Glaukom - (zelena ocna mrena ) povecan ocni pritisak.
Pocecemo od povecanog ocnog pritiska, glaukoma, zbog rasprostranjenosti ove bolesti i cinjenice da nelecen dovodi do ozbiljne komplikacije, do slepila. Glaukom je cetvrti najcesci uzrocnik slepila u svetu.
Glaukom ili zelena mrena karakterise se:
povremenim ili trajno povisenim ocnim pritiskom,
ostecenjem vidnog zivca i
propadanjem vidnog polja.
Bolest se iskazuje u nekoliko oblika koji se medjusobno razlikuju prema etiologiji - uzroku, patogenezi - razvoju, i klinickoj slici.
Podela glaukoma:
Tri su osnovna oblika glaukomske bolesti: primarni, sekundarni i kongenitalni glaukom.
I primarni glaukom - javlja se spontano, podmuklo, bez simptoma, bez znakova druge ocne bolesti ili opsteg stanja koje bi moglo uzrokovati povecan ocni pritisak. Obicno se slucajno otkrije prilikom odredjivanja naocara, ako ocni doktor izmeri i ocni pritisak. Trebalo bi da svako posle 40-te godine bar jednom u dve godine prekontrolise svoj ocni pritisak. Ako se ova bolest na vreme, u ranoj fazi otkrije, dijagnostikuje i odpocne sa adekvatnim lecenjem, u vecini slucajeva ne dovodi do slepila. Ovi pacijenti dozivotno stavljaju kapi u bolesno oko ili oci. Bolest se prvo javi na jednom oku, a vremenom i na drugom. Bolest je nasledna, te je potrebno da svu u familiji pacijenta koji boluje od glaukoma, provere svoj ocni pritisak. Ponekada medikamentozna terapija nije dovoljna te se bolesno oko operise. U vecini slucajeva i posle operacije se uzimaju antiglaukomatozne kapi.
II sekundarni glaukom - moze biti posledica nekih ocnih bolesti, zatim sistemskih bolesti koje ostecuju oko ili pak posledica porede ili delovanja nekih lekova.
III kongenitalni glaukom - se javlja kao posledica poremecenog razvoja komornog ugla za vreme organogeneze, razvitka oka. Bolest se obicno pojavljuje u prvoj godini zivota i tada govorimo o infantilnom glaukomu. Ocni pritisak je povecan vec prilikom rodjenja ili kratko vreme nakon njega. Najraniji znaci kongenitalnog glaukoma su: epifora - suzenje oka, fotofobija - osetljivost na svetlost, blefarospazam - grcevito stezanje kapaka. Ovi znaci mogu biti tako izrazeni, da dete okrece glavu od izvora svetlosti. Zbog povecanog pritiska se povecava i citava ocna jabucica i nastaje hidroftalmus. Zbog ranih znakova i velicine bulbusa, bolest se obino brzo prepoznaje i leci: operativno i medikamentozno.
Ako se bolest javi od trece do dvanaeste godine , tada govorimo o juvenilnom glaukomu. Znakovi juvenilnog glaukoma se razlikuju od znakova infantilnog glaukoma. Starija deca obicno nemaju fotofobiju - osetljivost na svetlost, a ocna jabucica nije najcesce povecana. Lecenje: operativno i medikamentozno.
POSLEDICA: Apsolutni ili potpuni glaukom moze biti konacna posledica svih nelecenih, a ponekada i lecenih glaukoma . Oko je slepo i moze biti mirno ili nadrazeno i vrlo bolno. Pored medikamentozne terapije stavlja se i meko terapijsko kontaktno socivo da bi se ublazio i sanirao bol. Kod nekih bolesnika bolovi su tako jaki i ne prolaze i pored gore navedene terapije, te je potrebno enukleisati - izvadidti oko.
www.srbi.org/index.php?option=content&task=view&id=109&Itemid=78
|