?
Kada zamijeniti madrac ne ovisi toliko o nekom određenom vremenskom roku – već više o tome koliko vam on udobnosti pruža za spavanje. Inače, većina proizvođača madraca preporuča da se on mijenja svakih 8 -10 godina. No uz pravilno održavanje, i naravno početnu kvalitetu, on može potrajati i puno dulje. Ipak, kada promijeniti madrac?
* Kada vam je neudobno kad se legnete i kada se budite umorni i u bolovima.
* Kada vidite jasne znakove da je madrac oštećen ili vidljivo udubljen ili ispupčen.
* Kada ste pokušali okrenuti madrac, ali on zaista više nije udoban.
* Kada patite od alergija na grinje i prašinu, a madrac niste zamijenili dulje vrijeme.
* Ako ste stariji od 40 i imate madrac nekih 10 ili 15 godina. S vremenom naše tijelo postaje osjetljivije na pritisak. Točke pritiska tijela i madraca mogu dovesti do buđenja u noći i lošeg spavanja, što nikako nije dobro za zdravlje.
* Ako ste značajno dobili ili izgubili na težini – u tom slučaju moguće je da vam vaš dosadašnji madrac ne pruža potporu koja je vama potrebna.
* Ako je odgovor na ova pitanja potvrdan: Spavate li sada puno lošije nego prije godinu dana? Bi li novi madrac poboljšao vaš san?
Izvor:
http://www.tacno.net/LifestyleNovost.aspx?id=3508
|