Од детињства је сањала венчање у белом. Савршено венчање, као из бајке. Дошао је и тај дан: удаје се! Не, венчање није било катастрофа, ни супротност њеним сновима, напротив - испало је савршено, баш као што се надала, баш као што је толико дуго желела. Удала се за човека кога заиста воли и који воли њу, обоје су релативно добро ситуирани, зрели су и спремни за брак. Све је супер - осим што је она након венчања пала у депресију.
У току меденог месеца она је нерасположена. Медени месец је такође као нешто из снова - у неком лепом месту, у луксузном хотелу, и он и она су млади, здрави, све би требало да буде савршено. Ипак, није. Она је депримирана, а пошто је та депресија дошла после венчања које је жарко желела и брижљиво припремала и које је било савршено, и пошто је и медени месец на савршеном месту, и пошто је и њен драги исто онолико предиван као и увек - она једноставно није у стању да му каже да је нерасположена.
Стиди се свог нерасположења као неке нечисти - откуд јој право да у тако савршеним околностима буде лоше воље? Њен муж је дао све од себе да сваки детаљ буде баш онакав какав је она желела и како је маштала да ће бити - како сад да му каже да се осећа несрећно? Уместо тога, она крије своје нерасположење и претвара се, колико год може, да је све у реду и да је савршено срећна.
Ова појава зове се постбрачна депресија и може да погоди било којег од партнера, мада чешће погађа жене. Статистике кажу да је десет одсто младих дама склоно постбрачној депресији. Како до ње долази?
Најчешћи образац је овај који смо описали: емотивно је у венчање јако много уложено, све мора да буде савршено, и жена (или мушкарац) по хиљаду пута унапред проживи венчање. Онда кад се изговори судбоносно "да", па кад се и сама прослава заврши - кад, дакле, све то буде готово и коначно - млада или младожења осете се некако испражњено и постају подложни синдрому туговања.
Некада, мрачне мисли и нерасположење прођу сами од себе већ после неколико дана. Брак почиње да тече својим уобичајеним током. Ипак, код неких депресија не прође - већ доведе до краха брака. Свега неколико месеци касније, некада и брже, долази до развода.
Постбрачна депресија је све чешћа последњих година; заправо, последњих година постала је довољно уочљива да би добила име. Стога је и психотерапеутима, као могућим помагачима, релативно нова (кажемо релативно, јер им депресија као таква није никаква новост, само овај њен облик некада није био ни приближно тако чест).
Шта учинити ако се вама овако нешто деси, ако вас након савршеног венчања с предивним партнером обузме меланхолија? Сачекајте неко време - могуће је да ће, кад вас прођу утисци с венчања, а нарочито осећај исцрпљености и испражњености, тужне мисли проћи саме од себе. Тако буде у већини случајева. Уколико ни после три недеље нерасположење не прође, не оклевајте да се обратите стручњаку за помоћ - зар да допустите да пропадне брак који сте толико желели и у који сте толико уложили ако постоји неко ко вам може помоћи?
krstarica
|