offline
- Melody
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jul 2010
- Poruke: 2484
- Gde živiš: u prostoru između dva tona u dobrom riff-u
|
- 17Ovo se svidja korisnicima: saten, Ričard, mcrule, daniel83, nmcyber, zeka peka, maxo95, aleksandar996, DreamingStar, snoop, zoranzota, ThePhilosopher, Natasha949, Ghost of Sparta, Kule, Gi-Gi, mpman
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Napisano: 16 Jul 2010 16:28
Ovaj žanr muzike je rasprostranjen, ali poprilično potcenjen. Fanovi ove muzike se smatraju narkomanima, mentalno nesposobnim ljudima i ostalim uvredljivim nazivima. Ovo da napomenem, nema svrhu da vređa ljude koji ne slušaju metal, već darazbije pogrešnu sliku koju ljudi imaju o ovoj vrsti muzike.
Iako ima mnogo slučajeva kada se čuje da su neki izvođači metal muzike umrli od predoziranja, to ne znači da metal muziika zaštitni znak narkomanije - naprotiv, narkomanija je zastupljena i u ne-metal svetu.
Nastanak metala se krije u osnovi jednog žanra roka - to je hevi metal.
Hevi metal (engl. Heavy metal) je žanr rok muzike. Odlikuje se agresivnim i žestokim ritmom i veoma pojačanim i distorziranim zvukom gitara, najčešće sa pretencioznim tekstovima i virtuoznom sviračkom tehnikom. Hevi metal je nastao pod uticajem hard roka, ali je manje komercijalan, agresivniji i često sa bržim ritmovima. U hevi metalu su mogu osetiti i uticaji bluza, progresivnog roka i mnogih drugih stilova. Hevi metal grupe su sastavljene skoro isključivo od gitarista, basista i bubnjara. Vrhunac popularnosti beleži 80-tih godina prošlog veka.
Uticaj
Istoričari rok muzike nastoje dokazati da je hevi metal od zapadne pop muzike preuzeo elemente eskapizma, odnosno bekstva od stvarnosti koji se ogleda u futurističkim i fantastičkim tekstovima pesama, dok je od afroameričkog bluza prihvatio realističnije elemente vidljive kroz insistiranje na gubitku, depresivnosti i usamljenosti.
Ako su auditivni i tematski aspekti hevi metala uglavnom pod uticajem realizma pokupljenog iz bluza, onda su imidž i vizuelne komponente pretežno pod uticajem fantastike zapadnog popa. Teme tame, zla, snage i apokalipse su, zapravo, metafore za stvarne životne probleme. Kao reakcija na „ljubav i mir“, parolu hipijevske supkulture šezdesetih godina, hevi metal je tipičan predstavnik kontrakulture gde tama potiskuje svetlost i gde je srećan završetak u popu zamenjen slikama gole realnosti koja nije uvek tako bezbrižna kao što izgleda. Iako obožavaoci tvrde da tematika mraka ipak nije dominantna u hevi metalu, mnogi kritičari optužuju ceo žanr zbog insistiranja na negativnim aspektima stvarnosti.
Što se tiče klasične muzike, najveći uticaj na hevi metal imali su barokni, romantičarski i modernistički kompozitori kao što su Bah, Paganini, Vagner i Betoven, a u manjoj meri Mocart ili Hajdn.
Obeležja
Osnovna obeležja hevi metala su dominacija gitara i izražen ritam. Međutim, u svakom od podžanrova hevi metala jedna ili više navedenih karakteristika izostaje, pa se ti podžanrovi u manjoj ili većoj meri razlikuju od originalnog hevi metala.
Instrumenti
Najčešća postava nekog hevi metal sastava sastoji se od bubnjara, basiste, ritam gitariste, solo gitariste i pevača (koji ne mora svirati neki od instrumenata). U pojedinim vrstama hevi metala koriste se i klavijature, dok ih drugi žanrovi zanemaruju, iako pojavom i razvojem novih podžanrova klavijature postaju sve popularnije. Zvuk gitare koji ima jaku distorziju, glavno je obeležje hevi metala i način da se dobije moćniji, "teški" zvuk. Nešto kasnije, hevi metalom počinju dominirati mnogo kompleksnije solo deonice i gitaristički rifovi. Hevi metal gitaristi koriste "svip-piking", "taping" i ostale usavršene tehnike brzog sviranja tako da je kod mnogih podžanrova virtuoznost potisnula jednostavnost. Takođe, kao posledica brzog tehnološkog razvoja pojavile su se mnogi novi načini generisanja veštačkog gitarskog zvuka.
