@Bojan
Mala korekcija, 7/8 je naziv vremenskog intervala ritma, a ne samog ritma. Inace 7/8 je decija igracka u odnosu na neke druge intervale (pr. 23/16, 19/32 itd.)
Dopuna: 02 Jun 2005 16:59
CINELE
UVOD
Cinele su instrumenti koji imaju veoma dugu istoriju. Proizvodnja cinela je pocela jos pre 2000 godina. Kineski i turski narodi su najstariji proizvodjaci ovog instrumenta, a takodje su veoma cenjeni u danasnjoj proizvodnji. Same cinele su veoma specifican instrument i upotrebljavaju se u mnogim muzickim situacijama, same ili u kombinaciji sa drugim udarackim instrumentima. Ovde cu vam opisati cinele koje se koriste u kombinaciji sa kompletom bubnjeva. Mnogim bubnjarima (kao i meni licno) su cinele omiljena tema za diskusiju. U samoj proizvodnji cinela ima mnogo tajni, posebno u njihovim legurama (sastavima samih materijala) od kojih se prave. Naime, mnogi proizvodjaci cinela kriju svoje formule legura u najvecoj tajnosti jer je sama legura najbitnija za njihov zvuk. Takodje da napomenem, da i samo oblikovanje osnovnog materijala je veoma bitan proces u samoj proizvodnji i ono dosta utice na zvuk cinela tj. finalni proizvod. Dosta faktora utice u proizvodnji cinela, krenuvsi od dobijanja legure, zatim njenog livenja, kovanja (oblikovanje), brusenja, poliranja itd. Sa razvijanjem ljudske civilizacije, razvijala se tehnika pravljenja cinela ali i dan danas mnogi proizvodjaci koriste tradicionalne tehnike za njihovo pravljenje, sto podrazumeva kompletnu rucnu izradu, kao sto su se izradjivale pre vise stotina godina. Dosta proizvodjaca koristi i kompletno automatizovanu proizvodnju na veoma preciznim masinama koje upravlju kompjuteri. Takodje se i kombinuju ova dva nacina izrade cinela.
LEGURE CINELA (materijali)
Dosta vrsta raznih legura (materijala) se upotrebljava u proizvodnju cinela. Ovde cu vam navesti najzastupljenije legure. Ne zaboravite da ima jos legura koje, kao sto sam vec napomenuo, proizvodjaci drze u najvecoj tajnosti.
Dakle, da krenemo
CuSn20 - 80% bakra, 20% kalaja ili B20
Standardna legura od koje dobijamo najkvalitetnije cinele. Ova legura se uglavnom obradjuje rucno, tj. do finalnog proizvoda, cinele se stize iskljucivo rucnim radom. Retki su proizvodjaci koji cinele od ove legure izradjuju na automatskim masinama. Cinele izradjene od B20 legure daju zvuk nesto nizih frekvencija od ostalih koje cu pomenuti kasnije. Veoma dobro zvuce u svim muzickim situacijama, kako u akusticnim uslovima, tako i u pojacalima opterecenoj muzici. Izuzetno se dobro uklapaju u sve muzicke stilove.
CuSn12 - 88% bakra, 12% kalaja ili B12
Takodje izuzetna standardna legura. Od nje dobijamo nesto manje kvalitetnije cinele u odnosu na B20 leguru. Izradjuje se rucno i automatski. Kao sto i u samoj njenoj formuli vidimo da je karakterise nesto visi procenat bakra u odnosu na predhodnu B20 leguru. Isto se dobro odrazava u svim muzickim situacijama i u svim muzickim stilovima. Zvuk koji daje cinela proizvedena od B12 legure slicna je kao i B20, samo sto daje nesto visi zvuk, tj. daje zvuk nesto visljih frekvencija od predhodne pomenute legure.
CuSn8 - 92% bakra, 8% kalaja ili B8
Je legura koja je najrasprostranjenija medju proizvodjacima cinela. Najvisi procenat bakra sadrzi upravo ova B8 legura. Takodje se cinele od B8 legure se izradjuju rucno i automatizovano. Profesionalne i poluprofesionalne cinele mozemo dobiti od B8 legure. Cinelu od B8 legure karakterise veoma visok zvuk i kao takva je veoma dobra u glasnim muzickim situacijama. Njene visoke frekvencije se veoma dobro "probijaju" kroz glasnu muziku i slusaocu pruzaju lep i cist ton.
CuZnMgAl - 69% bakra, 15% cinka, 15% magnezijuma, 1% aluminijuma ili FX9
Po mom misljenju, jedna od najkompleksnije legure je upravo ova FX9. Cak cetiri komponente su nam potrebne da bi dobili ovu leguru. FX9 legura ima najmladju istoriju, a uglavnom je proizvedena da bi se dobile cinele koje koristimo za odredjene muzicke stilove. Karakterise je veoma specifican zvuk i boja cinele dobijene od FX9 legure.
CuNi12 - 88% bakra, 12% nikla ili NS12
Od ove legure dobijamo cinele losijeg kvaliteta i zvuka. Iskljucivo automatska izrada smanjuje troskove izrade i samim tim i cenu finalnog proizvoda tj. cinele. Namena cinela od NS12 legure je iskljucivo za pocetnike i amatere. Zbog odredjenog procenta nikla koji legura NS12 sadrzi u sebi cinele proizvedene od nje su karakteristicne boje i naravno zvuka.
CuZn63 - 63% bakra, 37% cinka ili MS63
Legura od koje dobijamo cinele najlosijeg kvaliteta i zvuka. Namena cinela proizvedenih od ove MS63 legure je uglavnom namenjena pocetnicima i amaterima. Sama legura se iskljucivo automatizovano obradjuje zbog sto nizih troskova izrade. Samim tim mozemo zakljuciti o cemu je rec. Zvuk koji proizvodi cinela napravljena od ove legure nije zadovoljavajuci za profesionalnu upotrebu. Takodje vidimo da MS63 legura u sebi ima najnizi procenat bakra.
Ovo su osnovne legure ali postoje i one koje, kao sto sam pomenuo, proizvodjaci drze u tajnosti. Kao sto vidimo, sve cinele imaju bakar kao osnovnu komponentu. U tekstu o legurama sam pomenuo i zvuk koji dobijamo od njh ali takodje da jos jedanput napomenem da na zvuk finalnog proizvoda (cinele) ne utice samo legura od koje je proizvedena sama cinela. Tu sam naveo osnovne zvucne karakteristike legura. Sledeci korak u proizvodnji je oblikovanje (kovanje) same osnovne legure sto ima izuzetno veliki uticaj na zvuk.
Autor Aritonovic Marko Mare
|