U Institutu za onkologiju i radiologiju sada se leči više od 100 mališana.Rano otkrivanje bolesti omogućava uspešno izlečenje u čak 60 odsto slučajeva
Svake godine u našoj zemlji od raka oboli 300 do 350 dece. Od tog broja više od 50 odsto mališana boluju od tumora krvi. Na odeljenju pedijatrije u Institutu za onkologiju i radiologiju sada se leči više od 100 mališana obolelih od raka. Rano otkrivanje bolesti omogućava uspešno izlečenje čak u 60 odsto slučajeva - rekao je juče za Glas dr Zoran Bekić, načelnik odeljenja pedijatrije i Institutu za onkologiju i radiologiju, povodom Međunarodnog dana dece obolele od raka koji je juče i kod nas obeležen.
Kada je Mileva Ličina pre deset godina saznala da joj jedanaestogodiša ćerka boluje od raka kostiju, nije verovala da je moguće izlečenje. Strah od smrti stalno je bio prisutan. Danas je njena ćerka Dragana potpuno izlečena i uspešan je student kineskog jezika.
Popravljen aparat
U Institutu za onkologiju i radiologiju od tri aparata za zračenje jedan je bio u kvaru. Ovih dana stigao je rezervni deo, tako da će od danas i ovaj aparat ponovo biti raditi.
- Kvar na jednom od tri aparata za zračenje produžio je listu čekanja. Oko 350 do 450 pacijenata se zračilo, dok je 350 čekalo na zračenje. Stigao je rezervni deo tako da više neće biti problema - kaže dr Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju.
- Kada sam saznala da mi ćerka boluje od raka, pomislila sam da je tu kraj. Posle prve terapije prestali su bolovi koje je do tada imala i to mi je bio prvi znak da će lečenje možda biti uspešno. Muž i ja trudili smo se da nastavimo normalno da živimo i naš odnos prema detetu, tim saznanjem da je bolesna, nije se promenio - priča Mileva Ličina koja je sada predsednik udruženja "Uvek sa decom" koje radi pri Institutu za onkologiju i radiologiju u okviru Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka - NURDOR.
Cilj osnivanja Udruženja je da se pomogne roditeljima i oboleloj deci da prevaziđu emocionalne zbog dugotrajnog i mučnog lečenja. Roditelji čija su deca obolela od ove opake bolesti imaju stalnu podršku ovog udruženja, čiji se članovi trude da im predoče da rak ne mora biti smrtonosan i da se on može izlečiti.
- Najsrećnija sam bila kad sam ušla na dečje odeljenje gde leže mali pacijenti i kada mi je jedna devojčica rekla da se stalno, kada joj je teško i kad mora na terapiju, seti mene. Tada joj se vrati nada i vera u život. Jer, ako sam se ja izlečila, zašto ne bi i ona - ispričala nam je sada već dvadesetjednogodišnja Dragana Ličina, koja se trudi da, kada god je to moguće, ode i poseti obolelu decu, posavetuje ih i podrži da izdrže do kraja.
Na dečjem odeljenju sada su sve postelje zauzete. Lečenje pacijenata traje od šest do dvanaest meseci. Deca se ciklično smenjuju, dolaze u Institut na hemioterapiju, provedu tu tri nedelje, pa odu kući i opet tako dok se ne izleče. Osim Instituta za onkologiju i radiologiju, oboleli mališani leče se još i u Institutu za majku i dete, Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj i još dve ustanove u Novom Sadu i Nišu. U ovim ustanovama deca se samo leče dok na zračenje dolaze u Institut za onkologiju i radiologiju.
http://www.glas-javnosti.rs/danas/srpski/D06021507.shtml
|