Prema prvoj informaciji koju smo kasno sinoć dobili iz Lisabona sa spektakularnog proglašenja sedam novih svetskih čuda, na ovoj listi nalaze se: Kineski zid (6), Kameni grad Petra u Jordanu (9), Kip Hrista Spasitelja u Rio de Žaneiru (14), ostaci grada Maču Pikču u Peruu (16), delovi građevine Čičen Ica na meksičkom poluostrvu Jukatan (17), Koloseum u Rimu (3), i veličanstveni Tadž Mahal u Indiji (10)., mauzolejem optočenim žadom, kristalom, mermerom i safirom, koje je u Agru dopremila armija od preko 1.000 slonova?
Na to pitanje je sinoć (posle zaključenja ovog izdanja) došao odgovor u okviru multimedijskog poduhvata i spektakla za izbor sedam novih svetskih čuda, koji je organizovan u Lisabonu. U kampanji za koju organizatori Novih sedam svetskih čuda (www.new7wonders.com) tvrde da predstavlja najveću ikada sprovedenu globalnu anketu, više od 70 miliona ljudi je glasalo, uglavnom preko interneta, za svoju omiljenu poznatu građevinu.
Pored Ajfelove kule i Tadž Mahala na užem spisku su se našli Kip slobode u Njujorku, piramide iz Gize, Maču Pikču u Peruu, Akropolj u Atini, Aja Sofija u Turskoj, Kremlj i crkva Vasilija Blaženog u Moskvi, rimski Koloseum, zamak Nojšvanštajn u Nemačkoj, Stounhendž u Britaniji, dvorac Alhambra u Španiji, Veliki kineski zid, Hram Kijomizu u Japanu, sidnejska Opera... Žiri stručnih sudija, uključujući arhitekte Zahu Hadida iz Velike Britanije, Tadaoa Anda iz Japana i Sesara Pelija iz SAD, pod vođstvom bivšeg šefa Uneska, profesora Federika Majora, izabrao je „finaliste“ među 77 ponuđenih kandidata.
Protekle večeri - sedmog dana, sedmog meseca 2007. godine, posle šestomesečne turneje po pet kontinenata i obilaska 21 lokacije - u glavnom gradu Portugalije trebalo je da bude obelodanjena nova i neizbežno sporna lista sedam svetskih čuda.
Kampanja za izbor novih svetskih čuda zamisao je švajcarskog filmskog producenta, pisca i avijatičara Bernarda Vebera, koji je pokrenuo tu inicijativu još 2000. u potrazi za spomenicima koji „zaista imaju globalni značaj kao sastavni deo našeg zajedničkog kulturnog nasleđa“.
Blic
|