Ples
U metal kulturi razvili su se i neki univerzalni pokreti tela kao što su mahanja glavom (headbanging), skakanja sa bine (stage diving), "šutka" (moshing) i sviranje nevidljive gitare. Od raznih gestova najzanimljivije je pokazivanje "đavoljih rogova" kažiprstom i malim prstom.
Vrste metala
- Hevi metal (Ajron mejden, Džudas prist, Sakson). Hevi metal u užem smislu nastao je krajem 70-tih i početkom 80-tih godina prošlog veka u Engleskoj pod nazivom "novi talas britanskog hevi metala". Karakterišu ga melodične gitarski zvuk i vrišteći vokali.
- Pauer metal (Blajnd gardijan, Hamerfol, Dragonfors) - Za nijansu brži i melodičniji od hevi metala sa malo težim zvukom ritam gitara.
- Progresivni metal (Drim tijater). Neparni ritmovi, složeni rifovi i virtuozne solo deonice.
- Treš metal (Metalika, Megadet, Slejer, Antraks, Sepultura, Sodom, Krijejtor, Pantera). Treš metal je nastao početkom 80-tih. Muzika je sirova, manje se oslanja na melodiju, a više na žestinu. Česte su socijalne i buntovničke teme.
- Spid metal (Helovin, Raning Vajld, Grejv Diger). Spid metal je brži od hevi metala, ali zadržava njegovu melodičnost.
- Blek metal (Dimu borgir, Impejld nazarin, Kredl ov Filt, Saturejšen, Burzum). Brz, težak i melodičan zvuk. Posebno je popularan u skandinavskim zemljama. Stihovi pesama ponekad imaju antihrišćanske poruke.
- Det metal (Det, Morbid ejndžel) - Ekstremno brutalan zvuk i muzička virtuoznost. Brutalni vokali, tekstovi uglavnom nerazumljivi.
- Dum metal (Amorfis, Maj dajing brajd, Anatema). Spor, dubok i težak zvuk sa melodikama.
- Gotik metal (Tijater of tradžedi, Vitin temptejšn). Nastao je simbiozom gotik kulture i metala. Spor, dubok i melodičan zvuk. Česti su visoki ženski vokali.
- Simfonijski metal (Najtviš, Hagard, Imperija, Livs Ajz) - Sličan gotik metalu, samo melodičniji i pevljiviji.
- Nu metal (Korn, Slipknot, Linkin park, Rejdž agejnst d mašin, Limp bizkit). Nastao pod uticajem hard-kora i hip-hopa na metal. Težak gitarski zvuk, isprekidani ritmovi, vokali su znatno razumljiviji.
- Post metal (Tul, Perfekt sirkl)
- Grajnd kor (Napalm det, Dajing fetus) - nastao fuzijom panka i treš-det metala. Ekstremno brz, težak i brutalan zvuk i brutalni, nerazumljivi vokali.
- Industrijal metal (Ministri, Ramštajn, KMFDM) - nastao fuzijom metala i industrijske muzike
- Metalkor (Kilsvič Ingejdž, Darkest Aur, Hetera) - nastao fuzijom hard-kor panka i ekstremnog metala.
izvor:
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A5%D0%B5%D0%B2%D.....0%B0%D0%BB
više o metalu i grupama:
http://www.metal-archives.com/index.php
Dopuna: 14 Jan 2011 0:35
p.s. Zbog zabune koja često nastaje - metal, kao i rok, ne čini prisustvo električne gitare, već tekst, koji mora da imao smisao i poruku. Svi bendovi i izvođači metal muzike, čiji se tekstovi baziraju na jednoj rečenici bez smisla, ili imaju naviku da 'obrađuju' neke pop ili elektro pesme se ne bave metalom i rokom, već ga time, kako bi neki 'pobornici' metala, vređaju, tj čine da na taj način gubi svoj smisao i svoju originalnost.
|