Dugo nismo pisali o Chrome OS-u. Poslednji put kada smo ga pominjali, bila je tek izašla prva demonstraciona verzija i nije se činilo da nudi mnogo toga "različitog". Godinu dana kasnije, Google je pokrenuo pilot program (dostupan samo u S.A.D.) u kome je podelio veći broj specijalno dizajniranih notebook računara koje pokreće Chrome OS.
Na sledećem snimku možete videti demonstraciju korišćenja Chrome (CR48-) notebooka (i Chrome operativnog sistema u akciji):
Specifikacije Chrome Notebooka
Intel Atom Processor N455 1.66GHz 512K Cache
Tripod Motherboard MARIO – 6050A240910 – MB – A03
Hynix 2GB DDR3 1Rx8 PC3 – 10600S Ram
SanDisk sdsa4dh-016G 16GB SATA SSD
Qualcomm Gobi2000 PCI Express Mini Card Wifi adapter
AzureWave 802.11 a/b/g/n PCI-E Half MiniCard 3G adapter
Atheros AR5BBU12 Bluetooth V2.1 EDR
ekran od 12.1"
tastatura u punoj veličini
trajanje baterije 8 sati ili 8 dana u standby režimu
Chrome OS je cloud operativni sistem. Sve aplikacije su, u stvari web aplikacije. U skladu s time, otvoren je Chrome Web store, gde se može naći rastući broj web aplikacija koje možete koristiti na Chrome OS-u. Ove aplikacije bi trebalo da možete probati i iz Google Chrome browsera (nisam probao). Sa razvojem WebGL tehnologija (sa kojima, među ostalima, Google i Mozilla dosta eksperimentišu u poslednje vreme), uskoro možemo očekivati i pojavu većeg broja 3D igara koji će biti dostupne kao web aplikacije (bez potrebe za instalacijom bilo kakvog klijenta). Iz ove perspektive čini se da je Google na tragu nečemu. Ali pričaćemo za godinu dana. Prvi netbook/notebook računari na tržištu (S.A.D) se očekuju tokom ove godine.
P.S. Možda je zanimljivo napomenuti da Google navodi da se Chrome OS podiže za oko 10 sekundi, a vraća iz standby režima u roku od 1 sekunde.
Biće to interesantno. Trenutno jedina kompanija koja može da ugrozi MS. Nemam ništa protiv MS-a jer koristim njihove proizvode ali mi je Cloud fazon baš interesantan. Koristim jako veliki broj "cloud" aplikacija i servisa. Počev od mejla i muzike pa do kancelarijskih stvari kao što su mejlovi, kalendari..
Jes' sve je to lepo i sareno, ali kako cu da gledam film? Skinem app, onda se logujem na server, platim 5$ i gledam film kroz stream? A sta ako ja taj film vec imam na disku? Vec sam ga platio? Ili imam brzinu neta po poslednjim tech trendovima iz Burkine Faso?
Cat, kuckanje po forumima i kojekude, malo worda i excell-a? Moze. Ali sve ostalo, nema sanse. Iako izgleda da ce ideja cloudinga biti buducnost, moje licno misljenje ( i iskustvo u ovom poslu govori drugacije ), istina je negde izmedju. Cloud apps, ok, to smo vec videli u iOS-u, Androidu, Mac OS X-u odnedavno, verovatno i u Win-u u sledecoj iteraciji, ali vecina juzera zeli i zelece da svoje "juzer" podatke drzi kod juzera, odnosno sebe , to je cista psihlogija, nista drugo. Ovo je ipak preradikalno ...
Simke ::Jes' sve je to lepo i sareno, ali kako cu da gledam film? Skinem app, onda se logujem na server, platim 5$ i gledam film kroz stream? A sta ako ja taj film vec imam na disku? Vec sam ga platio.
Nećeš imati prostora na disku za film. Osim toga, kapiram da je ovo više za jeftine netbook/notebook računare. Mada videćemo u praksi da li će stvarno i biti jeftini. Iskreno ne mislim da će ovo zameniti desktop. Ali kao prateći računar ili primarni računar za one sa manjim zahtevima od mene i tebe svakako da može da prođe.
Simke ::ali vecina juzera zeli i zelece da svoje "juzer" podatke drzi kod juzera, odnosno sebe , to je cista psihlogija, nista drugo. Ovo je ipak preradikalno ...
Ovo ne mora biti neophodno tačno. Postoje različite klase računarskih korisnika.
Vezano za tvoju primedbu o filmovima... Postoji nekoliko besplatnih servisa koji omogućavaju gledanje filmova ili serija (po ceni trpljenja reklama) i online. Međutim oni su regionalno "zaključani". Recimo BBC iPlayer i Hulu. Ako pretpostavimo da će ubuduće besplatna rešenja postati slična televizijskom programu (besplatni su samo stariji filmovi/sezone serija/emisije), sav premijerni ili ekskluzivni sadržaj će se plaćati. Ali to je već malo dalja budućnost i teško je predviđati.
Btw, i sada se premijerni sadržaji kradu (kada je u pitanju kablovska televizija), tako da nije neočekivano da će i u toj cloud budućnosti postojati načini da se nelegalno (ali i besplatno) dođe do tih sadržaja.
Koliko sam čitao po netu, nema. To je baš u bukvalnom smislu cloud računar. Na primer: ako nemaš štampač koji podržava bluetooth, jedini način da nešto odštampaš je preko web servisa za štampanje. Ili preko veze (wireless ili bluetooth, pošto nema ethernet adapter) sa destkop računarom. Zato i mislim da je ovo "dopunski" računar, a ne alternativa desktopu.
Nije to losa ideja...da sve to cuvas tamo "gore" , mada sta to da cuva prosecni korisnik, sumLJam u upotrebljivost ovakvog OS-a u sirokim narodnim masama...steta za ovakav netbook da ima samo chrom-e u sebi...verovatno bi tu mogao da se instalira neki punokrvni os tipa ubuntu-a...mada taj SSD je verovatno "usiven" za plocu kao na prvim verzijama eepc-a sa SSD-om , a16 gb je PREMALO za bilo sta...