KUGLANJE
Postoje dve vrste kuglanja: sa 9 ili s 10 čunjeva- igra sa 10 čunjeva obično se naziva američko kuglanje (bowling). Kuglanje je sportska grana u kojoj se koristi kugla za pogađanje čunjeva, a svrha je srušiti sto više. Čunjevi su postavljeni utvrđenim rasporedom na određenoj udaljenosti, na posebno pripremljnoj podlozi. Neophodno je da površina daske bude vodoravna i glatka, da je 9 čunjeva raspoređeno u kvadratu čija je dijagonala produžetak ose daske položnice i kuglaške staze, da su kugle istog obima i težine.
-Šta i kako?
Način igranja se deli na: igru u PUNE, i igru u ČIŠĆENJE
MEŠOVITO igranje. Igra u Pune izvodi se tako da je na postolje postavljeno svih 9 čunjeva (postava) za svako bacanje; svaki srušen čunj daje učinak od 1 do 9. Igra u čišćenje se izvodi tako da se počne s prvim bacanjem u pune, drugim i sledećim bacanjimaodigrava se u poziciju čunjeva koji ostanu posle odigravanja prvog pokušaja u pune; posle rušenja cele postave postavlja se ponovo svih 9 čunjeva. Kod mešovitog načina igranja prva polovina se izvodi u pune, a druga polovina u Čišćenje ( 25 u PUNE, 25 u Čišćenje).
-I malo istorije
Kako je kuglanje nastalo i ko ga je izmislio ima više teorija. U jedno egipatskom dečijem grobu iz 5200. godine p.n.e. (BC), nađeni su ostatci igre sa kuglama. Sastojala se iz 9 tankih čunjeva tri kamene loptice iz 9 tankih čunjeva tri kamene loptice i tri kamena prstena kroz koja su trebalo najvjerovtnije da prođu kamene loptice. Jedno dalje antičko otkriće bilo je Plinezijska igra «ula maika» koja se isto sastojala od čunjeva i kamenih kugli. Kod ove igre je trebalo pogoditi čunjeve sa 18 metara i danas se sa te razdaljine gađa.U Nemačkoj ljudi se kuglaju još u 3. veku iako je igra imala religioznu pozadinu. U engleskoj je ova igra bila poznata kao ( skittles). U 16. veku je ova igra u Škotskoj bila omiljeni nacionalni sport. U Francuskoj igrala pod imenom quilles......
|