Doo wop je muzički stil, baziran na elementima ritam i bluza, kojeg su razvile afroameričke zajednice 1940-ih godina, a svoju najveću popularnost imao je sredinom 1950-ih i ranih 1960-ih godina. Afroamerički vokalni stil poznat kao doo wop, nastao je na ulicama gradova New Yorka, Philadelphie, Chicaga i Baltimora. Sa svojom blagom vokalnom harmonijom, doo wop je bio jedan od najpopularnijih pop orjentisanih R&B muzičkih stilova od 1950-ih godina.
Afro-američki vokalni sastavi, kao što su The Ink Spots i The Mills Brothers, izbacivali su hitove za vreme Drugog svetskog rata, i postavili temelje za razvoj ovog muzičkog pravca. "The Ink Spots" svoj najveći uspeh postigli su 1939-1940 godine u SAD-u i u Ujedinjenom kraljevstvu sledećim pesmama: "My Prayer", "Bless You" i "Whispering Grass", a muzički sastav "The Mills Brothers", svoj uspeh je postigao malo kasnije, 1943-1944 godine sledećim pesmama: "Paper Doll", "You Always Hurt The One You Love" i "Till Then" . Navedene pesme, bile su laganog ritma "u jeku vremena". Tema tekstova je uglavnom ljubav i ljudski odnosi, a pri njihovom izvođenju, korišćeni su jednostavni instrumenti. Instrumenti koji se najčešće upotrebljavaju pri izvođenju muzike ovog žanra su:
kontrabas, električna gitara, saksofon, bubnjevi i pianino.
U to vreme, pevači su se okupljali na uglovima ulica i u podzemnim železnicama u grupe od po tri ili šest članova. Pošto su se retko koristili instrumenti, njih su nadoknađivali sami pevači na sledeći način. Da bi imitirali bass, pevali su "bom-bom-bom", gitaru "shang-a-lang", a brass riffs pevajući "dooooo -wop-wop". U pesmi "Count Every Star" od grupe "The Ravens" (1950), vokali su double bass imitirali rečima "doomph, doomph".
Četrdesetih i pedesetih godina dvadesetog veka, nastaju takozvane "bird-groups": The Swallows, the Ravens, The Orioles, The Penguins, The Crows, The Flamingos i The Larks. Neki bendovi su sebi dali imena po nazivima automobila: The Edsels, The Cadillacs, The Fleetwoods, The Impalas, and Little Anthony & The Imperials.
Grupa "The Orioles" je pomogla u razvoju ovog muzičkog pravca hitovima "It's Too Soon to Know" (1948) i "Crying in the Chapel" (1953).
U samom početku popularnosti ovog muzičkog stila, nije postojalo određeno ime za njega i izraz "doo wop" još nije bio korišćen.
U to vrijeme najbolji i najprecizniji pojam za ovaj stil najvjerojatnije je bio "harmonična vokalna muzika". Izraz "doo wop" prvi puta se pojavio 1961. godine u dnevnim novinama 'Chicago Defender', kada su afroamerički obožavatelji ove muzike stvorili izvorni termin za vokalnu harmoniju. Doo wop era završila je 1964. godine, ali su mnogi muzičari i sastavi poput Beatlesa koristili ovaj stil u svojim počecima. Još neki poznati izvođači koji su primjenjivali ovaj muzički stil su The Belmonts, The Cadillacs, The Drifters, The Platters, Frank Zappa i The Mothers Of Invention.
Izdvojio bih i Američku doo-wop/rock grupu "Sha na na", koji su imali i svoju TV emisiju gde su popularizovali ovaj muzički žanr.
Domaći predstavnik ovog muzičkog žanra je grupa "Vampiri" koja je ljudima poznata po muzici iz filma "Mi nismo anđeli" i svojom pesmom "Bebe".