Kada je riječ o lordozi nalazimo skraćenu i napetu muskulaturu ekstenzora trupa (m. quadratum lumborum i erector spinae) te fleksora kukova (m. Iliopsoas), stoga je te mišiće potrebno istezati. Trbušni mišići te ekstenzori kuka (mišići stražnje strane natkoljenice i gluteus maximus) su slabi te ih je potrebno jačati. Trbušni mišići su nam posebno važni jer svojim tonusom reguliraju osnovni stav i držanje tijela, preveniraju pojavu paramorfizama kralježnice, učvršćuju paravertebralne zglobove i na taj način sprečavaju ili ublažavaju lumbalni bolni sindrom.
Kao i kod svakog deformiteta, cilj je s terapijom krenuti što ranije odnosno čim se postavi dijagnoza. Svaki program vježbanja mora biti individualiziran i prilagođen pacijentu ovisno o njegovoj dobi, stanju i stupnju lordoze. U skladu s tim potrebno je prilagoditi izbor vježbi, način primjene, broj ponavljanja, trajanje, intenzitet.. Kod posebno izraženih lordoza kineziterapija se nadopunjuje nošenjem steznika a u rijetkim slučajevima potreban je operacijski zahvat.
Osnovni ciljevi terapije su jačanje abdominalnih mišića, korekcija slabinskih kralježaka, relaksacija i rasterećenje lumbalnih mišića, vježbe pravilnog držanja zdjelice i učenje disanja dijafragmom. Također potrebno je korigirati osnovni stav pri sjedenju i stajanju.
Kao i kod kifoze razlikujemo pasivne i aktivne metode liječenja.
U pasivne metode ubraja se ležanje na trbuhu dok se ispod trbuha stavi jastuk (za kompenzaciju lordoze) te ležanje na leđima dok su noge zgrčene u koljenima i povučene prema trbuhu. Također u skupinu pasivnih metoda ubrajaju se i neki oblici fizikalne terapije (elektroterapija).
Aktivne metode podrazumijevaju intenzivne vježbe jačanja trbušnih mišića u stojećem, sjedećem i ležećem položaju, opuštanje lumbalnih mišića te vježbe korekcije. Kod provođenja vježbi za jačanje trbušne muskulature moramo mijenjati početne položaje koji ne potenciraju povećanje lumbalne krivine. Također djeca koja pate od lordoze ne bi smjela raditi dizanje kralježnice za više od 45 stupnjeva. Povoljan učinak imaju i sva aktivna i pasivna istezanja na leđima. Rastezanja i vješanja na švedskim ljestvama također doprinose opuštanju lumbalnog dijela kralježnice.
Od sportova preporuča se i plivanje posebno leđnom tehnikom. Treba izbjegavati ili bar ograničiti pokrete i vježbe koje pogoduju lumbalnoj lordozi (dizanje utega potiskivanjem, sportska gimnastika). Poželjno je izbjegavati i cipele s visokom potpeticom koje ljuljaju zdjelicu naprijed-natrag.
No najvažnije je u vježbama biti redovit i uporan. U protivnom neće biti rezultata. Pacijent se mora priviknuti ili čak prisiliti na svakodnevne osobne vježbe. U svakom slučaju, svakako se konzultirajte s liječnikom (fizijatrom) prije počinjanja bilo kakvih vježbi.
brz oporavak zelim
|